هنرمندانی که در افغانستان تحت سلطه طالبان جان می دهند

هنرمندانی که در افغانستان تحت سلطه طالبان جان می دهند به گزارش سام فیلم نظرمحمد مشهور به خاشه زوان، عبدالله عاطفی، عبدالله فوآد اندرابی و... کشته شدند، صحرا کریمی، آریانا سعید، وجیهه و فرید رستگار و... وطن را ترک کردند و پخش موسیقی و حضور مجریان زن در شبکه های تلویزیونی و رادیویی ولایت قندهار ممنوع گردید. این تنها بخشی از آوار مصیبتی است که از زمان سقوط کابل بر سر مردم افغانستان ریخته است.نرگس کیانی: صحرا کریمی، آریانا سعید، وجیهه و فرید رستگار و... این روزها هنرمندان افغانستانی مثل دانه های تسبیحی اند که روی زمین پخش شده اند و حتی نمی گردد به راحتی پیدای شان کرد. نخِ کابل پاره شده و دیگر جایی برای کنار هم ماندنِ دانه ها نیست. از لحظه سقوط کابل در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ (۲۴ مرداد ۱۴۰۰) و روزهای قبل از آن، نفس هنر و هنرمندان در افغانستان زیر پای طالبان به شماره افتاده و تصاویر و اخبار دردناک خیلی از آن به جهان مخابره شده است. خنده ای که تیرباران شد، شاعر و مورخی که به قتل رسید
۳۱ تیر بود که طالبان، نظرمحمد مشهور به خاشه زوان را در یکی از روستاهای قندهار دستگیر و بعد از توهین و سیلی زدن به او، تیربارانش کردند.
در فیلم منتشرشده از دستگیری این کمدین، یکی از افراد مسلح از او پرسید کجا دستگیرش کرده اند و خاشه در جوابش گفت «روز عید در خانه ام». او می خواست چیزی بگوید که یکی از افراد مسلح به صورتش سیلی زد و گفت «خفه شو.»
این کمدین قندهاری، به خاطر گفتن جوک ها، لطیفه ها و متن های طنز که ویدئوهایش در فضای مجازی هواداران زیادی داشت، مشهور بود. نظرمحمد که طبعی گرم و سرخوشانه و زبان و بازی طنازی داشت، در چند سال قبل به چهره دوست داشتنی شبکه های اجتماعی تبدیل گشته بود.
پیکر نظرمحمد در حالیکه دستانش از پشت بسته بود و طالبان به سر او شلیک کرده بودند، در منطقه دند قندهار پیدا شد.
شامگاه چهارشنبه ۱۳ مرداد خبر آمد طالبان عبدالله عاطفی، شاعر و مورخ افغانستانی را هم در منزلش در ولایت ارزگان، شکنجه کرده و به قتل رسانده اند.
امرالله صالح، معاون اول سابق ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به کشته شدن این شاعر اظهار داشته بود: «عبدالله عاطفی دو فوق لیسانس در اقتصاد و تاریخ داشت. طالبان او را از خانه اش در شهرستان چوره ارزگان بیرون کشیدند و جابه جا کشتند. جرم او این بود که اقتصاد و تاریخ می دانست. مغز افغانستان زیر حمله است. طالبان و حامیانش یک ویرانه می خواهند.» زنده یاد نظرمحمد مشهور به خاشه زوان، کمدین اهل قندهار

1400/06/11
10:34:44
5.0 / 5
180
تگهای خبر: فیلم , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال