ادامه زندگی سینماها در دوران كرونا، در دستان مردم و مسئولان است

ادامه زندگی سینماها در دوران كرونا، در دستان مردم و مسئولان است مدیران سینماها می گویند ادامه باز بودن سالن ها، وابسته به استقبال مردم و تصمیم های مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. آنها معتقدند این دفعه، همه باید تلاش کنند تا زندگی سینماها ادامه پیدا کند و درهای آنها برای بار دیگر بسته نشوند.یاسمن طلوعی: «می خواهیم چراغ سینما را روشن نگه داریم.» این گفته سینمادارانی است که یک سال از تعطیلی سینماهای شان گذشته و در طول این مدت، شاهد حضور مردم در سالن ها نبوده اند. سینمادارانی که اکران طلایی نوروز را از دست دادند و از شروع سال، یک روز خوش ندیدند. همین طور سینماهایی که در طول این مدت هروقت از مقابل شان می گذشتیم، پوستر فیلم های قدیمی هنوز روی سََردر و ورودی شان به چشم می خورد و تا پیش از ۲۱ دی که بازگشایی شوند، حدود ۱۱ ماه بود که صندلی های خاک گرفته شان هیچ مخاطبی را به خود ندیده بود.
تا قبل از انتشار ویروس کرونا، همیشه سینما رفتن یکی از تفریحات مردم محسوب می شد که بخصوص سینماروها، آخر هفته ها به همراه خانواده شان به سینما می رفتند و به تماشای فیلم های موردعلاقه شان می نشستند. حالا باید دید ویروس کرونا این فرصتِ باردیگر را به سینما و مخاطب هایش می دهد تا بار دیگر روی سینما حساب باز کنند و هر روزی که در هفته اراده کردند، پای فیلم های موردنظرشان بنشینند یا خیر.
بازگشایی باردیگر سینماها در این روزها را، از زبان مدیران پردیس های آزادی و ارگ و همین طور سینما فرهنگ بررسی کردیم. مجتبی بهزادیان: صداوسیما به سینما کمک کند
همه اماکن فرهنگی و به خصوص سینماها از شروع انتشار ویروس کرونا، تعطیل شدند و در یک سال اخیر تنها چند باری به شکل محدود درهایشان باز شد. اما از ۲۱ دی، تمامی سینماها باردیگر بازگشایی شدند،
مجتبی بهزادیان، مدیر سینما فرهنگ، یکی از سینمادارانی است که می گوید پس از این که خبر دادند سینماها می توانند کارشان را از سربگیرند، ما هم درهای سالن را باز کردیم و خوشبختانه استقبال مردم هم خوب بوده است. او ادامه می دهد: «سینما فرهنگ جزو معدود سینماهایی بود که از همان روز اول، کارش را شروع کرد. وقتی هم که سینما را باز می نماییم به این معنا نیست که اتفاق خوبی برای مان بیفتد، بلکه می خواهیم چراغ سینما را روشن نگه داریم.»
او همین طور درباره این که فیلم «دیدن این فیلم جرم است» هیچ تبلیغی در سطح شهر نداشته، اما با اقبال روبه رو شده است، توضیح می دهد: «هیچ بیلبوردی از این فیلم در شهر دیده نمی گردد، اما مردم با وجود همه محدودیت ها به تماشای آن آمدند. در این دوازده روزی که سینما را باز کردیم، اتفاق خارق العاده ای نیفتاده، اما بالاخره تا حدودی سینما می فروشد و مردم با همین تبلیغات دهان به دهان، به سینما می آیند.»
بهزادیان: خطر تماشای فیلم در سینماها، خیلی کم تر از حضور در رستوران ها، مترو، اتوبوس ها یا فروشگاه ها است. برای ادامه باز بودن سالن ها، باید برنامه ای مدون باشد تا از سردرگمی دربیاییم
بهزادیان یکی از مشکلاتی که هم اکنون سینماها با آن دست و پنجه نرم می کنند را کمبود فیلم می داند و از مسئولین می خواهد تا بیشتر از سینماها حمایت کنند. او، خطر تماشای فیلم ها در سالن های سینما را کم تر از رستوران ها می داند و تاکید می کند از برنامه آینده سینماها اطلاعی ندارد. این مدیر سینما ادامه می دهد: «سینما را کم خطرتر از رستوران یا فروشگاه هایی که باید مایحتاج مان را تهیه نماییم و مترو و بی آرتی می دانم. هم اکنون هیچ اطلاعی درباره این که خبر جدیدی فرا می رسد یا مسئولین برنامه شان برای آینده چیست هم نداریم و درنهایت ما گرفتار یک سردرگمی هستیم که یک سال است درگیرش هستیم.»
این مطلب را هم بخوانید: سینماها حال شان خوب نیست، اما هنوز زنده اند
او درمورد میزبانی از جشنواره فیلم فجر و صدمه ای که ویروس کرونا در این یک سال به اهالی سینما وارد کرده است، می گوید: «از جزئیات سینماهای مردمی هنوز خبر نداریم که به چه شکل خواهد بود. اهالی و پرسنل سینماها، در یک سال اخیر نابود شدند. خواهشی که دارم این است که سینما از گروه سه به گروه دو منتقل شود. از جانب دیگر هم صداوسیما و شهرداری هم در بحث تبلیغات کمک بیشتری به سینما کنند.»
سجاد نوروزی: سینماها از نظر فنی بسته اند
یکی از مشکلاتی که همه سینماداران هم اکنون متفق القول درباره آن صحبت می کنند، کمبود فیلم است. سجاد نوروزی، یکی دیگر از سینمادارانی است که مدیریت پردیس آزادی را برعهده دارد و مثل مجتبی بهزادیان، از کم بودن فیلم ها گله می کند و معتقد می باشد هنوز هم سینماها بسته هستند، چونکه تنها یک فیلم در اختیار سینماها قرار دارد. او ادامه می دهد: «در حال حاضر نمی گردد اسم این شرایط را بازگشایی گذاشت. بازگشایی درواقع زمانی مدلول پیدا می کند که ما حداقل در سبد اکران، چهار فیلم داشته باشیم. اما نمی دانم به چه دلیل ما الان فقط یک فیلم در اکران داریم. یعنی اگر بخواهیم از نظر فنی صحبت نماییم، سینماها هنوز بسته اند.»
نوروزی همین طور استقبال مردم از فیلم «دیدن این فیلم جرم است» را قابل قبول می داند و می گوید: «ما در پردیس آزادی، فقط یک سالن مان را بازگشایی کردیم و ظرفیت فیلم «دیدن این فیلم جرم است» در همین یک سالن به شکل کامل است و همه بلیت ها فروخته می شوند.»
نوروزی: بازگشایی سینماها درواقع زمانی مدلول پیدا می کند که ما حداقل در سبد اکران، چهار فیلم داشته باشیم. اما نمی دانم به چه دلیل، الان فقط یک فیلم در اکران داریم. یعنی اگر بخواهیم از نظر فنی صحبت نماییم، سینماها هنوز بسته اند
او حضور سینماهای مردمی در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر را حیاتی باردیگر برای سالن ها می داند و تاکید می کند: «به هر حال شرایط ویژه است و طبیعتا نمی توانیم انتظار داشته باشیم که همه چیز مثل سابق باشد. اگر همتی که جهت راه اندازی جشنواره شاهدش هستیم، برای وضعیت فعلی اکران هم اعمال شود، به نظرم شرایط متفاوتی رقم می خورد. اگر حیات سینما با سینماهای مردمی در زمان جشنواره همراه باشد هم می توانیم به وضعیت سینما امیدوار باشیم. ما از این که سینماهای مردمی باردیگر راه اندازی شوند، استقبال می نماییم. این نکته را هم نباید فراموش نماییم که چند سینما مثل پردیس آزادی، کوروش یا چارسو، در سبد اوقات فراغت مردم، بسیار موثر هستند و این مساله چیزی نیست که بشود از آن چشم پوشی کرد. درباره تعطیلی مجدد سینماها هم باید بگویم فکر نمی کنم باز هم مثل گذشته این اتفاق رخ دهد.»
سپهر پهلوانی: مردم اعتماد کنند تا سینما احیا شود
سپهر پهلوانی، مدیریت پردیس سینمایی ارگ را عهده دار است و مثل سجاد نوروزی معتقد می باشد بعد از این، با تعطیلی طولانی مدت سینماها مواجه نخواهیم شد. پهلوانی اما برخلاف آزادی و فرهنگ که از همان ابتدا بازگشایی شده اند، درباره بازگشایی دیرهنگام این پردیس می گوید: «ما از روز پنج شنبه دوم بهمن سینما را بازگشایی کردیم و اگرچه فیلمی وجود ندارد تا مردم را جذب نماید، «دیدن این فیلم جرم است»، این روزها بد نمی فروشد. استقبال مردم از این فیلم بسیار عالی است و در سالن ۱۰۰ نفری مان هم که باید با نصف ظرفیت، فیلم ها را نمایش دهیم، معمولا ۴۰ نفر در سالن حضور دارند.»
پهلوانی همین طور درباره میزبانی از جشنواره فیلم فجر توضیح می دهد: «ما در دو، سه سال اخیر که برای سینمای مردمی جشنواره فیلم فجر درخواست دادیم، به سبب این که ظرفیت های سالن های مان کم است، موفق نشدیم. باید منتظر باشیم و ببینیم امسال، شرایط به چه شکلی رقم خواهد خورد.»
پهلوانی: بعید می دانم باز هم سینماها تعطیل شوند، به سبب این که هیچکس به سینماها کمکی نمی کند و بهترین راه این است که بسته نشوند. درواقع اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نماییم و مردم هم اعتماد کنند و بیایند، سینما احیا خواهد شد
او در واکنش به این که کرونا ممکنست باردیگر سیر صعودی پیدا کند و سالن ها تعطیل شوند، می گوید: «در حال حاضر مردم همه جا می روند و همه رستوران ها و کافی شاپ ها هم باز هستند، سالن های ما هم همگی تهویه دارند و اگر مردم با ظرفیت ۵۰ درصد در سالن ها بنشینند و ماسک بزنند، اتفاقی نمی افتد. اما بعید می دانم که باز هم سینماها تعطیل شوند، به سبب این که هیچکس به سینماها کمکی نمی کند و بهترین راه این است که بسته نشوند. درواقع اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نماییم و مردم هم اعتماد کنند و بیایند، سینما احیا خواهد شد.»
این مطالب را هم بخوانید: ▪️ خطر تعطیلی تعداد بیشتری از سالن های سینما ▪️ سینماها از امن ترین مراکز در وضعیت کرونائی هستند
۵۷۲۵۹

1399/11/06
14:49:49
0.0 / 5
1091
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال