اظهارات یك سالن دار در پی مجوز فعالیت های هنری

مولوی در تامل بیشتر، عجله نكنیم!

مولوی در تامل بیشتر، عجله نكنیم! هرچند روز گذشته ابلاغیه ای از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص از سرگیری كارهای هنری تا ساعت 18 منتشر گردید اما مدیر مركز تئاتر مولوی می گوید هنوز درباره بازگشایی این مركز تئاتری به نتیجه نرسیده و نیازمند تامل بیشتر است.


امیرحسین حریری در گفتگو با ایسنا و در پاسخ به این پرسش که آیا مرکز تئاتر مولوی از این ابلاغیه تبعیت می کند یا نیازمند مجوز دانشگاه تهران است، توضیح می دهد: ما نیز برای اجرای عمومی آثار نمایشی مطابق با تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و اداره کل هنرهای نمایشی، عمل می نماییم ولی از آنجاکه همه کارهای جمعی دانشگاه تهران همچنان تعطیل می باشد، مترصد صدور مجوز از سرگیری فعالیت ها از طرف دانشگاه هستیم.
او ادامه می دهد: به همین دلیل هنوز درباره اجرای این ابلاغیه تصمیم نگرفته ایم و پس از مشورت با مدیران فرهنگی و نیز مشاوران بهداشتی دانشگاه تهران به تصمیم نهایی خواهیم رسید.
حریری با اشاره به اینکه در این ابلاغیه اعلام شده کارهای هنری تا پیش از ساعت 6 عصر بلامانع است، می گوید: هنوز متوجه نشده ام تفکیک ساعت فعالیت تئاتر چقدر می تواند در کاهش آمار مبتلایان موثر باشد. نظر شخصی من این است که اگر قرار بر اجرای تئاتر در این شرایط باشد، قبل و پس از ساعت 6 عصر در نفس قضیه تفاوت چندانی ندارد چونکه شرایط مراکز تئاتری با مکان هایی مانند مرکز خریدها، رستوران و کافه و... متفاوت است به این علت که مخاطب تئاتر، محدود است و میزان تردد در مراکز نمایشی با تردد در مکان های نامبرده، متفاوت می باشد.
او اضافه می کند: گنجایش سالن های نمایشی مشخص است ضمن اینکه برمبنای پروتکل های بهداشتیِ اعلام شده، هیچ سالنی نمی تواند پذیرای جمعیتی بیش از آنچه در این پروتکل ها قید شده، شود. شاید تنها تفاوتی که این محدوده ساعتی ایجاد می کند، در ساعت رفت و آمد باشد که پس از ساعت 6 تراکم جمعیت کمتر شود ولی در نفس قضیه اثر چندانی ندارد.
این مدیر هنری با اشاره به اینکه در دوره بازگشایی سالن های تئاتر و سینما، پایین ترین میزان ریسک در این مکان ها وجود داشته، یادآوری می کند: هرچند بطور قطع نمی توان اظهار داشت که ریسک حضور در تئاتر صفر است ولی در قیاس با خیلی از مشاغل پایین تر است و در همان دوره ای که فعالیت تئاتر و سینما از سرگرفته شد، هم سالن ها و هم خود گروه ها به صورت خیلی جدی، پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند و در مجموعه ما که هیچ مشکلی دیده نشد.
حریری می افزاید: اگر در مرکز تئاتر مولوی به این نتیجه رسیدیم که تا پیش از ساعت 18 امکان فعالیت داریم، کارهای اجرائی مان را با رعایت همه پروتکل ها آغاز می نماییم و اگر بنا بر صلاحدید دانشگاه تهران، مجوز ادامه کارهای جمعی صادر نشود، در طول این مدت بر کارهای پژوهشی و غیر حضوری در فضای مجازی متمرکز خواهیم شد.
او به نکته مهم دیگری هم اشاره می کند و می گوید: از جانب دیگر باید خودرا جای گروه های نمایشی بگذاریم و ببینیم برای یک گروه قابل قبول است که در این محدوده ساعتی، اجرا داشته باشد چونکه به صِرف صدور مجوز، نمی توان گروه ها را مجبور به اجرای نمایش کرد و این اجحاف در حق آنان است. بدین سبب چه بهتر که فرصت سوزی نکنیم و فرصت اجرایشان را برای زمانی مناسب نگاه داریم تا در شرایطی منطقی روی صحنه بروند.
امیرحسین حریری در آخر تاکید می کند: باتوجه به تعطیلی دانشگاه ها، ریسک حضور مخاطب در این محدوده ساعتی بالاست. بدین سبب نباید درباره اجرای این ابلاغیه بسرعت تصمیم گیری کرد بلکه باید تصمیمی گرفت که بیشترین نفع را برای گروه های اجرائی، مخاطبان و مجموعه های هنری داشته باشد، ضمن اینکه در وهله اول، حفظ سلامت همه این گروه هایی که برشمردم، در اولویت است.1399/08/18
13:39:48
5.0 / 5
1551
تگهای خبر: تئاتر , سینما , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال