الهام پاوه نژاد و حسرت نگفتن گفتنی ها

الهام پاوه نژاد و حسرت نگفتن گفتنی ها به گزارش سام فیلم حسرت نگفتن ها در زمانی که باید گفته می شد، موضوعی است که از مدتی پیش ذهن الهام پاوه نژاد را درگیر کرده و این درگیری در دوران کرونا پررنگ تر هم شده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، این بازیگر و کارگردان تئاتر بر مبنای همین ذهنیت دو نمایش «کافه پولشری» و «لاموزیکا» را اجرا کرده است. دو نمایشی که رنگ و بوی عاشقانه دارند ولی حرف شان خیلی کلی تر است.
پاوه نژاد حالا در تدارک اجرای مجدد نمایش «کافه پولشری» است که پیش از این آنرا در تهران و چهار شهر استرالیا اجرا کرده است. قرار بود این نمایش تور اروپا هم داشته باشد که کرونا، مانع شد.
پاوه نژاد اما پس از این نمایش هم اثر دیگری را با نام «لاموزیکا» با بازی خودش و احسان کرمی اجرا کرد و این دفعه اجرای این نمایش تازه، به علت موج پنجم کرونا ناتمام ماند و در ادامه هم، سفر احسان کرمی، سبب شد تا پاوه نژاد، ادامه اجرای این اثر را به زمانی دیگر موکول کند.
این کارگردان حالا در آستانه اجرای مجدد نمایش «کافه پولشری» در گفتگو با ایسنا بزرگ ترین تم این نمایش را غنیمت دانستن زمان برای گفتن نگفته ها می داند و یادآوری می کند که در روزگار حسرت بار و غم زده امروز، همه ما بیشتر از هر زمان دیگری به عشق نیاز داریم؛ احساسی که در کشاکش سختی های روزمره اگر هم فراموش نشده باشد ولی خیلی کمرنگ شده است.
پاوه نژاد ضمن اشاره به شباهت موضوعی هر دو نمایشش می گوید: تم ثابتی که در ذهنم هست، حسرت نگفته هاست که در هر یک از این دو نمایش، رنگی خاص دارد هرچند ظاهر کارها عاشقانه است ولی مبحث خیلی کلی تر از روابط صرفاعاشقانه است، این که گاهی در برخورد با پدر، مادر، اعضای خانواده یا یک دوست چه نگفته هایی داریم که اگر در زمان خودش گفته می شد، شرایط بهتری رقم می خورد.
او سپس از دوران کرونا و خصوصیت های آن یاد می کند: در این دو سال کرونا همه ما بیشتر به این فکر کردیم که زندگی همین یک لحظه است و واقعا امکان دارد فردا نباشیم یا عزیزی را از دست بدهیم. نمونه بارز و تکان دهنده این از دست دادن ها برای من، آیدین الفت است، همکار خوب مان که روز شنبه ای او را برای دیدن نمایشم دعوت کردم و گفت درگیر کرونا شده و به فاصله چند روز بعد، خبر درگذشتش، همه ما را بدجوری غافلگیر کرد. ازاین رو آنچه برایم مهم بود، تاکید بر کوتاه بودن زندگی است و این که قدر لحظه ها را بدانیم و حرف هایمان را بموقع، پیش از این که خیلی دیر بشود، بزنیم. من برای طرح این موضوع، بستری عاشقانه را انتخاب کردم چون باور دارم این روزها همه ما بیشتر از هر زمان دیگر، به عشق نیاز داریم.


پاوه نژاد که جزو معدود هنرمندان حرفه ای تئاتر است که در دوران کرونا هم فعالیت داشته، درباره اعتمادسازی در تماشاگران برای حضور باردیگر در سالن های نمایش می گوید: همچنان پروتکل ها را رعایت می نماییم. البته واکسیناسیون سراسری خیلی به این اعتمادسازی کمک کرده تا افراد به زندگی عادی برگردند و باردیگر به سینما و تئاتر بروند. اما هم اکنون بزرگ ترین مانع برای دیدن تئاتر، مشکلات اقتصادی در کل دنیاست که تبعات دوران کروناست و متاسفانه وضعیت در ایران بدتر هم هست.
او ابراز تاسف می کند: با تورم شدیدی که داریم، نخستین مباحثی که از سبد خانوار حذف می شوند، سینما و تئاتر هستند. در صورتی که در این مقطع بیشتر از گذشته احتیاج به بازسازی روح و روان داریم تا جسم و جان خویش را برای رویارویی با مشکلات امروز تقویت نماییم.
پاوه نژاد سپس از نظرات برخی از تماشاگران درباره گرانی بلیت تئاتر می گوید: برخی از تماشاگران گرانی بلیت را مطرح می کنند. طبیعتا عموم تماشاگران اطلاع چندانی از هزینه های تولید یک اثر نمایشی ندارند و نمی دانند یک کار تک نفره هم گروه چند نفره ای دارد که همه آنان باید دستمزد بگیرند. ما با کف قیمت بلیت کار می نماییم تا بتوانیم تماشاگران بیشتری را میزبانی نماییم چونکه پس از دو سال در خانه ماندن، این روح خسته ی مدام داغ دیده، نیازمند تغذیه و بازسازی است.
الهام پاوه نژاد همچنان علاقه مند است شرایطی فراهم گردد تا اجرای نمایش «لاموزیکا» را ادامه بدهد، نمایشی که به قول او، با وجود استقبال تماشاگران به علت اوج گیری باردیگر کرونا، پس از ۱۳ اجرا متوقف گردید و هنوز فرصت زیادی برای دیده شدن دارد.
نمایش «کافه پولشری» او از ۲۲ دیماه در کافه گالری باروک اجرا می شود. او پیش از این همین نمایش را در کافه تئاتر شهرزاد اجرا کرده بود و به قول خودش، خصوصیت این نمایش که یک کار کافه ای است، بگونه ای است که در هر کافه، متناسب با شرایط آن مکان، میزانسن هایش عوض می شود. ضمن این که پاوه نژاد در اجرای مجدد این نمایش که در دوره کروناست، اشارات ظریفی هم به این دوران دارد.
نمایش «کافه پولشری» نوشته آلن وتز با بازی و کارگردانی الهام پاوه نژاد از تاریخ ۲۲ دیماه هر شب ساعت ۲۰ در کافه گالری باروک اجرا می شود.


منبع:

1400/10/20
13:06:21
5.0 / 5
319
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , خانواده , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال