معاون میراث فرهنگی تهران به سام فیلم توضیح داد

یک سازه غیرقانونی در خانه قوام السلطنه

یک سازه غیرقانونی در خانه قوام السلطنه به دنبال اقدام برای ساخت توالت در ساختمان تاریخی «قوام السلطنه» که بنیاد سینمایی فارابی در آن مستقر است، معاون میراث فرهنگی استان تهران، این اقدام را تخلف دانست و ساخت سرویس بهداشتی در خانه قوام را متوقف کرد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، عمارت قاجاری «قوام السلطنه» در میانه خیابان سی تیر تهران واقع شده که در اواخر سالهای ۱۲۹۰ شمسی به دستور احمد قوام ـ سیاست مدار و نخست وزیر دوران قاجار و پهلوی ـ ساخته شد. قوام السلطنه حدود ۳۰ سال در این خانه اقامت داشت. بعد از آن، ساختمان که در باغی هفت هزار متری بنا شده بود، به سفارت مصر واگذار شد. مدت کوتاهی هم محل استقرار سفارت افغانستان بود و بعد هم به بانک تجاری واگذار شد. در سال ۱۳۵۵ شمسی عمارت قوام السلطنه به تملک بنیاد فرح پهلوی درآمد. ساختمان دو بخش بیرونی و اندرونی دارد که عمارت بیرونی، موزه آبگینه شد و برای بخش اندرونی که محل سکونت قوام السلطنه بود، کاربری فرهنگسرا و سالن نمایش فیلم (فرهنگسرای نوبهار) تعریف شد. بعد از پیروزی انقلاب، موزه آبگینه فعالیت خودرا ادامه داد، اما فعالیت فرهنگسرای نوبهار متوقف گردید و ساختمان آن در سال ۱۳۶۲ به بنیاد سینمایی فارابی اختصاص یافت.
در دولت دهم، موضوع تغییر کاربری ساختمان بنیاد سینمایی فارابی به موزه، توسط سازمان بازرسی کل کشور مطرح می شود که مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن دوره و در دولت بعد، پیشنهاد سازمان بازرسی کل کشور برای تغییر کاربری ساختمان فعلی بنیاد سینمایی فارابی را به سبب مشکلاتی که برای این بنیاد پیش خواهد آورد، به صلاح ندانستند. سال ۱۳۹۴ در نهایت، مقرر می شود باتوجه به تعاملات دو دستگاه دولتی، یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان وقت میراث فرهنگی، در قالب مقررات میراث فرهنگی، این بنا همچنان در اختیار بنیاد سینمایی فارابی باشد، اما چارچوب های حفاظتی و مرمتی میراث فرهنگی در این بنای تاریخی رعایت شود.
سال ۱۳۹۵ بنیاد سینمایی فارابی برای مرمت این ساختمان قاجاری اقدام می کند و برای احترام به این بنای تاریخی با مصوبه بنیاد سینمایی فارابی، آشپزخانه ساختمان را تعطیل و ورود خودرو به محوطه این بنای تاریخی را ممنوع می کند.


با وجود این، به تازگی خبری در فضای مجازی درباره ساخت توالت در ساختمان اندرونی خانه قوام، جایی که بنیاد سینمایی فارابی مستقر است، منتشر شده که مرتضی ادیب زاده ـ معاون میراث فرهنگی استان تهران ـ بعد از بازدید از این عمارت و تایید این خبر، به ایسنا اظهار داشت: سه شنبه ۱۱ آبان ماه از ساختمان فارابی بازدید کردم. شب قبل، کارشناس ما هم بازدیدی داشت. در فضای پشتی یا ضلع غربی این ساختمان، یک ورودی و پلکان دارد که اوایل دهه های گذشته مسدودش کرده بودند، به خاطر تغییرات و دخل و تصرفی که برای تبدیل فضای داخلی به بخش اداری انجام شده بود، اما اتفاق جدید در این ساختمان، این است که در فضای زیرپله در حال راه اندازی یک سرویس بهداشتی بودند که ما در حال حاضر این کار را متوقف کرده ایم.
وی اشاره کرد: برابر با قانون، اساسا در بناهای ثبتی هر گونه تغییر و مداخله ممنوعست و به کسب مجوز از میراث فرهنگی منوط شده است.
ادیب زاده اضافه کرد: یک ناهماهنگی و ناآگاهی از این مساله بوده است که جلو این کار (ساخت سرویس بهداشتی) را گرفته ایم و مراتب آنرا هم کتبی اعلام می نماییم.
او درباره احتمال ادامه این مداخله و تغییر و صدور مجوز، اظهار داشت: این کار برخلاف قانون است و مجوزی برای آن صادر نمی گردد. ما هم دستور جمع آوری و بازگشت به حالت قبل را داده ایم.
معاون میراث فرهنگی تهران درباره میزان خسارت واردشده به این ساختمان در جریان ساخت سرویس بهداشتی، اظهار داشت: خسارتی ایجاد نشده است. در حال راه اندازی (سرویس بهداشتی) بودند که ما گفتیم جمع آوری و اعاده به وضع سابق شود. یک ناظر مستقر می نماییم که در پروسه بازگرداندن به وضع سابق، صدمه ای به بنا وارد نشود. البته ساخت وساز خاصی هم صورت نگرفته بود.1400/08/12
12:16:06
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال