نادیده گرفتن برگزیده اسكار !

نادیده گرفتن برگزیده اسكار ! رسانه های رسمی چین و موتورهای جستجوی اینترنتی در این کشور، خبر کسب جایزه اسکار توسط «کلوئی ژائو» را به صورت کلی نادیده گرفتند.


به گزارش سام فیلم به نقل از وال استریت ژورنال، «کلوئی ژائو» کارگردان فیلم «سرزمین آواره ها» در جوایز اسکار ۲۰۲۱ با کسب جایزه بهترین فیلم و کارگردانی بعنوان نخستین زن چینی و دومین زن در جوایز اسکار تاریخ ساز شد اما رسانه های رسمی کشور چین، موتورهای جستجوی اینترنتی و فضای مجازی در کشور زادگاهش با استفاده از ابزار سانسور طوری وانمود کردند که گویی این اتفاق رخ نداده است.
این اولین بار در تاریخ ۹۳ ساله جوایز سینمایی اسکار بود که جایزه بهترین کارگردانی این رویداد به یک فیلمساز زن آسیایی و غیرسفیدپوست می رسد، اتفاقی که در چین با موجی از پیام های تبریک همراه شد اما تنها چند ساعت بعد تمامی این پیام ها از فضای مجازی حذف شدند.
جستجو نام «کلوئی ژائو» در دو موتور جستجوی اصلی کشور چین یعنی «Baidu» و «Sogou» تنها نتایجی درباره فیلمها و جوایز قبلی این سینماگر را نشان داده است و اطلاعاتی درباره موفقیت وی در جوایز آکادمی اسکار را نشان نمی دهد.
همینطور شبکه اصلی تلویزیون چین، خبرگزاری رسمی شینهوا و روزنامه رسمی حزب کومونیست چین درمورد موفقیت تاریخی فیلم ساخته «کلوئی ژائو» سکوت اختیار کردند. دو خبرنگار رسانه دولتی چین به وال استریت ژورنال اطلاع دادند به آنها از جانب وزارت تبلیغات چین دستور داده شده گزارشی درباره موفقیت «کلوئی ژائو» مخابره نکنند.
وزارت امور خارجه چین در جریان نشست خبری هفتگی خود هم از اظهار نظر درباره علت حذف مطالب در فضای مجازی خودداری کرد و اعلام نمود این یک موضوع، دیپلماتیک نیست.
موفقیت های فیلم «سرزمین آوارها» که به زندگی هیپی های مدرن در آمریکا می پردازد «کلوئی ژائو» سینماگر ۳۹ ساله را به یک افتخار ملی در کشور زادگاهش چین تبدیل نموده بود اما انتشار مجدد انتقاداتی که وی در سال ۲۰۱۳ نسبت به کشورش مطرح کرده بود، حواشی زیادی برای این کارگردان ایجاده کرده است. «ژائو» حدود یک دهه پیش در مصاحبه ای که به او نسبت داده شده عنوان کرده چین جایی است که در همه جای آن دروغ وجود دارد و وی همینطور گفته، حالا کشورش آمریکاست.
پیش از این بعضی از چینی های ملی گرا و افراطی در فضای مجازی با واکنش به این صحبت ها، «کلوئی ژائو» را یک خائن توصیف کرده بودند و اکران این فیلم در سینماهای چین هم در هاله ای ابهام قرار داد.
منبع:

1400/02/07
19:16:26
5.0 / 5
542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال