كارگاه مجازی از داستان تا نمایش نامه با هاله مشتاقی نیا و سلینجر

كارگاه مجازی از داستان تا نمایش نامه با هاله مشتاقی نیا و سلینجر به گزارش سام فیلم هاله مشتاقی نیا كه این روزها كارگاه «از داستان تا نمایش نامه» را بر اساس داستان های كوتاه سلینجر ـ نویسنده ی نامدار آمریكایی ـ در فضای مجازی برگزار می نماید، با نگارش یادداشتی، توضیحاتی درباره ی این كارگاه آموزشی ارائه نمود.


این نمایشنامه نویس كه در كارنامه ی هنری اش نگارش نمایشنامه هایی مانند «پنجاه پنجاه»، «تقدیربازان»، «اینگرید برگمن با بوی قورمه سبزی»، «ناامنی»، «مرد مقابل» و... به چشم می خورد، در یادداشت خود كه آنرا در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است:
«این روزهای كرونازده كه همه ی ما در حالِ تجربه ی عجیبی هستیم كه با انتظار گره خورده، باعث شد تا ایده ای را كه از مدت ها قبل به آن فكر می كردم، عملی كنم.
در عصری هستیم كه فضای مجازی ما را بلعیده، چه بخواهیم، چه نخواهیم باید این هجوم را برتابیم و بپذیریم. حالا چرا از این موقعیت، در جهت آموزش و انتقالِ تجربه استفاده نكنیم؟!
آموزشِ نمایش نامه نویسی از راه مجازی هم امكان پذیر است چون عرصه ی خواندن، تحلیل، تحقیق و تمرین بر اساسِ داده های آموزشی، لزوماً احتیاج به فضای یك كلاس درس ندارد. مهم تر از آن بستری را فراهم می آورد تا جوانانی كه از استعداد لبریز هستند و به دلیلِ دور بودن از پایتخت، امكان حضور ندارند هم از آموزش بهره ببرند.
به این ترتیب من نخستین دوره ی آموزشِ مجازی خویش را با عنوانِ « از داستان تا نمایش نامه» شروع كردم و آنرا ادامه هم خواهم داد چون نگاهم به برگزاری این كارگاه كوتاه مدت نیست.

در این دوره برای رسیدن به طرحِ نمایش نامه، مبنا را داستان های كوتاهی از «جی. دی. سلینجر» قرار دادم تا با تحلیل و پرداختِ دراماتیك و تمرین بر اساسِ آنها، هنرجو با عناصر درام آشنا شده و سپس به طرح نمایشی برسد و در دوره های پیشرفته به نمایش نامه بر اساسِ آن طرح هم خواهیم رسید.
دلیل این كه سراغ سلینجر رفتم، جهان بینیِ شگفتِ این نویسنده ی معاصر آمریكا در خلق و پرداختِ اثر است و داستان های كوتاهِ او بستری عالی برای آموزشی است كه در نظر دارم.
برای برنامه ریزی آموزشی هم با عنایت به نگاهی كه خودم دارم، آموزشِ جلسه ای را در قالبِ مجازی مناسب ندیدم و به طرحی دیگر فارغ از شكلِ متداول كلاس های حضوری رسیدم. چون به نظرم وقتی سراغ فضای مجازی می رویم، باید از زاویه ی دیدی دیگر به یك دوره ی آموزشی نگاه نماییم.»1399/02/02
13:34:56
5.0 / 5
3131
تگهای خبر: آموزش , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال