قاسم زارع:

برخی دوست ندارند ناگفته های دفاع مقدس گفته شود

برخی دوست ندارند ناگفته های دفاع مقدس گفته شود به گزارش سام فیلم ایرنا نوشت: قاسم زارع اعتقاد دارد دفاع مقدس حرف های زیادی برای امروز دارد كه سینما هنور نتوانسته آنها را بیان كند.


اغلب مردم و مخاطبان سینما و تلویزیون او را با آثار دفاع مقدس به یاد دارند. فرمانده جنگ و یا نیروی امنیتی دلسوز و مسئولیت پذیر كه نقش آفرینی اش را در آثار قابل توجهی شاهد بوده ایم. قاسم زارع همچون بازیگرانی است كه به واسطه حضور مستمرش در آثار جنگی توانسته تجربیاتی بسیاری در این ژانر به دست آورد. كارنامه كاری او خبر از همكاری اش با كارگردان های بنام و مطرح كشور دارد. با ابراهیم حاتمی كیا در آثاری چون «آژانس شیشه ای»، «موج مرده» و «بوی پیراهن یوسف» همكاری كرده است. رسول ملاقلی پور، مسعود كیمیایی، مسعود ده نمكی و فریدون جیرانی از دیگر كارگردانانی هستند كه قاسم زارع را برای بازی در آثارشان برگزیده اند. او كه معمولا در آثارش نقش های مثبتی برعهده دارد با بازی در فیلم «نفوذی» توانست بُعد دیگری از بازیگری اش را به نمایش بگذارد. «نفوذی» توانست مورد توجه مردم و كارشناسان قرار بگیرد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر را از آن خود كند.

قاسم زارع درباره اینكه چرا بعضی از بازیگران مانند او بیشتر در ژانر خاصی مانند دفاع مقدس مطرح و معروف می شوند، اظهار داشت: «به طور كلی هنرپیشه انتخاب نمی كند، بلكه انتخاب می شود. من بعنوان یك هنرپیشه و بازیگر، توسط كارگردان و یا تهیه كننده چه برای فیلم چه سریال انتخاب می شوم و بعد به ایفای نقشم می پردازم. درباره این سوال كه بازی در فیلم های دفاع مقدسی صد در صد خواسته خود من بوده یا خیر، باید بگویم كه بعنوان یك بازیگر انتخاب شده ام كه این نقش ها را بازی كنم.» زارع درباره نقشش در فیلم «نفوذی» كه ماجرای فردی بود كه در میان اسرای ایرانی جاسوسی می كرد و پس از آزادی، مقام و منصبی به دست آورده بود، اظهار داشت: «آن نقش در سینما و آثار سینمایی استثنا است. برای بازی آن شخصیت هم انتخاب شدم و به دلایلی آن نقش استثنایی را بازی كردم. اتفاقا وجه دوم این شخصیت را وقتی می بینیم و با شرایط، اوضاع و احوال مملكت و مفاسد اقتصادی می سنجیم، متوجه می شویم، چهره دوم شخصیت نفوذی خیلی درست می گوید و عینا مواردی كه آن شخصیت می گوید، اتفاق افتاده است و عده ای با ظاهری مذهبی به اعمال خلاف و اختلاس دست می زنند و همین وجه دوم این شخصیت برایم جالب بود.» بازیگر فیلم «اخراجی ها» درباره این كه آیا سینما توانسته نسبت به دفاع مقدس ادای دین كند، اظهار داشت: «به نظرم نتوانسته است. دلیل عمده اش هم این است كه سیاستگذاران حوزه فرهنگ و هنر كه ریل گذاری می كنند مقطعی می آیند و یك سری برنامه ریزی می كنند و می روند. عده دیگری كه پس از این ها می آیند، آن برنامه ها را خط می زنند و یك ریل گذاری جدید می كنند. مشخص است كه با این وضع به نتیجه نمی رسیم و پس از چهل سال هنوز نمی دانیم چه كار باید بكنیم. همه این ها به مسؤلان و سیاستگذاری های كلان برمی گردد.» وی در ادامه اضافه كرد: «برخی فیلم های دفاع مقدسی كه در سال های اخیر ساخته شده اند و رویكرد جدید و مضامین تازه دارند، صد در صد در ترویج فرهنگ دفاع مقدس تأثیرگذار هستند. البته این ها تنها چند مورد هستند. هشت سال دفاع مقدس خیلی حرف های نگفته دارد اما هم اكنون عده ای دوست ندارند خیلی از حرف ها گفته و شنیده شود. زارع كه در فیلم «مزرعه پدری»؛ ساخته رسول ملاقلی پور هم بازی كرده است درباره بعضی از فیلم هایی كه كمی رویكرد ضد جنگ دارند، اظهار داشت: «هیچ كس از جنگ استقبال نمی نماید. چه كسی و با كدام عقل سلیم اعتقاد دارد كه جنگ خوب است؟ جنگ كه امتیاز نیست، بلكه خانمان سوز است و جز نابودی كشور و فرهنگ چیزی دیگری به ارمغان نمی آورد.» ۵۷۲۴۵

1398/06/31
20:48:36
5.0 / 5
4157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال