رییس سازمان سینمایی اشاره كرد:

پرهیز از دو قطبی سازی در فضای سینما

پرهیز از دو قطبی سازی در فضای سینما سام فیلم: در چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی چه گذشت؟


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی کشور با حضور همه معاونین و مدیران از جمله: رمضانعلی حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت و منابع، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی، محمد رحمتی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، یزدان عشیری مشاور رییس سازمان و مدیرکل روابط عمومی، یاسر شاه پیری مشاور اجرائی و مدیرکل حوزه ریاست، کامران ملکی مشاور امور اصناف، سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، مهران عباسی انارکی مدیرعامل موزه سینما، سیدصادق موسوی مدیرکل دفتر امور جشنواره ها و همکاریهای بینالملل، لادن طاهری مدیر فیلمخانه ملی، نجاتی مدیرکل حراست سازمان سینمایی، انجام شد.
ادامه هم اندیشی پیرامون راهبردها و سیاستهای کلان سازمان در زمینه های آموزش، تولید، توزیع و بینالملل محصولات سینمایی و فیلمهای کوتاه و مستند و انیمیشن، توسعه زیرساختها و سخت افزارهای سینمایی، تنظیم چشم انداز فعالیت معاونتها و ادارت کل و نیز، موسسات وابسته سازمان سینمایی: انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، بنیاد سینمایی فارابی، موسسه سینماشهر و... طی چهار جلسه هفتگی با اهمیت ترین محورهای مطرح گردیده است. همچنین، در این جلسات مصورب شد کلیه امور با سه رویکرد «قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری» تعریف و برنامه ریزی می شوند.
پرداخت کلیه بدهی های فیلمسازان کوتاه و مستند از سال 98
در چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان اعلام گردید کلیه بدهی های فیلمسازان کوتاه، مستند و حرفه ای از سال 98 تا حالا پرداخت و تسویه می شود. باتوجه به معوقات فیلمسازان در زمینه سینمای کوتاه و مستند و بدهی انجمن سینمای جوانان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با مساعدت رییس سازمان سینمایی مقرر شده است این معوقات طی هفته جاری تسویه شود. لازم به ذکر است این پرداخت برمبنای قراردادها و روند پیشرفت پروژه ها صورت می گیرد.
طرح تحول چهار ساله انجمن سینمای جوان ایران
طرح تحول چهار ساله انجمن سینمای جوانان ایران در جلسه شورای مدیران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این طرح پروسه سیر مطالعاتی و پژوهشی کارگروه تحول در زمینه سینمای کوتاه است که طی چندین هفته با نیازسنجی، ارزیابی، لطمه شناسی و بررسی افق نیازها و ضرورت ها و چشم انداز چهار ساله انجمن سینمای جوانان ایران بعنوان بزرگ ترین مرکز آموزش و پرورش فیلمسازان بررسی طرح تحول چهارساله انجمن سینمای جوانان جوان و ترسیم چشم انداز کارهای این مرکز از سال 1401 تا 1404 در جلسه بعدی شورا تصویب می شود.
«سینما فرهنگ» جایگزین «سینما امید»
سینما فرهنگ جایگزین سینما امید می شود. نشان و شناسه و هویت اسمی «سینما فرهنگ» از این پس جایگزین سینما امید می شود. عدالت محوری بعنوان یکی از محورها و شعارهای این دوره سازمان سینمایی است و در این راستا، توسعه امکانات و ظرفیت های و توزیع عادلانه آنها یکی از دغدغه های اساسی سازمان خواهد بود.
از ین جهت، یکی از با اهمیت ترین مسئله ایجاد زمینه های لازم برای بهره مندی اقشار و مناطق محروم از خدمات فرهنگی و محصولات سینمایی است. پروژه سینما امید که روند نسبتا قابل قبولی را طی کرده و سبب توسعه ظرفیت های نمایشی در استانهای مختلف کشور شده از این پس با عنوان پروژه «سینما فرهنگ» ادامه خواهد یافت.
تاسیس دفاتر پخش فیلم های کوتاه، مستند و انیمیشن
در جلسه شورای معاونین سازمان سینمایی مصوب شد تا کارگروهی تخصصی مبادرت به مطالعه و ارزیابی چالش های تاسیس دفاتر پخش فیلم های کوتاه و مستند و انیمیشن بعنوان یکی از حلقه های مفقوده و ضرورت های این حوزه نماید. در این رابطه مدیران عامل دو مرکز سینمای جوان و مستند و تجربی متولی پیگیری تشکیل کارگروه تخصصی شدند.
راه اندازی آموزش آنلاین فیلمسازی
از دیگر مصوبات جلسه شورای معاونین سازمان سینمایی راه اندازی آموزش آنلاین در سراسر کشور همچون مناطق محروم و شهرستان های فاقد امکانات فیلمسازی در راه گسترش عدالت فرهنگی بوده است. مقرر شده است امکان آموزش آنلاین فیلمسازی در همه شهرهای ایران به ویژه در مناطق و شهرستان هایی که فاقد دفاتر سینمای جوان و آموزشگاه های سینمایی هستند فراهم گردد.
واگذاری سمفا به موسسه سینماشهر
در این نشست اعلام شد: مدیریت و پشتیبانی سامانه سمفا به موسسه سینما شهر واگذار شده است.
سمفا مخفف سامانه مدیریت فروش و اکران سینمای ایران است که متولی کلیه امور مربوط به چرخه اقتصادی حوزه اکران در سینماهای کشور شد. موسسه سینماشهر تا پیش از راه اندازی سامانه سمفا تنها مرجع ثبت و ارائه آمار در رابطه با اکران و فروش فیلم ها در سینمای ایران بود.
بنابر ابلاغیه جدید سازمان سینمایی از این پس همه امور مربوط با سامانه سمفا با هماهنگی این موسسه انجام خواهد گرفت. پخش کنندگان و سینماداران جهت پیگیری امور در رابطه با سامانه سمفا بوسیله موسسه سینماشهر اقدام نمایند.
سینمای ایران بیش از همیشه به وفاق و همگرایی نیاز دارد
رییس سازمان سینمایی جمع معاونین و مدیران سازمان ضمن تاکید بر ضرورت اخلاقمندی در مراوادات و مواضع سازمان سینمایی در همه حوزه ها به ویژه در ارتباط با اشخاص حقیقی و حقوقی عنوان کرد: التزام به رعایت اصل اخلاق مداری و پرهیز از هرگونه تسویه حساب های شخصی یا جناحی و... باید مورد توجه همه مدیران و همکاران سازمان قرار گیرد.
وی افزود: اخلاق مهم ترین رکن حوزه مدیریت در عرصه فرهنگ و سینماست و این مشی باید در رفتارهای فردی و سازمانی تجلی پیدا کند.
خزاعی با اشاره به لزوم حفظ احترام بزرگان و پیشکسوتان و اهتمام ویژه به امر تکریم اضافه کرد: شایسته است اخلاق در همه سطوح از بنده بعنوان مسئول سینمایی تا یکایک مدیران و کارکنان در برخورد با سینماگران، مخاطبان، مراجعان و مردم سرلوحه امور قرار گیرد.
وی اشاره کرد: درهای سازمان سینمایی به روی همه گشوده است و با تاکید بر سه اصل قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری تلاش می نماییم تا فرصت ها و ظرفیت های مطلوب تری را برای رونق و پویایی و رشد و اعتلای سینما مهیا نمائیم.
رییس سازمان سینمایی کشور گفت: بخش بزرگی از مشکلات و چالش های سینمای ایران با تعامل و گفتگو و احترام متقابل حل می شود و در این راستا، همه سینماگران، تهیه کنندگان و کارگردانان و فعالان عزیز هستند و وقتی در جایگاه مدیریت قرار می گیریم وظیفه داریم در قالب قانون پاسخگوی مطالبات و مراجعات باشیم.
وی افزود: سینمای ایران بیش از همیشه به وفاق و همگرایی نیاز دارد. البته برخی می کوشند فضای سینما را دو قطبی کنند. تجربه نخ نما شده ای که جز هزینه و لطمه چیزی برای سینمای ایران در پی نداشته است.
وی افزود: در سازمان سینمایی به هیچ وجه این نگاه و رویکرد جایگاه ندارد. چتر سازمان سینمایی بر روی همه خانواده سینماست. با همه سلایق، دیدگاه ها، گرایش های سیاسی و جناحی؛ و خط قرمز ما منافع ملی، ساحت دین و انقلاب، و احترام خانواده است.
رییس سازمان سینمایی با اشاره به لزوم یکپارچگی و اجتناب از دید جزیره ای برای صیانت از ساحت سینمای انقلاب اسلامی خاطرنشان ساخت: سازمان اوج، حوزه هنری، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، صدا و سیما، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد سینمایی فارابی، خانه سینما، صنوف، و مراکز مختلف فعال سینمایی در بخش های دولتی و خصوصی و... بازوهای سینمایی کشور هستند.
وی افزود: معتقدم با همگرایی و همکاریهای متقابل می توانیم معضلات سینما را شناسایی و در جهت رفع آن برآییم. سازمان سینمایی متعلق به همه اهالی سینما است بنا بر این با هم افزایی و همکاری متقابل می توانیم ظرفیت های سینمای انقلاب را تقویت نماییم.
خزاعی افزود: صیانت از ساحت سینمای انقلاب با یکپارچگی و تشریک مساعی سبب بالندگی و غنای این سینما می شود. برای ما مهم، خروجی جریانات سینمایی و فرهنگی است و در این راستا به همه نهادها کمک خواهیم کرد.




منبع:

1400/10/15
20:39:43
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال