نقش كوچك، هنر فراوان

نقش كوچك، هنر فراوان به گزارش سام فیلم این روزها كه دست اجل به پشت گرمی كووید-۱۹، خرمن فرهنگ را چون تاتار تار و مار می كند و دمار از دودمان اهل هنر می ستاند، دریغ و حسرت برای از دست رفتن چنین گوهری، تنها دستاویزی است كه برای مان مانده است كه روزنامه نویسی این دوران به اندازه همه دوران مرثیه نوشت. باشد كه این واپسین باشد.به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «در دوسیه همه آکتورهایی که رل ژورنالیست را عهده گرفته اند، شادروان پرویز پورحسینی در ایفای نقش متین السلطنه در مجموعه هزاردستان، اگر یکه نباشد، یگانه است. عبدالحمید ثقفی ملقب به متین السلطنه، از قلم به دستان عهد مشروطه است. از او روزنامه طلوع و عصرجدید در حافظه مطبعه مطبوعات فارسی، محفوظ است. او که طبعی متجدد و روالی منورالفکر داشت، در مجلس دوم شورای ملی وکیل مردم مشهد و پایه پارلمان شد. او که در روال پلیتیکی، از اعتدالیون بود، نایب رییس مجلس شد. بعنوان وزیر مالیه به وزارتخانه رفت اما با خوشنامی از آن وزارتخانه بیرون نیامد و افترا فساد چنان به او چسبید که انفصال از خدمات دولتی با تخفیف، زیبنده جلسه تحلیفش شد. کمیته مجازات که خوشه چین تاکستان خیانت شده بود او را در دفتر کارش در حوالی توپخانه به ضرب تیر رولور معدوم و خونش را به روی آخرین شماره عصر جدید پاشاند.

پورحسینی فقید در یک فصل کوتاه که به روایت رژیستور، مطابقتی با تاریخ کمیته مجازات ندارد، ظاهر می شود. متین السلطنه خطیب مجلس ختم، قربانی دیگر کمیته است. نقال هزاردستان، مجلس ختم رئیس اداره تامینات را برپا می نماید. او که به دنبال کشف راز قتل رئیس اداره غله، خونش بر سنگفرش بازار جاری شده، محل ثقل داستان مبارزان و خائنان است. پورحسینی که او را مطابق متجدین واپسین سنه قرن پیش آراسته اند و هیبتی متناسب برایش پیراسته اند، با دقت و ظرافت کم نظیری که تنها از یک آکتور کارکشته برمی آید در چند تکان دادن کوچک دست و چشم و عینک گذاشتن و کاغذ برداشتن و بر سکو ایستادن و لیوان آب سرکشیدن، یک متجدد قلم به دست را در جامعه ایران بعد از مشروطه، در کمترین فرصت مجسم می کند. فرصت پورحسینی برای تجسم یک متجدد فاسد که صدها جلد نوشته و صدها صفحه چاپ شده در پس و پیش دارد، به اندازه یک جرعه آب نوشیدن است، آن طور اندک که رضا خوشنویس که به جای جوهر از قلم، گلوله از تفنگ می فشاند، امانش نمی دهد و سینه اش را از مجلس زنانه می دراند و او را راهی همان جایی می کند که صاحب مجلس از پیش رفته است. صدای خسرو خسروشاهی به جای پورحسینی همه چیز را با رعایت علی کسمایی به اندازه کرده تا یکی از معدود چهره های باقیمانده در تاریخ سینما و تلویزیون ایران از شغل روزنامه نگاری از یک ژونالیست متجدد نه چندان خوشنام تا این حد به قواره و به اندازه باشد.

این روزها که دست اجل به پشت گرمی کووید-۱۹، خرمن فرهنگ را چون تاتار تار و مار می کند و دمار از دودمان اهل هنر می ستاند، دریغ و حسرت برای از دست رفتن چنین گوهری، تنها دستاویزی است که برای مان مانده است که روزنامه نویسی این دوران به اندازه همه دوران مرثیه نوشت. باشد که این واپسین باشد.

عکس تست گریم پرویز پورحسینی برای بازی در نقش متین السلطنه در مجموعه تلویزیونی هزاردستان. با سپاس از آقای عزیز ساعتی که این عکس را برای اولین چاپ در اختیار روزنامه همشهری گذاشتند.
1399/09/08
13:12:02
5.0 / 5
1498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال