یك كارگردان تئاتر مطرح كرد:

فرق مان با ۳۰ سال پیش اینست که پیامک داریم!

فرق مان با ۳۰ سال پیش اینست که پیامک داریم! به گزارش سام فیلم، بابک توسلی که این روزها نمایش «دوستان کُمُدی» را اجرا می کند، با تکیه بر این که این نمایش به هیچوجه کمدی نیست، می گوید در زمینه اطلاع رسانی به عصر پارینه سنگی بازگشته ایم.


این کارگردان تئاتر در گفتگو با ایسنا توضیحاتی در رابطه با نمایش خویش را ارائه می دهد و از وضعیت اجرای تئاتر در مقطع فعلی می گوید.
وی در آغاز در رابطه با درباره وضعیت اطلاع رسانی این نمایش می گوید: به دوران ۳۰ سال پیش بازگشته ایم، پوستر چاپ کرده ایم و تراکت پخش می نماییم. تنها تفاوت مان با ۳۰ سال پیش اینست که پیامک هم می دهیم در صورتی که ۳۰ سال پیش پیامک نداشتیم! در هر حال به عصر پارینه سنگی بازگشته ایم.
این کارگردان در ادامه با ارائه توضیحاتی در رابطه با این اثر نمایشی تاکید می کند که این نمایش اصلا کمدی نیست بلکه اثری است غمناک.
توسلی توضیح می دهد: نمایش ما «دوستان کُمُدی» است که به اشتباه، «دوستان ُکمِدی» خوانده می شود و این مورد را به ذهن می آورد که این نمایش اثری مفرح و کمدی است در صورتی که نمایش ما کاری است انتقادی و تلخ. شاید برای لحظاتی کوتاه خنده ای بر لب تماشاگر بیاورد ولی همان لبخند هم اندوهناک است و نمایش کاملا با حال و هوای این روزهای ما همخوانی دارد. به هر حال همین اشتباه هم به کار ما لطمه می زند.
او اضافه می کند: مبحث نمایش ما کاملا تازگی دارد ازاین رو تماشای این نمایشنامه که متنی فرانسوی و سورئال دارد، اتفاقا در این برهه از زمان می تواند اثرگذار باشد.


توسلی در رابطه با انگیزه خود از اجرای این نمایش در وضعیت فعلی می گوید: نزدیک ۳۰ سال است که در خارج و داخل کشور کار تئاتر می کنم. با این که کار تصویر هم انجام می دهم ولی همیشه تئاتر دغدغه اصلی ام بوده است. دو عامل سبب شد در این مقطع روی صحنه برویم؛ اول این که مشخص نیست وضعیت فعلی تا چه زمانی ادامه داشته باشد. ما قبل از شرایط اجتماعی فعلی کارمان را آماده اجرا کردیم. حدود یک ماه هم اجرایمان را به تاخیر انداختیم ولی هیچ چشم اندازی نداریم که این وضعیت تا چه زمانی ادامه می یابد. ازاین رو نمی توانستم از عوامل گروه توقع داشتم همچنان به این کار متعهد بمانند و هیچ پیشنهاد دیگری را نپذیرند. از سوی دیگر فقط و بازیگران در اجرای یک نمایش دخیل نیستند. بلکه عوامل گوناگونی از طراحان تا دستیاران در اجرای یک نمایش همکاری دارند و منبع درآمد همه آنان تئاتر است. وقتی اجرایی روی صحنه نرود، آنان هم نانی به خانه نمی برند. این دو عامل سبب شد در این شرایط و با وجود دشواری هایی که هست، نمایش مان را روی صحنه ببریم. از طرفی تئاتر مانند کتاب است که در هر شرایطی قابل خواندن است، تئاتر را هم نمی توان تعطیل کرد. کم لطفی برخی از دوستان است که در عین همکاری با پروژه های تصویری، فقط تئاتر را تحریم می کنند.
او در رابطه با میزان استقبال تماشاگران از اجرای این اثر نمایشی می گوید: وقتی کار را دست گرفتیم، با عنایت به محتوای کار و بازیگران حرفه ای نمایش، تصور می کردیم که در هر اجرا تمام صندلی های سالن پر می شود ولی وضعیت اجتماعی فعلی و نبود تبلیغات و ضعف شدیدی که در زمینه اطلاع رسانی داریم، بشدت به کارمان لطمه زده است. با این وجود خیلی هم از تعداد تماشاگران ناراضی نیستیم، تلخی نمایش و تطبیق آن با شرایط فعلی، سبب شده چندان هم کم تماشاگر نباشیم. بویژه در ایام پایانی هفته، اجراهایی داشته ایم که کل ظرفیت سالن پر شده است.
نمایش «دوستان کمدی» نوشته گابور راسوو به کارگردانی با بازی سیما تیرانداز، بهنام تشکر، سینا رازانی و معصومه رحمانی تا نیمه آبان ماه هر شب راس ساعت ۲۰ و به مدت ۷۰ دقیقه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود.1401/08/02
21:10:59
5.0 / 5
657
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , تبلیغات , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال