بخش شوق انگیز بحران كرونا به روایت كوشك جلالی

بخش شوق انگیز بحران كرونا به روایت كوشك جلالی سام فیلم: علیرضا كوشك جلالی هنرمند ایرانی مقیم آلمان با وجود همه سختی هایی كه با آن دست به گریبان است، اجازه نمی دهد نومیدی بر او چیره شود.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، این هنرمند در ایام کرونایی همچنان حضوری فعال در فضای مجازی دارد. گاهی کارگاه ها نمایشنامه نویسی برگزار می نماید، گاهی در جلسات آنلاین مشارکت می کند و چندی قبل هم نمایشنامه اش با عنوان «رعنا» منتشر نمود.
کوشک جلالی که در سفرهایش به ایران دوره های آموزشی گوناگونی را برای هنرجویان خارج از تهران برگزار کرده است، سال 94 هم نمایش «رعنا» را با گروهی از هنرجویان لنگرود اجرا کرد. در واقع این نمایش، حاصل کار کارگاهی با این هنرجویان بود که سال 94 به صحنه رفت و چندی قبل هم نمایشنامه آن از جانب انتشارات «مهر نوروز» به چاپ رسید.

«رعنا» را با آواز محلی از سرزمین گیل و دیلم میشناسند. داستان دختری که با مقاومت و پافشاری در مقابل خان، به خاطر عشق جوانی به نام هادی، سختیها و رنجهای بسیار دید.
«رعنا» دختری رشید از تبار کوهستان ها و مراتع سرسبز اشکورات است. اشکورات به روایتی بستر به وجود آمدن تراژدی «رعنا» در زمان قیام میرزا کوچک خان جنگلی است.
کوشک جلالی برای یافتن سرنخی درباره این دختر، تحقیقات بسیار کرد. در آلمان مدتی را به جست و جو در اینترنت پرداخت و به یافته های ضد و نقیضی دست یافت و سرانجام تصمیم گرفت بند ناف خویش را از تاریخ ببرد تا گرفتار سرگردانی نشود و «رعنا»ی خویش را بنویسد که حاصلش شد اجرایی به همین نام که در شهرهای لنگرود، صومعه سرا، رشت، آستان، تبریز، انزلی و... روی صحنه رفت و بعنوان اثری از لنگرود به جشنواره تئاتر فجر هم دعوت شد.
حالا متن این نمایش انتشار یافته است و از کوشک جلالی می پرسیم برنامه ای برای اجرای مجدد آن به صورت آنلاین ندارد و او توضیح می دهد فعلا چنین قصدی ندارد ولی خوشحال است که با برگزاری کارگاه های آنلاین، ارتباط خویش را با هنرجویان در شهرهای مختلف ایران حفظ نموده است، شهرهایی که به قول او، پر از استعدادهای اعجاب انگیز هستند و گاهی حضور یک هنرمند از تهران بعنوان یک راهنما، آنان را پر انگیزه و انرژی می کند.
این هنرمند می گوید: هنرجویانی در سرتاسر دنیا در کلاس های آنلاین من شرکت می کنند چون مشخص نیست کرونا تا کی ادامه پیدا کند، کلاس هایم را به صورت آنلاین برگزار می کنم و بدین ترتیب ارتباطاتم خیلی گسترده تر از قبل شده و این بسیار شوق انگیز و بخش مثبت بحران کرونا است چون به هر حال هر پدیده ای وجوه مثبت و منفی دارد، هر چند دوست دارم کرونا زودتر برود ولی وقتی در شرایط بدی هستیم، باید از بدترین شرایط، بهترین استفاده را ببریم.
این هنرمند در سفرهای گوناگونی که قبل از کرونا به ایران داشته است، بخشی از فعالیت خویش را بر برگزاری کارگاههای آموزشی و تولید تئاتر در شهرهای مختلف متمرکز کرد که نتیجه آن تولید بیشتر از 14 نمایش است.
نمایشنامه «رعنا» در 120 صفحه و با قیمت 25 هزار تومان انتشار یافته است.
منبع:

1399/06/01
22:53:53
5.0 / 5
1790
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال