چند تله تئاتر به جشنواره فجر می رسند؟

چند تله تئاتر به جشنواره فجر می رسند؟ سام فیلم: دست اندکاران جشنواره تئاتر فجر در حالی بر کیفیت حرفه ای تله تئاترها و گزارش های صحنه ای متقاضی سی ونهمین دوره این رویداد تاکید دارند که بنظر می رسد بخش قابل توجهی از تله تئاترهای یک دهه قبل حائز شرایط کافی نباشند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، اوایل آبان ماه بود که حسین مسافر آستانه - دبیر سی ونهمین دوره جشنواره تئاتر فجر - فراخوان بخش تله تئاتر و گزارش صحنه ای این دوره از جشنواره را اعلام کرد؛ فراخوانی که کاملا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن های تئاتر شکل گرفت اما آنقدر دیر منتشر گردید که فرصت کافی برای آماده سازی گروه ها چندان فراهم نشده است.
در این فراخوان اشاره شده بود، با توجه به این که آخرین دوره برگزاری مسابقه تله تئاتر در بیست وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر یعنی سال ۱۳۸۸ بوده، آثاری که در بازه زمانی اسفند ۱۳۸۸ تا آذر ۱۳۹۹ تولید و پخش شده باشند می توانند متقاضی حضور در این بخش باشند.
همین طور در فراخوان نگاه ویژه ای به گزارش صحنه ای (ضبط حرفه ای آثار اجراشده در تالارهای نمایشی) یاد شده قرار گرفته و شاید برهمین اساس بود که مدتی قبل اداره کل هنرهای نمایشی اطلاعیه ای را صادر کرد، مبنی براینکه آن دسته از گروه های نمایشی که برای اجرا در اسفند یا قبل یا سال ۱۳۹۹ آماده به صحنه بردن نمایش خود بودند، می توانند با دریافت کمک هزینه ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان برای ضبط حرفه ای اجرای خود در یکی از سالن های تئاتری و پخش ان در فضای مجازی اقدام نمایند.
این اطلاعیه آن طور که باید مورد استقبال تئاتری ها به ویژه چهره های این عرصه قرار نگرفت چونکه یا سقف کمک هزینه را برای انجام کار کافی نمی دانستند یا از کپی شدن نمایش خود در فضای مجازی که امکان اجرای دوباره آنرا از بین می برد نگران بودند یا اینکه اساسا معتقدند تئاتر مجازی برای گروه هایی مناسب می باشد که قبل تر اجرای صحنه ای داشته باشند.
بدین سان هنوز آمار دقیقی در دست نیست که چه گروه هایی برای گزارش صحنه ای متقاضی شده و از آنجائیکه فرصت زیادی تا اختتام آذر باقی نمانده و چند سالی است که تولید تله تئاتر در تلویزیون از رونق افتاده، چند تله تئاتر خواهان شرکت در جشنواره فجر هستند. همین طور اگر امکانی برای قرارگیری فیلم تئاترهای قدیمی در این فراخوان باشد، باید این را هم لحاظ کرد که خیلی از این آثار قدیمی به سبب حرفه ای نبودن شرایط فیلمبرداری، کیفیت مناسبی برای نمایش ندارند.
با این وجود دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اعلام نموده است، ضمن تاکید بر اینکه تا ۳۰ آذر پذیرای آثار متقاضی در بخش تله تئاتر و گزارش صحنه ای است، تاکید دارد، تله تئاتر یا تئاترهای تلویزیونی و گزارش های صحنه ای که ضبط حرفه ای آثار اجرا شده در تالارهای نمایشی را در برمی گیرد، با هدف ارتباط گسترده تر با مخاطبان و ایجاد ظرفیت های اقتصادی جدید برای آثار نمایشی بوسیله عرضه در فضای مجازی و شبکه های تلویزیونی در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر لحاظ شده است.
ضبط حرفه ای، رعایت قواعد فنی و استانداردهای کیفی و همین طور برخورداری از نگاه خلاقانه و نو از مهم ترین معیارهای ارزیابی در این بخش عنوان شده است. بمنظور پشتیبانی از قالب های جدید اجرای آثار نمایشی و اقدامات موثر برای حفظ پویایی و حیات تئاتر در ایام همه گیری کرونا جشنواره سی و نهم بنا دارد از موسسات و سامانه های فعال در ضبط و تدوین آثار تهیه شده از اجراهای نمایشی تقدیر کند و جوایزی نیز در زمینه های بهترین کارگردان هنری، کارگردان تلویزیونی(فنی)، نمایشنامه نویس، بازیگر زن، بازیگر مرد، طراح صحنه و لباس، موسیقی، تهیه کننده (اثر برگزیده) به آثار منتخب اختصاص خواهد داد و امکان افزایش عناوین جوایز نیز بنا بر تصمیم هیات داوران برای این بخش محتمل است.
همین طور با بازگشت بخش تله تئاتر پس از ۱۰ سال به جشنواره تئاتر فجر در دوره سی و نهم اهمیت توجه به شیوه های مختلف عرضه آثار نمایشی و ضرورت تاکید بر گسترش دایره مخاطبان تئاتر بازتعریف و مورد تاکید قرار گرفته است.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه بهمن ماه ۹۹ انجام می شود.

منبع:

1399/09/27
10:59:29
5.0 / 5
891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال