حسین كیانی در دوران كرونا به آرزوی محقق نشده اش می اندیشد

حسین كیانی در دوران كرونا به آرزوی محقق نشده اش می اندیشد سام فیلم: حسین كیانی قصد داشت نمایش تازه اش «محكمه ای بر سر سایه خر» را از اواخر فروردین ماه به صحنه ببرد كه به سبب شیوع ویروس كرونا و تعطیلی همه كارهای جمعی، از آماده سازی این نمایش دست كشید و حالا مشغول كار روی یك فیلمنامه است و ابراز امیدواری می كند كه بتواند یكی از آرزوهای محقق نشده اش را عملی كند.


این نمایشنامه نویس و كارگردان تئاتر در گفت و گو با ایسنا از دغدغه اش برای ساخت یك فیلم سخن گفت و از دشواری خلق اثر هنری در شرایطی كه آینده مشخصی برای این ارائه آن وجود ندارد.
وی در آغاز این گپ و گفت از این مساله سخن اظهار داشت كه تعطیلی برای هنرمندان اتفاقی غریب نیست و در عین حال افزود: طبیعتا كار نویسندگان هیچ گاه تعطیل نمی گردد ولی هنرمندانی كه كارشان وابسته به دیگران است، ممكنست در شرایط خاص، گرفتار بیكاری شوند اما اصولا اهالی هنر به این بیكاری ها عادت دارند و برایمان خیلی غیرطبیعی نیست. من هم این روزها مشغول مطالعه و نگارش هستم.
این هنرمند كه در كارنامه هنری اش، نگارش و اجرای نمایش هایی مانند «تكیه ملت»، «در شوره زار» و «مضحكه شبیه قتل» را دارد، سپس درباره شكل گیری اثر هنری در شرایطی مانند بحران كرونا، اظهار داشت: درست است كه خلق اثر هنری به خلوت نیاز دارد ولی در عین حال نگرانی برای آینده این خلق، مانند سم است. این روزها فرصتی مغتنم دست داده برای خلوت و یك جانشینی و شكل دادن ایده های گوناگونی كه هر یك از ما در ذهن داشته ایم و داریم ولی نگرانی از چگونگی ساخت و آینده اثری كه خلق می شود، هم وجود دارد؛ درواقع این خلق هنری و این نگرانی هم جوار یكدیگر هستند.
او توضیح داد: بطور مثال اینكه وقتی نمایشنامه ای نوشته شد، سرنوشت اجرای آن چه خواهد شد، این خود دغدغه ای است كه همراه ماست.
كیانی كه این روزها بیشتر روی یك فیلمنامه كار می كند، در ادامه از آرزوی خود برای ساخت فیلم سخن گفت و اضافه كرد: فیلم ساختن جزو آرزوهای هنوز محقق نشده ی من است. همیشه وضعیت به شكلی بوده كه فرصت فیلم ساختن نیافته ام ولی امیدوارم این دفعه شرایط طوری پیش برود كه این آرزو محقق شود؛ چون به هر صورت دوست دارم به تدریج فیلم ساختن را هم تجربه كنم.
این مدرس تئاتر افزود: برای ساخت فیلم چندین طرح داشتم ولی حالا روی یكی از طرح ها متمركز شده ام. در وهله ی اول باید در مورد فیلمنامه به نتیجه دلخواهم برسم، هم از نظر هنری و هم تولید. به شكلی كه بتوان با كمترین هزینه آنرا ساخت.
او اشاره كرد: ساخت كار اول در سینما بسیار مهم و حساس است. این اثر باید طوری باشد كه بتواند تهیه كننده ای جذب نماید، با سرمایه مناسبی ساخته شود و حاصل آن هم خوب و قابل قبول باشد؛ چونكه خیلی از افراد با ساختن نخستین فیلم، ناپیدا می شوند؛ بدین سبب آدم باید طوری عمل كند كه امكان ادامه ی كار داشته باشد.
كیانی برای ساخت نخستین فیلم خود، فیلمنامه ای كم پرسوناژ انتخاب نموده است و درباره آن اظهار داشت: ماجرای این فیلم در دوره معاصر می گذرد؛ با محوریت انتخاب زندگی و مرگ. به این صورت كه شخصیتی باید با شرایطی خاص و ویژه بین مرگ و زندگی، دست به انتخاب بزند. عمده اتفاقات هم در فضای بسته می گذرد و نام موقت آن «برای زنده ها» است.
او كه سال ها پیش نمایش های «همسایه آقا» و «اهل قبور» را اجرا كرده بود، افزود: بسیار علاقمند بودم این نمایش ها را هم در چارچوب فیلم هم بسازم چون هر دو، نمایشنامه هایی معاصر بودند و قابلیت تصویری خوبی داشتند ولی فرصتی دست نداد و پس از آن هم به این نتیجه رسیدم كه برای شروع فیلمسازی، سرمایه حرف اول را می زند و بهتر است اثری كم خرج تر و كم پرسوناژتر دست بگیرم.
كیانی درانتها درباره وضعیت اجرای نمایش «محكمه ای بر سر سایه خر» كه قرار بود نیمه دوم فروردین امسال در تئاتر شهر به صحنه برود، اظهار داشت: شورای نظارت و ارزشیابی مركز هنرهای نمایشی اعلام نمود این متن كه نوشته فردریش دورنمات است، مشكلی برای اجرا ندارد. قرار بود قبل از عید تمرین مان را آغاز نماییم كه با بحران كرونا روبه رو شدیم ولی كماكان معتقدم تالار چهارسو تئاتر شهر سالن مناسبی برای این اثر پُر پرسوناژ نیست و اگر قرار باشد نمایش در این سالن اجرا شود، ناچارم متن را تغییر بدهم و بعضی از شخصیت ها را حذف كنم و به این شكل، به كار لطمه وارد می شود.
منبع:

1399/01/11
23:33:37
5.0 / 5
3311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال