گفت وگو با منوچهر محمدی

روایتی از مسعود بهبهانی نیا و درگذشت ناگهانی اش

روایتی از مسعود بهبهانی نیا و درگذشت ناگهانی اش منوچهر محمدی در پی درگذشت ناگهانی مسعود بهبهانی نیا از آشنایی قدیمی خود با این نویسنده و فقدان او بعنوان یکی از شریف ترین و باسوادترین فیلمنامه نویس های کشور سخن گفت.


این تهیه کننده سینما در گفت وگویی با ایسنا بیان کرد: بامداد جمعه (۱۴ خرداد) باتوجه به درگذشت ناگهانی مرحوم مسعود بهبهانی نیا شاید تلخ ترین و عجیب ترین روز زندگی من شد. شنیدن خبر این اتفاق برای من از چند جهت خیلی مشکل بود؛ اول اینکه روز قبل یعنی پنج شنبه (۱۳ خرداد) ما یک جلسه سه ساعته از چهار تا هفت عصر با هم داشتیم و در مورد نگارش یک فیلمنامه جدید صحبت کردیم. من طرحی را برای ساخت یک سریال در شبکه نمایش خانگی آماده کرده بودم که وقتی شنید خیلی پسندید و در نهایت قرار شد بطور جدی آغاز به نگارش کند. یک سری کتاب و مستندات هم می خواست که قرار شد سه شنبه برایش بفرستم. وقتی جلسه به اتمام رسید چون ماشین همراهش نداشت گفتم تا منزل او را می رسانم و بعد سر فیلمبرداری می روم. حالش خیلی خوب بود و هیچ علائمی از مشکل و ناراحتی دیده نمی شد ولی ناگهان جمعه ساعت ۱۱ بامداد به من خبر دادند که در خواب سکته کرده است.
محمدی که از سال ها قبل این نویسنده را می شناسد افزود: من مسعود بهبهانی نیا را از دیرباز می شناختم. نخستین خاطره آشنایی ما مربوط به مهرماه سال ۵۴ می شد که برای ثبت نام به دانشگاه تهران رفته بودیم. سال اول رشته جامعه شناسی بودیم و در صف ثبت نام او نفر پشت سر من بود. وقتی اطلاعاتم را برای ثبت نام می دادم، شنیده بود که من بچه آبادان هستم. بعد مرا کنار کشید و اظهار داشت که من هم بچه خرمشهر هستم و دوستی و آشنایی ما از آن جا شکل گرفت. پس از آن کلی وقایع دانشجویی و کارهای اجتماعی - سیاسی را در آن سال ها با هم گذراندیم.
او اضافه کرد: پس از آن که «سینا فیلم» تاسیس شد، چون مرحوم سیف الله داد هم اهل خرمشهر بود او را به مجموعه سینا فیلم معرفی نمود و چند سال آن جا با هم همکاری داشتیم، ولی نخستین کار جدی وی در نگارش فیلمنامه مربوط به سریال «خاک سرخ» بود. آن زمان تلویزیون یک متن نیمه تمام را در اختیار داشت که باید کار زیادی روی آن انجام می شد. من به آقای حاتمی کیا گفتم به نظرم بهترین گزینه برای این کار آقای بهبهانی نیاست چون هم بچه خرمشهر است و کوچه پس کوچه های آن جا را خوب می شناسد و هم در جریان جنگ بوده است. ایشان آمد و زحمت نوشتن «خاک سرخ» را برعهده گرفت و آن سریال همچون کارهای خوبی است که درباره روزهای آغازین جنگ تولید شده و در زمان خود طرفدار زیادی داشت.
محمدی در ادامه اظهار داشت: چند سال پیش هم باتوجه به توانایی هایی که در آقای بهبهانی نیا سراغ داشتم درباره نگارش متن یک سریال به اسم «عطش» برمبنای طرحی که خودم داشتم با او صحبت کردم که آنرا بسیار فوق العاده نوشت. این سریال داستان یک هیئت مذهبی در چند مقطع تاریخی یعنی سالهای ۱۳۳۲، ۱۳۴۲ و ۱۳۵۷ است که برای موسسه اوج انجام شد و به نظرم هنوز از فاخرترین کارهایی است که چند دوره تاریخی انقلاب را روایت می کند. متن آن بسیار قوی است و نمی دانم به چه دلیل در آن موسسه ساخته نشد. امیدوارم باتوجه به این اتفاق ها کسانی پیدا شوند و همت کنند و این مجموعه را بسازند.
این تهیه کننده در آخر اظهار نمود: اما مهم تر از تمام این ها نکته مهم این است که من باتوجه به سابقه ۴۰ سال کار در سینما و سر و کار داشتن با دوستان گوناگون نویسنده، گواهی می دهم که مسعود بهبهانی نیا یکی از شریف ترین، نجیب ترین، باسوادترین و فروتن ترین نویسندگان سینما و سریال در ایران بود که اخلاقی زبانزد داشت. من در جلسه طولانی روز پنج شنبه همان مسعود آرام و متین و صبور و دوست داشتنی را که می شناختم دیدم و سختی ماجرا این جاست که این اتفاق تنها به فاصله چند ساعت رخ داد. گاهی پیش می آید یک نفر را دو، سه سال نمی بینی و وقتی خبر فوت او را می شنوی شوکه می شوی اما اینکه یک روز دوستی را ببینی، کلی صحبت کنید و قرار و مدار بگذارید و پس از چند ساعت متوجه شوی که دیگر نیست فراتر از یک غم است و من هنوز در شوک این اتفاق هستم.1400/03/16
17:09:00
5.0 / 5
410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال