یك شروع تاسف برانگیز برای اكران نوروزی سینماها

یك شروع تاسف برانگیز برای اكران نوروزی سینماها به گزارش سام فیلم فروش کمتر از ۲۰۰ میلیون تومانی تا آخر روز دوم فروردین و تعداد اندک تماشاگران فیلمهای در حال اکران نشان داده است که سینما هنوز از خواب زمستانی بیدار نشده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، وقتی سی ونهمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۹ به پایان رسید، گمانه زنی و بحث های مختلفی با محوریت فیلمهای اکران نوروزی شروع شد تا تلاش شود روند استقبال مخاطب از سالن های سینما نزول نکند.
برهمین اساس نام چند فیلم پربازیگر از جشنواره های دو سال قبل و هم فیلم هایی که در جشنواره نبودند، بیشتر از بقیه عنوان شد و امیدها را برای یک اکران نوروزی خوب زنده نگه داشت، اما هر چه به پایان سال نزدیک تر شدیم، بی انگیزگی صاحبان فیلمها و ناکامی شورای صنفی نمایش برای راضی کردن سازندگان فیلم هایی که احتمال جذب مخاطب بیشتری را داشتند، قوت گرفت و در نهایت پنج فیلمی برای اکران نوروزی انتخاب شدند که حدودا نه تنها هیچ کدام جزء گزینه های جدی اولیه نبودند، بلکه امید به رونق گرفتن سینماها را در دومین بهار کرونایی کمرنگ کردند.
«خورشید» مجید مجیدی، «لاله» اسدالله نیک نژاد، «خون شد» مسعود کیمیایی، «هفته ای یک مرتبه آدم باش» شهرام شاه حسینی و «تکخال» مجید مافی فیلم هایی هستند که اکرانشان رضایت سینمادارها را در ایام گذشته به همراه نداشته چون که در همین چهار، پنج روز اکران روی هم کمتر از هفت هزار نفر تماشاگر داشته اند.
برپایه اطلاعات سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا) آمار فروش و تماشاگر این فیلمها که اکران بعضی از ۲۷ اسفند و برخی دیگر دو روز دیرتر روی پرده رفته اند - تا لحظه انتشار این گزارش - عبارت است از: «خورشید» حدود ۵۸ میلیون تومان با ۲۲۴۰ نفر مخاطب، «خون شد» ۲۱ میلیون تومان با ۸۸۸ نفر مخاطب، «لاله» ۴ میلیون تومان با نزدیک به ۱۶۲ نفر مخاطب، «تکخال» ۳۳ میلیون تومان با ۱۴۳۳ نفر مخاطب و «هفته ای یک مرتبه آدم باش» ۵۳ میلیون تومان و حدود ۲۱۲۷ نفر مخاطب.
در این بین «هفته ای یک مرتبه آدم باش» با ۱۰۶ سالن و «لاله» با ۴۰ سالن بیشترین و کمترین تعداد سینما را - تا ساعت ۱۳ امروز - در اختیار دارند و در کنار تمام این ها اتفاق قابل تامل وضعیت فیلم پرحاشیه «لاله» است که بعد از نزدیک به هشت سال ساخت آن با صرف بودجه میلیاردی به پایان رسید و بعنوان تولید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به اکران رسید.
این آمار، جدا از اثبات عدم استقبال مخاطب در این روزها که البته امید می رود با گذشت چند روز ابتدایی تعطیلات بیشتر شود، به نظر می آید ناامیدی یا بی انگیزگی خود صاحبان فیلمها را هم به همراه دارد، چون که برخلاف گذشته حتی در فضای مجازی هم تبلیغ چندانی از این فیلمها دیده نمی گردد و حتما بخش زیادی از مردم اصلا خبر ندارند که سینماها باز هستند یا چه فیلم هایی در حال اکران است.
در اینباره حتی برخی سینمادارها با انتقاد از عملکرد شورای صنفی نمایش، می گویند تعریف دفتر پخش در این روزها انگار تغییر کرده طوری که فقط فیلمها را بیرون می دهند و دیگر هیچ خبری از اقدام یا پیگیری برای اطلاع رسانی، تهیه و پخش مواد تبلیغی و پوستر نیست و در مواردی هارد فیلم هم به درستی در اختیار سینمادار قرار نمی گیرد. آنها گله مند هستند که در میان فیلمهای نوروزی اثری هم بوده که در ایام ابتدایی حتی تصویر و پوستر سر در سینما نداشته و پرس وجوهایی که کرده اند نشان داده کویا همین اواخر فیلمبرداری کار تمام شده و معلوم نیست اگر فیلمی آماده اکران نبوده چطور انتخاب شده است.
آنطور که عده ای از سینمادارها می گویند، اوضاع اقتصادی ناشی از انتشار کرونا در اینکه صاحبان فیلمها برای آثارشان مواد تبلیغی آماده کنند هم اثرگذار بوده، چون هزینه تبلیغات و تهیه مواد آن بالا رفته است، بنابراین فقط هارد فیلمها برای سینماها ارسال می شوند. آنها همینطور از بازیگران فیلمها هم انتقاد دارند که در صفحه های شخصی شان خبری برای جذب مخاطب و هم اطلاع رسلانی منتشر نمی کنند.
البته شاید همین وضعیت سبب شده که بعضی سینمادارها نه تنها امیدی به رونق سینما با این فیلمها نداشته باشند، بلکه بعضی از آنها تعطیلی را به فعالیت ترجیح دهند، مثل پردیس سینمایی مگامال که سئانسی را برای فروش در این روزها باز نکرده است.
با این وجود این انتظار همچنان وجود دارد که تلویزیون در کنار پشتیبانی از فیلمهای خاص، به آثاری که روی پرده سینماها در حال اکران هستند هم توجه و برای معرفی و تبلیغ آنها در ایام تعطیلی سال جدید اقدام نماید هرچند به هر حال آنچه این روزها در سینماها شاهدش هستیم، در تاریخ اکران فیلمهای سینمایی ایران بعنوان یک ناکامی بزرگ ثبت خواهد شد.1400/01/04
13:36:38
5.0 / 5
697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال