هوتن شكیبا از ركورددار ایرانی گینس می گوید كه در گمنامی درگذشت

هوتن شكیبا از ركورددار ایرانی گینس می گوید كه در گمنامی درگذشت ایسنا نوشت: هوتن شکیبا، بازیگر سینما و تلویزیون، در اینستاگرامش، از فوت یک عاشق سینما اطلاع داد که در سنندج، شهر زادگاهش، بزرگ ترین سینمای روباز جهان را ساخت که در کتاب رکوردهای گینس هم به ثبت رسید.


سینما که فقط با بازیگران ستاره اش، کارگردان های کاربلد، نویسندگان چیره دست یا با عوامل فنی توانمندش زنده نیست، حیات سینما به خیلی اشخاص دیگر وابسته است، آدم هایی که حتی اگر نام شان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده باشد، شاید ناشناس باشند اما کسانی می دانند که نفس همین آدم ها مُمِد حیات سینما بوده است؛ حاج محمدعلی عباس میرزایی هم یکی از همین هاست. بتازگی آگهی ترحیم این عاشق رکورددار در صفحه شخصی هوتن شکیبا (بازیگر) منتشر گردید و برای یافتن نام و نشانی از او، سراغ این بازیگر رفتیم.
آن چه در ادامه می خوانید، نگاهی است گذرا به زندگی این مرد که برغم گمنامی، نامش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. هوتن شکیبا، قوم و خویش سنندجی خویش را اینگونه توصیف می کند: «از بچگی عاشق سینما بوده و جالب است بدانید در همان دوران کودکی و نوجوانی یک دستگاه آپارات درست کرده بود که با آن حتی فیلم های انیمیشن هم نمایش می داد.»
او ادامه می دهد: «وقتی می گویم دوران کودکی، نباید فراموش نماییم که صحبت از مردی است که ۶۰ سال پیش کودکی کرده، آن هم در شهری مانند سنندج. طبیعتا مانند کودکان امروز ابزار تکنولوژیک در دست و بالش نبوده و اینجاست که ارزش ساخت آن آپارات، اهمیتی دو چندان پیدا می کند.» این عشق آن گونه که شکیبا می گوید، دست از سر این مرد بر نمی دارد و سبب می شود در دوران بزرگسالی، سینمای روبازی در سنندج بسازد؛ در پارک زیبای آبیدر که یک پارک کوهستانی است. شکیبا توضیح می دهد که محمد لی عباس میرزایی، با شوقی هرچه تمام تر بر همه مراحل ساخت و ساز این سینما نظارت داشته و پرده بزرگ آنرا هم خود نصب کرده است. دیوار پشت بام را سفید کرده و سینمای تابستانی دائر کرده بود و برای اهل محل اکران فیلم می کرد. فیلم های کهنه ومصرف شده را با تیغ شفاف می کرد و خود فریم های گوناگونی نقاشی می کرد و انیمیشن نمایش می داد.
این بازیگر تاکید دارد که ارزش آقای عباس میرزایی بیشتر از هر چیز، اقدامات و ابتکاراتی بود که قبلاً زمینه اش در سنندج وجود نداشت. به قول او، این سینما که بزرگ ترین سینمای روباز در دنیاست، در دهه هفتاد فعال بوده و مردمان در پارک زیبای آبیدر به تماشای فیلم می نشسته اند و برایشان هم فال بوده و هم تماشا.
اما عمر این سینما هم پس از مدتی به سر می آید و حالا هوتن شکیبا، بازیگر تئاتر و سینما که خود زاده سنندج است، تاسف و شگفتی خویش را از چنین اتفاقی در شهر هنر و موسیقی، اینگونه بیان می کند: «سنندج شهری فرهنگی است که بعنوان شهر موسیقی هم ثبت شده است. راه اندازی سینمایی روباز در این شهر ایده ای خلاقانه و جای خوشوقتی بوده که دهه هفتاد چنین امکانی در این شهر به وجود آمده ولی تعطیل کردن آن جای تعجب و تاسف دارد. مثل خیلی از اقدام های خوب که پس از مدتی ناکار می شوند.» او ابراز تاسف می کند که اگر این سینما همچنان فعال می بود، می توانست امکان خوبی باشد برای دوران کرونا که نفس سینماها به شماره افتاده است.
محمدعلی عباس میرزایی، زاده سال ۱۳۲۰ است که در همان اوان کودکی عشق به سینما را در وجود خود می یابد. این کودک کنجکاو که شیفته کشف تازه ها بوده است، در همان کودکی دست به کار ساخت یک دستگاه آپارات می شود و بعدتر به سفارش دوستانش آپاراتی دیگر می سازد؛ برای نمایش فیلم و هم انیمیشنو در دوره بزرگسالی بزرگ ترین سینمای روباز جهان را می سازد، سینمایی که ساخت و سازش اواخر سال ۷۳ شروع می شود و اوایل سال ۷۴ آغاز به کار می کند. نام این سینما بعنوان بزرگ ترین سینمای روباز جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. او بتازگی درگذشته و در قطعه هنرمندان آرامگاه سنندج به خاک سپرده شده است. ۵۷۵۷

1400/02/09
21:32:03
5.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال