گفته های رفیع پیتز، فرمان آرا، نجفی و از هنر ماندگار ملک جهان خزاعی

گفته های رفیع پیتز، فرمان آرا، نجفی و از هنر ماندگار ملک جهان خزاعی رئیس هیات مدیره خانه سینما اظهار داشت: ملک جهان خزاعی با حضورش در سینما به صحنه، لباس و اشیاء صحنه هویت داد و بر اهمیت نقش رنگ، بافت و جنس آکسسوار صحنه در اثر سینمایی تاکید نمود.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی برنامه، آیین نکوداشت "ملک جهان خزاعی" طراح صحنه و طراح لباس پیشکسوت سینمای ایران، به همت انجمن صنفی طراحان فیلم سینمای ایران، عصر جمعه دهم دی ماه ۱۴۰۰ در سالن سینماتوگراف موزه سینما، با حضور هنرمندان و سینماگران انجام شد.
در ابتدای این مراسم کامیاب امین عشایری به نمایندگی از هیئت مدیره و اعضای انجمن صنفی طراحان فیلم سینمای ایران با اعلان اینکه طراحی صحنه و طراحی لباس در سینمای ایران مرهون و مدیون هنر ملک جهان خزاعی است اظهار داشت: ایشان با حضور و فعالیت مستمر خود از دهه های گذشته تا کنون توانسته حرفه طراحی صحنه و طراحی لباس را بعنوان یک تخصص معرفی و تثبیت کند و بدین جهت به ایشان و نقشی که در این حوزه داشته بسیار مدیونیم. برایشان آرزوی سلامتی و خوشی دارم و امیدوار هستم همچنان شاهد موفقیت ها و کارهای ارزشمندشان در سینمای ایران باشیم.
سپس محمدعلی نجفی، رییس هیئت مدیره خانه سینما درباره همکاری خود با ملک جهان خزاعی در سریال "سمک عیار" سخن گفت و به نقش وی در تاکید بر جزییات طراحی صحنه و طراحی لباس و کارکرد ویژه آن در سینما اشاره نمود.
وی به لزوم تفکیک طراحی صحنه و طراحی لباس در سینما اشاره نمود و اظهار داشت: نقش و تاثیر ملک جهان خزاعی در سینمای ایران چنان است که حتی در نسل بعد از او و شاگردانی چون حسین میرکیانی که تجربه همکاری با ایشان را در سریال "سربداران" داشتم، انکارناشدنی است. ملک جهان خزاعی با حضورش در سینما به صحنه، لباس و اشیاء صحنه هویت داد و بر اهمیت نقش رنگ، بافت و جنس آکسسوار صحنه در اثر سینمایی تاکید نمود. موجب افتخار من است که در مورد خانم خزاعی صحبت کنم و از انجمن صنفی طراحان فیلم تشکر می کنم که این موقعیت را در اختیار من قرار دادند و آرزو میکنم همچنان شاهد موفقیتهای خانم خزاعی باشیم.
در ادامه مراسم کلیپی کوتاه از سخنان بهمن فرمان آرا درباره همکاری با ملک جهان خزاعی در فیلم "شازده احتجاب" پخش گردید که در آن فرمان آرا طراحی صحنه و طراحی لباس این فیلم را از رموز ماندگاری آن بعد از ۵۰ سال برشمرد. وی در ادامه به همکاری در فیلم "سایه های بلند باد" و "صحرای تاتارها" اشاره نمود و افزود؛ ملک جهان خزاعی طراحی است که همیشه با ملاک و معیارهای بین المللی کار کرده و همکاری او با پیتر بروک هم این مساله را تائید می کند. به او تبریک می گویم و امیدوار هستم سالیان سال کار کند و از استعداد و تخصصش استفاده گردد.
بعد از پخش پیام بهمن فرمان آرا، فیلم مستندی با عنوان "ملک جهان" به کارگردانی کیوان مقدم پخش گردید که مروری برآثار این طراح از نخستین فیلمش به عنوان طراح صحنه و طراح لباس تا آثار متاخر وی در سال های اخیر بود.
در ادامه کلیپی از صحبت های محمدمهدی دادگو پخش گردید که ضمن برشمردن خصایص اخلاقی منحصر به فرد ملک جهان خزاعی، به نقش ویژه وی در سینمای ملی ایران اشاره نمود. دادگو به حضور این هنرمند در تولید پروژه "افسانه های کهن ایرانی" اشاره نمود که پروژه ای سخت و پرکار بوده و حرفه ای بودن ملک جهان موجب شد او بتواند از اثری که خلق کرده بود محافظت نموده و آنرا به پایان برساند.
وی ادامه داد: یکی از مغتنم ترین افراد باقیمانده از نسل پیشین ملک جهان خزاعی است، برای کسانی که آثاری آفریدند چنین بزرگداشت هایی یادآوری به نسل جدید است که آثار هنری جاودانگی هنرمند را تقبل و تضمین می کنند. امیدوار هستم ملک جهان خزاعی تندرست و زاینده و پاینده باشد و بر کارنامه درخشان خود بیفزاید و نسل جوان با مرور آثار هنرمندان دریابند که تارک هنر همیشه درخشان است.
در بخش دیگری از این مراسم محمدرضا دلپاک به تاثیر نقش صدا در صحنه پرداخت. وی با یادآوری نخستین همکاری خود با ملک جهان خزاعی در فیلم "بلندی های صفر" اظهار داشت: در آن فیلم تجربه من از قاب دوربین فراتر رفت و موجب شد من به مقوله طراحی صدا بیشتر فکر کنم و این عنوان را در سینمای ایران جابیندازم و تثبیت کنم. همین جا از حسینعلی لیالستانی و ملک جهان خزاعی تشکر می کنم چون با این فیلم برای نخستین بار کاندیدای بهترین صدا در جشنواره فجر شدم. دلپاک از تجربه حضور در فیلم های "تولد یک پروانه"، "صنم" و "غزال" گفت و از همکاری مشترک با رفیع پیتز و ملک جهان خزاعی به نیکی یاد کرد.
دلپاک در آخر ابراز امیدواری کرد به نقش طراحی صدا و تعامل آن با طراحی صحنه بیشتر اهمیت داده شود و تاثیر این دو مولفه بر کلیت فیلم نادیده گرفته نشود.
سپس محسن شاه ابراهیمی در سخنانی با یادآوری دوران دانشجویی خود در ایتالیا به خاطره ای از مواجهه اش با نام ملک جهان خزاعی و بهمن فرمان آرا در پوستر فیلمی سینمایی اشاره نمود که تصویر قسمتی از ارگ بم در آن دیده می شد و اضافه کرد: این که در کشوری غریب نام این دو سینماگر ایرانی را بر سر در سینما ببینم برایم بسیار جذاب بود.
شاه ابراهیمی افزود: بعد از سالها روزی آقای قاسم قلی پور برای پروژه ای از من دعوت نمودند که در کنار ملک جهان خزاعی باشم و من از این همکاری بسیار خوشحالم. ملک جهان خزاعی کسی است که رنگ را به سینمای ایران وارد کرد.
در ادامه تندیس و لوح یادبود انجمن صنفی طراحان فیلم سینمای ایران، توسط محسن شاه ابراهیمی به ملک جهان خزاعی اهدا شد و بعد از آن خزاعی ضمن قدردانی اظهار داشت: از آنجا که در ۲۵ سال قبل ایران زندگی نمی کنم فکر می کردم من را فراموش کردند و از این که امشب دیدم این اتفاق نیفتاده، فراموشم نکردید، فیلم زیبایی راجع به من تهیه کردید و این بزرگداشت را برگزار کردید بی نهایت ممنونم.
بعد از صحبتهای ملک جهان خزاعی، کلیپ کوتاهی از سخنان رفیع پیتز، کارگردان و پسر ملک جهان خزاعی، پخش گردید که در آن به نقش ملک جهان در فیلمهایش نه فقط بعنوان طراح صحنه و طراح لباس که بعنوان همکار و همراه فیلمساز اشاره نمود. او به استفاده بی نظیر ملک جهان از رنگ در دنیای فیلمهایش اشاره نمود و از این که این شانس را داشته که همیشه او را در کنار خود داشته باشد، ابراز خوشی کرد.
در آخر لوح تقدیر و هدیه نقدی که از طرف موزه سینما تدارک دیده بود، توسط واحد خاکدان (نقاش پیشکسوت)، به ملک جهان خزاعی اهدا شد.
واروژ کریم مسیحی، فرهاد توحیدی، هوشنگ گلمکانی، عباس یاری، غلامرضا موسوی، محمد حمیدی مقدم، پیمان جعفری، علی رویین تن، مهدی سجاده چی، یونس صباحی، سمیرا علایی، طهورا ابوالقاسمی، غزل شاکری، هایده صفی یاری، ژیلا ایپکچی، آناهید آباد، شهین نجف زاده، امید روحانی، قاسم قلی پور، علی لقمانی، حسن آقاکریمی، سیامک احصایی، مونا زندی حقیقی، ابراهیم ایرج زاد، علی شاه حاتمی، مهران عباسی، حسینعلی لیالستانی، محسن حسینی، امیر عابدی، عباس شوقی، علی حضرتی و... از حاضران در این مراسم بودند.
عکاس: یاسمن ظهورطلب1400/10/11
16:41:54
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال