شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا بعلاوه جدول نمایش

شروع رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر از فردا بعلاوه جدول نمایش سام فیلم: شروع نمایشگاه پوسترهای دهه شصت و هفتاد و اعلام برنامه های جشنواره جهانی فیلم فجر همچون خبرهای این رویداد است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، آیین افتتاح نمایشگاه مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی با مرور خاطرات ابراهیم حقیقی از طراحی پوستر دو فیلم مطرح سینمای ایران، انجام شد.
مراسم رونمایی از پوسترهای دهه ۶۰ و ۷۰ با عنوان مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی عصر روز ۳ خرداد در پردیس چارسو محل برگزاری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر انجام شد.
ابراهیم حقیقی، محمدمهدی عسگرپور، امیر اسفندیاری، ایرج تقی پور، مونا زندی حقیقی و میثم مزلقانی از مدیران جشنواره و هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
امیر اسفندیاری معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزی سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در شروع این برنامه بیان کرد: این پوسترها مربوط به دهه ۶۰، ۷۰ سینمای ایران است؛ البته در بین شان تعدادی پوسترهای دیگر هم هست.
در ادامه، ابراهیم حقیقی طراح پیشکسوت پوسترهای سینمایی اظهار نمود: از این جهت که جشنواره جهانی فیلم فجر یک دوره دیگر برگزار می شود، خوشحالم و این اتفاق را تبریک می گویم.
او اضافه کرد: وقتی در سال ۶۲ بنیاد سینمایی فارابی تاسیس شد، خیلی از عزیزان تصمیم گرفتند که پوستر فیلم ها، دارای شاخصه های بین المللی باشند. آن زمان پخش کننده ها می گفتند این پوسترها به فروش نمی رود، اما طراحان ما نشان دادند که ما هم می توانیم پوسترهای شاخصی داشته باشیم.
این هنرمند باسابقه اضافه کرد: برای مثال نمونه های شاخصی از این پوسترها در اینجا هست و من بعنوان یکی از نمایندگان این طراحان درباره شان صحبت می کنم. خیلی از این پوسترها در جشنواره هایی که شرکت می کردند، برنده جایزه می شدند، به یاد دارم وقتی پوستر «هامون» را طراحی کردیم، چاپ نشد. شاید هیچ کدام از شما یادتان نباشد اما «هامون» فیلمی است که پوستر ندارد. ازهمین رو، غالبا پس از آن، از تصاویر فیلم با توضیح «هامون؛ فیلمی از داریوش مهرجویی» بجای پوستر آن استفاده شده است.
ایده کیارستمی برای طراحی پوستر «کلوزآپ»
در ادامه، حقیقی با اشاره به خاطره ای از طراحی پوستر فیلم سینمایی «کلوزآپ» مطرح کرد: من پوستر «کلوزآپ» را طراحی کردم، اما امضا نکردم؛ چون به آقای کیارستمی پیشنهاد دادم که امضای دونفره روی آن بگذاریم اما ایشان نپذیرفت و من هم روی پوستر امضا نگذاشتم. زمانی که می خواستیم برای این فیلم پوستر طراحی نماییم، خمیردندان معروفی به نام همین فیلم در بازار بود که آقای کیارستمی پیشنهاد نمود از فونت تبلیغات آن خمیردندان برای پوستر «کلوزآپ» استفاده کنیم؛ اما بصورت درشت تر، که به نظرم پیشنهاد خلاقانه ای بود. آقای کیارستمی بعد، چند فریم از فیلم را به من داد و آنرا چاپ کردیم.

پیشینه نمایشگاه و ایده هایش
مونا زندی حقیقی کارگردان سینما در توضیح این مراسم بیان کرد: پیشنهاد برگزاری نمایشگاه پوسترهای دهه ۶۰ و ۷۰ توسط ایرج تقی پور داده شد که به نظرم پیشنهادی درخشان بود. تعداد پوسترها زیاد بود، اما ما محدودیت داشتیم. تعدادی از این پوسترها کیفیت چاپ نداشتند، برخی پیدا نمی شدند؛ اما در نهایت با کمک دوست و همسایه توانستیم این مجموعه را جمع آوری نماییم. البته این نمایشگاه گزیده ای است از آنچه که در دهه ۶۰ و ۷۰ رخ داده و گزیده خوبی است. به نظرم آن دوران، دوران درخشانی در سینما و طراحی پوستر بوده است. پس از آن، پیشنهاد اضافه کردن پوسترهای کوبایی هم توسط یکی از عزیزان عنوان شد.

می گفتند مگر ایران سینما دارد؟
سپس ایرج تقی پور از تهیه کنندگان پیشکسوت سینمای ایران بیان کرد: در دوره ای، کسانی در کانون پرورش فکری کودکان بودند که کار فرهنگی برایشان مهم بود، زحمت می کشیدند و به تعبیری این کاره بودند که مجموع این اتفاقات توانست همه را دور هم جمع کند.
وی ادامه داد: وقتی هم که بنیاد سینمایی فارابی تاسیس شد، این کار برایمان مهم بود. دوست داشتیم چهره ای که از ایران در مجامع بین المللی ارائه می شود، چهره خوبی باشد. یادم است در همان زمان وقتی به جشنواره های خارجی می رفتیم برخی می گفتند مگر ایران سینما دارد؟ اما طراحی این پوسترها حاصل کار، تعامل و هم فکری افراد بزرگی بود که همه زحمت کشیدند. امیدوارم باز هم فضایی ایجاد شود که این کار ادامه داشته باشد، گرچه الان از آن رفت وآمدها دیگر خبری نیست.
تقی پور درباره اصطلاح «یک لیستی» که در طراحی پوستر اصلی این نمایشگاه درج شده است، عنوان کرد: در دهه ۶۰ و ۷۰، اندازه پوستر «صد در هفتاد» واحد شمارش مواد تبلیغاتی بود، مثلا وقتی می گفتند به ما پوستر یک لیستی بده، یعنی از ما پوستر صد در هفتاد می خواستند، درواقع «یک لیستی» واحد شمارش پوستر و مواد تبلیغاتی در سینما بود که البته الان این عبارت منسوخ شده است.
حقیقی درباره نمایش پوسترهای سینمای کوبا در این نمایشگاه اظهار داشت: در آن زمان، در کشورهایی مانند کوبا که انقلاب رخ داد، طراحان تصمیم بر این گرفتند که پوستر فیلم هایی که از دیگر کشورها به آنجا می رود، به شیوه خود طراحی نمایند. مثلا یکی از معروف ترین کشورها، لهستان بود. آنها برای همه فیلم هایی که از کشورهای دیگر به آنجا می آمد، پوستر طراحی می کردند. هم اکنون، آن پوسترها در جهان از گرانقیمت ترین پوسترها هستند. درواقع طراحان گرافیک اروپای شرقی یادگار خوبی به جا گذاشتند که حتی برای دانشگاه های گرافیک آموزنده بود. در انقلاب کوبا هم همین اتفاق رخ داد؛ فیلم هایی که از تمامی کشورها به کوبا می رفتند، مجدد برایشان پوستر طراحی می شد. بطوریکه کوبایی ها در طراحی پوسترهای انقلابی مشهور شده بودند، حالا آن پوسترها قیمت گزافی دارند. امیدوارم درباره پوسترهای ایرانی هم همین اتفاق رخ بدهد تا تبدیل به گنجینه ای شوند.
نمایشگاه «مروری بر گزیده پوسترهای بین المللی سینمای ایران و پوسترهای سینمایی کوبایی» همزمان با برگزاری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در پردیس سینمایی چارسو میزبان علاقه مندان است.جزئیات نمایش فیلم های جشنواره جهانی فیلم فجر
در آستانه برگزاری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر جدول نمایش روزانه فیلم های این رویداد سینمایی منتشر گردید.
به گزارش ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، درحالی که فردا چهارشنبه ۵ خرداد ماه این جشنواره بصورت رسمی شروع به کار می کند، جزییات نمایش فیلم ها منتشر شد.
اکران فیلم های این دوره از جشنواره از فردا ساعت ۱۱ بامداد شروع می شود و آخرین سانس نمایش ۱۹: ۵۰ خواهد بود.
بلیت فروشی فیلم های جشنواره جهانی فیلم فجر از امروز سه شنبه ۴ خردادماه بصورت آنلاین شروع شده است.
سامانه بلیت فروشی ۲۴ ساعت پیش از نمایش فیلم های جشنواره در دسترس عموم قرار می گیرد.
فیلم های سی و هشتمین جشنواره جهانی فجر در سالن های سینما چارسو، سالن یک و دو سینما آزادی و سالن روباز سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش درمی آیند.
جدول نمایش آثار در سایت جشنواره و در این لینک قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1400/03/05
11:36:25
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال