در گفتگوی سام فیلم مطرح شد:

برای ماندگاری جشنواره جهانی فجر در لیست فیاپف چه باید كرد؟

برای ماندگاری جشنواره جهانی فجر در لیست فیاپف چه باید كرد؟ سام فیلم: رضا میرکریمی در پی ثبت جهانی جشنواره فیلم فجر از ضرورت تاسیس یک دبیر خانه با هویت حقوقی مستقل سخن گفت.


رضا میرکریمی دبیر سابق جشنواره جهانی فیلم فجر در پی ثبت این رویداد در لیست "فیاپف" ( جشنواره های الف جهانی) با عنایت به کوشش های که از دوره دبیری او، برای ثبت این اتفاق با همراهی محمد مهدی عسگرپور (دبیر فعلی جشنواره جهانی و رئیس اتحادیه تهیه کنندگان فیاپف) افتاده؛ در گفتگویی بعد از این اتفاق اعلام نموده است که "باید در ادامه برای حفظ این اتفاق مبارک، حرف جدی بزنیم."
او در باره این اظهارنظر که معتقد می باشد "جشنواره باید حرف های جدی بعد از این داشته باشد"، به سوالات ایسنا پاسخ داد و در جایی از این گفتگو در پاسخ به سوالی درباره کارگاه های مجازی جشنواره جهانی فیلم فجر که خودش یکی از اساتید آنست و ضرورت "کلاب هاوس" سخن گفت.
رضا میرکریمی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که برای حفظ این روند و ماندن جشنواره جهانی فیلم فجر در لیست فیاپف ( جشنواره های الف جهانی) چه باید کرد؟ اظهار داشت: ثبت این رویداد وظیفه همه ما را سنگین تر می کند و برای استمرار آن باید تلاش مضاعف داشته باشیم. به هر حال شاهدیم یک جشنواره باسابقه در آمریکای شمالی با وجود این که سال ها در لیست جشنواره های الف قرار داشت به خاطر عملکرد ضعیفش در سالهای اخیر درحال خارج شدن از این لیست است و جشنواره فجر بجای آن به عنوان عضو جدید در نامش در بین پانزده جشنواره برتر رقابتی قرار می گیرد، بدین سبب اگر جشنواره ما هم در آینده نتواند حرکت رو به رشدی داشته باشد، نمی توانیم این جایگاه باارزش را حفظ نماییم.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که جشنواره جهانی به یک پلاک ثبتی جهانی با مختصات فرهنگی مان، دست پیدا کرده است و مهم ترین جشنواره فرهنگی بین المللی کشور به حساب می آید، باید بدان توجه ویژه کرد و این توجه ویژه از سطح وزارت ارشاد هم باید بالاتر برود و از طرف دولت و نهاد های فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد. بدین سبب ضرورت تاسیس یک دبیرخانه با یک هویت حقوقی مستقل، به شکل یک انجمن و بنیاد احساس می شود تا این روند دستخوش تغییرات و سیاست های موسمی نشود و ردیف بودجه مستقلی برای آن تعریف شود.
وی اشاره کرد: باید رویکرد منطقه ای جشنواره و انتقال تجربیات فیلم سازان منطقه آسیا همیشه مورد توجه ویژه قرار بگیرد تا فقط این رویداد محفلی جهانی و بی هدف نباشد که بخواهد برنامه خودرا با چند فیلم خارجی و میهمان بین المللی پر کند، فکر می کنم برای جشنواره جهانی و متمایز شدنش از رقبا و باقی ماندنش در لیست فیاپف، نیازمند تعریف یک حوزه راهبردی برای آن در منطقه هستیم.
رضا میرکریمی ضمن اشاره به کوشش های محمد مهدی عسگرپور دبیر فعلی این رویداد برای برگزاری آن در وضعیت پاندمی کرونا اشاره کرد: حضور عسگرپور به عنوان نماینده ایران در کادر مرکزی سندیکای جهانی تهیه کنندگان نقش مهمی در این پروسه داشت و خوشحالم ایشان تلاش کردند تا با وجود سختی های کرونا، چراغ این جشنواره روشن بشود. قابل پیش بینی بود که بدون حضور میهمانان خارجی و با محدودیت های بهداشتی مربوط به کرونا، ممکنست تصور بشود که این دوره از جشنواره به شکل محدودتری برگزار شود، اتفاقی که دیگر جشنواره های دنیا هم با آن دست به گریبان هستند، اما در سالهای بعد امیدوارم با ریشه کنی این ویروس منحوس، شاهد حضور میهمانان خارجی و رونق مجدد آن باشیم.
این فیلم ساز که در این رویداد به علت شیوع ویروس کرونا، کارگاه مجازی فیلم سازی را برای علاقه مندان سینما برگزار کرده است، در پاسخ به این که این کارگاه ها را با عنایت به این که امکان ارتباط مستقیم با علاقه مندان و مخاطبانش نیست، چقدر مفید می داند؟ توضیح داد: این کلاس ها با عنایت به این که مجازی برگزار می شود، کلاس های کم هزینه است و در عین حال از تنوع اساتید بهره می برد و اساسا مخاطبان بیشتری را هم
می تواند، دعوت کند اما چون گاهی بصورت یک طرفه برگزار می شود، شاید بشود از آن بعنوان نقطه ضعف یاد کرد ولی به علت امکانات جدیدی که در فضای مجازی به وجود آمده است، می توان در آینده تغییراتی در برگزاری آن ایجاد کرد.
او ضمن اشاره به فضای کلاب هاوس که امکانات مکالمه مستقیم را فراهم نموده است، تصریح کرد: کلاب هاوس با عنایت به وضعیت فعلی جامعه، یک موهبت یا به تعبیری هدیه است که شرایط گفتگو را برای ما فراهم نموده و در آن دیدگاه های مختلف به آسانی می توانند، مکالمه کنند و مخاطبان فضای مجازی را که در یک فضای یک طرفه ای به سر می بردند که کمتر حرف مخاطبشان را می شنیدند، پرتاب کرده است به فضای که آدم ها با دیدگاه های مختلف با هم گفتگو می کنند و مجبور هستند در کمال احترام به حرف های دیگران هم گوش کنند و خلا یک فضای گفتمانی را پُر کرده است.
میرکریمی تصریح کرد: این عدم گفتگو فاصله آدم ها و دیدگاه ها را از هم بیشتر می کرد اما وقتی گفتگو اتفاق می افتد، تحمل، تعمق و مدارا تبدیل به یک مهارت اجتماعی و عمومی می شود.
کارگردان «خیلی دور، خیلی نزدیک» ضمن اشاره به حضورش در چند وقت اخیر در بعضی روم های کلاب هاوس اظهار داشت: احساس کردم، طبقه اقلیت در کنار عموم مردم با وجود اختلاف نظر و دیدگاه های مختلفی که به زبان می آورند، اتفاقا اشتراکاتی دارند که در سایه دعوا های سیاسی گم می شود. مثلا در مفاهیمی چون امنیت ملی و هویت ایرانی که مزیت های خوبی برای سامان بخشی یک وفاق همبستگی ملی دارد و نباید فراموش نماییم که مردم ما تا قبل از این مرکزی برای تبادل و گفتگو نداشتند و این خلا در عملکرد ضعیف صداو سیما و شبکه های فارسی زبان به علت سیاست های یکسویه شان احساس می شد.
وی افزود: البته بحث مان از سینما کمی دور شد اما با این موقعیتی که گفتم، می توان برای برگزاری کارگاه های فیلم سازی از فضای کلاب هاووس بهره برد تا مسترکلاس های مفیدتری در تعامل با علاقه مندان فیلم سازی داشته باشیم.
میرکریمی در بخش پایانی این گفتگو ضمن اشاره به بحث ثبت جهانی جشنواره فیلم فجر در لیست "فیاپف" تصریح کرد که این ثبت به اتفاق آرا صورت گرفته است و تمام اعضای فیاپف به اتفاق رای داده اند که اتفاق مبارکی برای سینمای ایران است.
او همین طور در پاسخ به این که با عنایت به این که جشنواره جهانی فیلم فجر در لیست فیاپف قرار گرفته است، آیا بعنوان جشنواره الف باید امیدوار بود، فیلم های خارجی زیادی متقاضی این رویداد برای رونمایی و نخستین نمایش شان باشند؟ توضیح داد: به هر حال، در کنار کوشش برای رونمایی از فیلم هایی از قاره هایی مختلف، هر جشنواره می تواند برای خود به شکل ویژه محدوده ای مشخص نماید مثلا جشنواره جهانی فیلم فجر در چند سال قبل تلاش کرد، به عنوان با اهمیت ترین جشنواره غرب آسیا، محلی باشد برای نخستین نمایش آثار این منطقه.
میرکریمی در آخر ابراز امیدواری کرد تا سال آینده این رویداد با ریشه کنی کرونا، بتواند در سطح ایده آل تری برگزار گردد.
منبع:

1400/03/08
22:58:41
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال