خاطره بازی با سومین دوره جشنواره فیلم فجر،

چرا پروانه معصومی برای دریافت جایزه گل های داودی غایب بود؟

چرا پروانه معصومی برای دریافت جایزه گل های داودی غایب بود؟ به گزارش سام فیلم جشنواره فیلم فجر در دوره سوم برگزاری اش با اهدای جایزه بازیگری زن برای نخستین بار به پروانه معصومی و همینطور حضور سینماگرانی چون محمدعلی سجادی، کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی با نخستین ساخته های شان در جشنواره و نمایش فیلمهای ابراهیم حاتمی کیا، عباس کیارستمی و ایرج کریمی در بخش فیلم کوتاه این رویداد، سپری شد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در ادامه مرور تاریخچه ای، جشنواره فیلم فجر به سومین دوره برگزاری آن می رسیم که از 12 تا 22 بهمن ماه سال 1363 برگزار شد و دبیری آنرا سید محمد بهشتی برعهده داشت.
هیات داوران در بخش حرفه ای: مهدی حجت، محمد خزاعی، زنده یاد سیف الله داد، زنده یاد اکبرعالمی و محمد علی نجفی بودند.
از جمله فیلم سازان به نامی که در این دوره جشنواره فیلم فجر، فیلم داشتند می توان از کیومرث پوراحمد، سیروس الوند، امیر قویدل، مهدی صباغ زاده، زاون قوکاسیان، زنده یاد علی حاتمی، رسول صدرعاملی، زنده یاد یدالله صمدی، ابوالفضل جلیلی نام برد.
و نکته جالب توجه حضور آثار ابراهیم حاتمی کیا، زنده یاد ایرج کریمی و زنده یاد عباس کیارستمی در بخش فیلمهای کوتاه بود.
از نکات قابل تامل دوره سوم برگزاری جشنواره فیلم فجر، اضافه شدن بخش فیلمهای اول بود که اسامی فیلم سازانی چون محمد علی سجادی، کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی، امیر قویدل و.... در این بخش مشاهده می شود که با نخستین ساخته های سینمایی شان در این دوره حضور دارند.
فیلم "کمال الملک" علی حاتمی پرمخاطب ترین فیلم جشنواره بود.
و اما برگزیدگان؛ بهترین فیلم "مترسک" حسن محمدزاده، بهترین کارگردانی: یدالله صمدی برای "مردی که زیاد می دانست"، هیات داوران از فیلم نامه فیلمهای "کمال الملک" به خاطر دیالوگ، "مترسک" به خاطر پرداخت عاطفی و "مردی که زیاد می دانست" به خاطره ایده تقدیر کردند.
لوح زرین بهترین بازیگر خردسال: محمدرضا مرسلی (مترسک)، لوح زرین بهترین بازیگر نقش دوم زن: جیران شریف (مترسک)، لوح زرین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی برای (گل های داودی)، لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد: جمشید مشایخی برای (گل های داودی و کمال الملک)، تدوین: لوح زرین عباس گنجوی (تاتوره و گل های داودی)، موسیقی متن: لوح زرین کامبیز روشن روان (گل های داودی و دوله تو)، فیلمبرداری لوح زرین: فیروز ملک زاده برای (گل های داودی ).


امااتفاق قابل تامل این دوره، اهدای جایزه بازیگری زن بود که در دو دوره قبلی اتفاق نیفتاده بود، پروانه معصومی که در سومین دوره جشنواره فیلم فجر، فیلمهای چون «راه دوم»، «همه فرزندان من»، «تاتوره»، «گل های داودی» را داشت برای فیلم «گل های داودی» جایزه بازیگری زن را گرفت و سه سال بعد هم برای حضور در فیلمهای «جهیزیه برای رباب» و «شکوه زندگی» این جایزه را گرفت.
پروانه معصومی در بخشی از گفتگویی که اخیرا با بولتن جشنواره فیلم فجر داشته است، خاطرات جالبی از دریافت این جوایز مطرح کرده است.
این بازیگر به دوره سوم جشنواره فیلم فجر اشاره می کند و جایزه ای که برای "گل های داودی" گرفته است و می گوید: در آن دوره تبلیغاتی هم نشده بود. فرش قرمزی نبود و بازیگران چندان برای دیده شدن از این کارهایی که امروز مد شده است، انجام نمی دادند. من هیچ چیزی نمی دانستم و به دیده شدن در کار فکر نمی کردم. وقتی آقای صدرعاملی پیشنهاد همکاری به من دادند و فیلمنامه را خواندم، چند بخش بود که به نظرم رسید درست نیست و خوش بختانه آقای صدرعاملی با انعطافی که داشتند، آن موارد را درست کردند و نقش همان شد که می خواستم. هنگامی که ماجرای جایزه گرفتن من در فجر اتفاق افتاد، سر فیلم برداری فیلم «چمدان» با مرحوم جلال مقدم در شمال بودیم. متل ما گل سرخ بود و فرم آن مانند قطار دراز بود و تمام اتاق ها تا آخر کنار هم چیده شده بود. فکر می کنم در نخستین اتاق آقای مقدم و در اتاق آخر استاد انتظامی حضور داشتند. در اواسط من بودم و در اتاق های دیگر هم خواهر خانم آقای تارخ، خود ایشان و سایر عوامل. چندان بازیگری نداشتیم. یادم هست یک روز بامداد زود، حدود ساعت هفت و 10 دقیقه بود که دیدم در اتاقم را می زنند. در را باز کردم، دیدم استاد عزت الله انتظامی پشت در هستند و دستشان را بالای سرشان گرفته اند. بعد آغاز به دست زدند کردند. گفتم چی شده؟ گفتند تبریک می گویم، جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره گرفتید. گفتم از کجا و چه کسی گرفتم؟ گفتند در جشنواره فیلم فجر، بعنوان بهترین بازیگر زن شناخته شدی. خوشحال شدم، چون این خبر را استاد به من داده بودند. گذشت و نمی دانم جایزه را به چه کسی داده بودند. در خانه برده بودند و به پسرم دادند؟ یادم نیست.
او درباره خاطره اش از جایزه دوم هم یادآور می شود: "دومین جایزه من از جشنواره فجر برای دو فیلم «جهیزیه برای رباب» و «شکوه زندگی» بود. یادم هست رفته بودیم فیلم «شاید وقتی دیگر» آقای بیضایی را ببینیم. جمعیتی حدود 13، 14 نفر بودیم و آن دوره به سختی بلیت پیدا می شد و من از سینمایی که در لاله زار بود، برای همه بلیت تهیه کردم، همچون خانم رخشان بنی اعتماد و همسرشان، همسرم و... هم زمان با نمایش فیلم اختتامیه جشنواره فیلم فجر بود. یک دفعه به همسرم گفتم دفعه پیش من در اختتامیه نبودم تا جایزه بگیرم، هزار حرف برایم درآوردند. مثلا یکی گفت چون باید چادر به سر می کرد، به اختتامیه نرفته بود و از این دست حرف ها که همیشه می گویند. گفتم من یک ماشین می گیرم و به تالار وحدت می روم. شوهرم به سر تا پای من نگاه کرد که چکمه شیکی به پا و پالتویی به تن داشتم و یک روسری سفیدی هم داشتم. آن دوره وزیر ارشاد آقای خاتمی بودند. من خودم را به تالار وحدت رساندم. آن سال فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» اثر خانم درخشنده هم در جشنواره حضور داشت. در مراسم اختتامیه خانم هما روستا هم در ردیف من نشسته بودند و کنار هم بودیم. ایشان از دیدن من بسیار ابراز خشنودی کردند، به واقع خانم بسیار محترمی بودند.
وقتی که نام من را بعنوان برنده اعلام کردند، واقعا شوکه شدم. رفتم جایزه را گرفتم و بازگشتم. یک نفر که نمی خواهم اسم او را بیاورم، اجازه نداد که شادمانی من تمام شود و به خانم روستا گفت این جایزه حق تو بود که به این اهدا کردند. خانم روستا گفت مبارکش باشد. او از این رفتار بسیار ناراحت شد و اشک در چشمانش جمع شده بود.
من بلافاصله از سالن خارج شدم و هر چه خبرنگاران خواستند مصاحبه کنم، گفتم اجازه دهید من چیزی نگویم و بروم. به خانه که رسیدم، دیدم چه گل هایی دوستان برای من فرستاده بودند. ولی آن حرف بسیار برای من دردآور بود، چون اگر یک آدم بی اهمیت بود که این حرف را می زد، می گفتم ندانسته است، اما مثلا آدم فرهیخته ای بود که بعدها گفت اشتباه کردم، اما برای من مهم نبود که اشتباه کرده یا نکرده است. در هر صورت حرف خویش را زد، چون آدم باید دقت کند چه حرفی از دهانش بیرون می آید، چون وقتی بیرون آمد، دیگر نمی تواند آنرا درست کند."1399/10/27
13:00:06
0.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال