خط قرمزی ها چه گفتند؟

خط قرمزی ها چه گفتند؟ سام فیلم: اصفهان در نشست رونمایی از پوستر تئاتر «خط قرمز»، عوامل این تئاتر به وضعیت ناخوشایندی اشاره کردند که گریبان گیر تئاتر اصفهان شده است.


محمدجواد صرامی، کارگردان تئاتر «خط قرمز» در نشست رونمایی از پوستر این تئاتر که شامگاه گذشته (سه شنبه_ ۲۵ آبان ماه) در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان برگزار شد، اظهار داشت: در وضعیت فعلی رسانه ها باید بیشتر از همیشه به تئاتر توجه داشته باشند.
او افزود: «خط قرمز» که بعد از دو ماه تمرین سخت و فشرده آماده‌ی اجرا شده، تلاش می کند روایتگر زندگی یک زوج هنرمند تئاتری باشد. در حقیقت، داستان خط قرمز، نزدیک ترین درام حال حاضر از اوضاع زندگی هنرمندان این حوزه است.
این کارگردان تئاتر، به لایه های پیدا و پنهان مشکلاتی که تئاتر اصفهان را گرفتار چالش کرده نیز اشاره نمود و توضیح داد: تئاتر کشور سرشار از امراضی است که باید درمان گردد، اما تئاتر اصفهان امراض شخصی دارد و بنا به دلایلی تفرقه و دودستگی در بین هنرمندان تئاتر افتاده است.
صرامی اعتقاد داشت که اصفهان، نیازمند یک انجمن هنرهای نمایشی قدرتمند و مستقل است و تصریح کرد که بنا به دلایلی انتخابات انجمن هنرهای نمایشی فعلی ۹ ماهی هست که به تأخیر افتاده حال آنکه اگر انجمن ایجاد شود دادخواهی برای این صنف هم اصولی تر پیگیری می شود.
او خطاب به هنرمندان تئاتر تاکید کرد: باید اهداف شخصی را کنار گذاشت و منافع جمع را در نظر گرفت تا شاهد اتفاقات مطلوبی در زمینه هنرهای نمایشی باشیم.
کارگردان تئاتر خط قرمز، با اشاره به وضعیت سالن های تئاتر در اصفهان اظهار داشت: زیبنده شهر اصفهان نیست که سالن های تئاتر استانداردش این همه کم باشد. مدت هاست که وعده ایجاد سالن تئاتر شهر را داده اند، اما در واقعیت هیچ اتفاقی رخ نداده است.
صرامی اشاره کرد: حال تئاتر اصفهان خوب نیست. تئاتر اصفهان باید به دست اهالی این هنر باشد و توسط آنها مدیریت شود و تئاتر مستقل نیز باید حمایت شود.
او گریزی نیز به اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان اصفهان زد و توضیح داد: امسال در جشنواره تئاتر اصفهان، هیچ نماینده ای از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور نداشت و این بی اهمیت شدن جایگاه تئاتر اصفهان را می رساند که خالی از لطمه نیست. در این که چرا مراسم اختتامیه این جشنواره در سالن فرشچیان برگزار نشد نیز باید تأمل کرد.
این کارگردان تئاتر افزود: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تئاتر در بازه زمانی نزدیک به دو سال، تنها حمایتی که از این قشر شد واریز مبلغی ناچیز به حساب کسانی بود که کارت صندوق اعتباری هنر را داشتند و این دردآور است.
بهنام شمسایی، بازیگر تئاتر «خط قرمز» نیز در این جلسه هشدار داد که ذائقه تئاتر در اصفهان درحال تغییر است و باید پیش از آنکه دیر شود به آن رسیدگی کرد.
حسن محمدی، یکی از دیگر بازیگران این تئاتر نیز پرسید: «چرا برای بازیگران تئاتر در اداره کار عنوان شغلی در نظر گرفته نشده است؟» و اظهار داشت: پاسخ به این پرسش چرایی حجم زیادی از بی مهری ها را مشخص می کند.
او افزود: هنر نمایش در کشور شغل محسوب نمی گردد. بازیگران تئاتر در دو سالی که کرونا شیوع پیدا کرد بدون هیچ پشتوانه ای و با درآمد صفر زندگی کردند. امیدواریم با کسب تجارب از روزهای تلخ سپری شده مشکلات برای آیندگان به حداقل برسد.
محمدی از این که هنر و به ویژه تئاتر در جامعه‌ی امروزی در اولویت نیست و سالن های کم تعداد تئاتر تحت تملک بخش خصوصی قرار گرفته اظهار گلایه نمود.
در اختتام این جلسه، از پوستر تئاتر «خط قرمز» رونمایی گردید و علیرضا عسگری فر، طراح پوستر توضیح داد: پوستر خط قرمز بیان کننده حال بد معیشت هنرمندان تئاتر اصفهان است. ما در جایگاهی قرار گرفته ایم که باید از وضعیت هنری خودمان اثری آماده شود تا به گوش همه برسد که چه بر سر تئاتر آمده است.

منبع:

1400/08/26
23:32:27
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال