کتابی درباره شکسپیر منتشر گردید

کتابی درباره شکسپیر منتشر گردید «مقدمه کمبریج بر شکسپیر» نوشته اِما اسمیت با ترجمه هلن اولیائی نیا منتشر گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، این کتاب در ۲۷۹ صفحه و با قیمت ۵۰ هزارتومان در انتشارات علمی و فرهنگی راهی بازار کتاب شده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: از دوران زندگی ویلیام شکسپیر، بیش از چهار قرن می گذرد. شکسپیر را با جایگاه و مرتبه بلندِ ادبی او می شناسیم، تا جایی که تعدادی از منتقدین بر این باور هستند که بهتر از وی در نمایشنامه نویسی وجود ندارد. برخی دیگر او را هم تراز با فردوسی در شعر فارسی و هومر در شعر لاتین می دانند. قیاسی که از درونش، القابی چون پدر ادبیات مدرن انگلیسی بیرون آمده است؛ گواهش هم لغات غیرتکراری آثار اوست که بیش از ۲۹ هزار و ۶۶ عدد بوده و کلمات جدیدی که او به انگلیسی افزود، ۱۷۰۰ کلمه برآورد شده است.
نمایشنامه های ویلیام شکسپیر از نیمه قرن نوزدهم میلادی با اقبال گسترده ایرانیان روبه رو شد و امروزه می توان ترجمه های گوناگونی از آثارش پیدا کرد. در کنارِ آثار، زندگی حرفه ای شکسپیر نیز همیشه برای مخاطبانش جذابیت داشته است. «مقدمه کمبریج بر شکسپیر» نوشته اِما اسمیت، عضو هیئت علمی و مدرس کالج هرتفورد دانشگاه استندفورد، یکی از این آثار است. اسمیت این کتاب را در سال ۲۰۰۷ میلادی به رشته تحریر درآورد. این اثر در ادامه مجموعه های مقدمه کمبریج بر نام آوران ادبیات و اندیشه است. کتاب هایی که با نثری روان به معرفی آثار و اندیشه های نویسندگان و متفکرانی بنام می پردازد.
همانطور که قبل تر اشاره شد، این کتاب در حقیقت یک «مقدمه» است؛ نویسنده در توضیح، آنرا به واژه نامه‌ی آکسفورد ارجاع داده و «عمل معرفی یا شناساندنِ شخصی» دانسته است. از همین رو می توان مقدمه‌ی کمبریج بر شکسپیر را راهنمایی برای دانشجویان و پژوهشگران دانست، هرچند که نویسنده گوشهٔ چشمی هم به مخاطبان عام داشته است.
در هر فصل از این کتاب با محدوده ای از آثار ویلیام شکسپیر روبه رو هستیم؛ به همین دلیل این کتاب به هفت فصل مبتنی بر موضوع تقسیم شده است. نگاهی به لیست کتاب، تصویری دقیق تر از ساختار آن به دست می دهد. عناوین اصلی این لیست شامل: شخصیت، اجرا، متون، زبان، ساختار، منابع و تاریخ است. در سراسر این فصول با رهیافتی انتقادی به نمایش نامه های شکسپیر پرداخته شده است و نویسنده به فراخور موضوع آن، آثاری را مورد کندوکاو قرارداده است. در آخر هر فصل نیز بخشی با عنوانِ «پس از این کجا؟» تعریف شده است که منابعی را جهت پژوهش مستقل برای خواننده فراهم آورده است.
در آخر باید گفت این کتاب کوشیده است با بهره بردن از تحقیقات به روز، بر خوانش آثار شکسپیر تاکید کند. چهره ای که حتی در مورد آشناترین و مطرح ترین نمایشنامه هایش، همچنان فضای تازه و نو برای پژوهش و مطالعه عمیق وجود دارد. نکته ای که بنظر می رسد خواندن این اثر را برای مخاطب لذت بخش کند.1400/06/02
10:00:49
5.0 / 5
284
تگهای خبر: كتاب , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال