2 سال سخت سینمایی به روایت حبیب ایل بیگی

2 سال سخت سینمایی به روایت حبیب ایل بیگی به گزارش سام فیلم، ایرنا نوشت: معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی اظهار داشت: دشمنان که در روزهای اغتشاشات روی تعطیلی سینما خیلی حساب کرده بودند، تیرشان به سنگ خورد. چون مردم باردیگر به سینماها برگشتند.


در ۱۹ آبان ۱۴۰۰ محمد خزاعی، معاون سینمایی طی حکمی حبیب ایل بیگی را به سمت معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی منصوب نمود. وی در سازمان سینمایی وظیفه مدیریت موثر در تشکیل و نظارت بر حسن جریان امور در شوراهای پروانه ساخت و نمایش را بر عهده دارد.
حبیب ایل بیگی، حیات باردیگر سینما بعد از دو تهدید کرونا و اغتشاشات را یکی از موفقیت های دولت سیزدهم عنوان نمود و از آمار امیدوارکننده تعداد فیلم های اکران شده و مخاطبان سالن های سینما گفت.
متن این مصاحبه در ادامه آمده است.
آقای ایل بیگی در زمانی که دولت سیزدهم کارش را شروع کرد، سینمای ایران باتوجه به شیوع پاندمی کرونا به لحاظ تولید و اکران چه وضعیتی داشت؟
دولت سیزدهم در حالی کارش را آغاز کرد که ما دو سال تعطیلی سینما را گذرانده بودیم. در همه جای دنیا مردم به سبب کرونا و ترسی که از حضور در جاهای شلوغ داشتند به سینما نیامدند. خوشبختانه با واکسیناسیون و اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ افتاد و فیلم هایی که اکران شد، کم کم سینماها راه افتاد.
در طول دوران کرونا، پلت فرم ها که رقیب سینما بودند بسیار رشد کردند. یک جایگزینی برای سینما پیدا شد. این نگرانی وجود داشت که پس از تمام شدن کرونا چند سال بطول بیانجامد تا سینما باز شود. اما در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و نیمه اول ۱۴۰۱ رونق خوبی را در سینماها داشتیم.
اتفاق بعدی که سینما را دستخوش تحول کرد، ناآرامی های سال ۱۴۰۱ بود. اگر موافقید مروری بر حاشیه های سال قبل داشته باشیم.
در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ همانطور که می دانید به اغتشاشات خوردیم. اکران لوکوموتیوی است که بقیه حوزه ها را با خودش می کشد و پیشران تولید و بقیه حوزه هاست. اگر سینما به عنوان سالن تعطیل شود، کسی علاقمند نیست تولید و سرمایه گذاری کند. سال قبل حتی در محرم و صفر (پیش از اغتشاشات) فیلم های اجتماعی به شکل مناسبی فروختند. خیلی ها می گفتند این دو ماه برای اکران مناسب نمی باشد.
برای اکران فیلم ها در ۶ مهر ۱۴۰۱ برنامه متنوعی داشتیم. اما اغتشاشات برنامه های ما را به هم زد. چالشی که پارینه داشتیم این بود که برخی سینماگران درگیر ماجرای اغتشاشات و آتش بیار معرکه بودند. این ها موجب شدند فیلم ها اکران نشود. خیلی ها را تشویق می کردند که به سینما و جشنواره ها نروند. حتی دشمنان ما در خارج کشور در رسانه هایشان به فیلمسازان ایرانی که درحال تولید فیلم بودند حمله می کردند. در صورتیکه همه مشاغل فعال بودند. یک جریانی دنبال این بود که سینما تعطیل بشود. در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تاکیدشان این بود که فلان فیلمساز چرا حرفی نمی زنی و تلاشی نمی کنی؟ روی سینما به عنوان یک ابزار مهم فرهنگی برنامه داشتند.
شما در آن زمان چگونه با این تهدیدها مقابله کردید؟
ما با فیلمسازان صحبت می کردیم که فیلم شان را اکران کنند. برخی چون امکان تبلیغ در فضای مجازی را نداشتند، قبول نمی کردند. خوشبختانه چند تهیه کننده با ما همکاری کردند و حاضر شدند فیلم شان را اکران کنند.
برخی سینماگران تحلیل هایشان درست نبود. می گفتند نمی توانید باردیگر این سینما را راه بیاندازید. می گفتند دولت باید با یک مبلغ زیاد تهیه کننده را راضی کند که فیلمش را بیاورد. ما در همین شرایط اکران نوروزی را چیدیم. خوشبختانه مردم استقبال بسیار خوبی کردند. دشمنان که روی تعطیلی سینما خیلی حساب کرده بودند، تیرشان به سنگ خورد. چون مردم باردیگر به سینماها برگشتند. امسال استقبال از فیلم ها بسیار عالی بوده و بسیار پررونق شروع شده است. گونه های مختلفی از فیلم ها را به نمایش گذاشتیم. برای اکران نوروز خیلی ها حاضر به اکران فیلم هایشان نبودند. فکر نمی کردند که این همه رونق وجود داشته باشد. الان در وضعیت خوبی هستیم. مردم مثل همه جای دنیا، استقبال شان از فیلم های کمدی بیشتر است. مردم یک زمانی گرایش شان به سمت فیلم های اجتماعی می رود. شاید مردم الان از فیلم های تلخ و ناامید کننده خسته شده اند. سینماگران ما باید روی تحلیل درست مخاطب وقت بگذارند و از علایق و سلائق شان بیشتر باخبر شوند. باید پژوهش شود که چرا این اتفاق افتاده است. ما توقع داشتیم از برخی فیلم ها استقبال بیشتری بشود.
سازمان سینمایی برای حل مشکل فیلم های مساله دار چه تلاش هایی انجام داده است؟
فیلم گشت ۳ نتوانسته بود مجوز بگیرد. در همین دولت با اصلاحاتی که انجام داد و همکاری آقای سعید سهیلی اکران شد. فیلم چپ راست بعد از یک سال رفت و آمد توانست اکران بشود. تلاش ما در این دوره این بود که تا می توانیم در عرصه پروانه نمایش فیلمی متوقف نشود و با گفت و گو و تعامل و انجام اصلاحات فیلم به نمایش دربیاید. در دوره دو ساله کرونا به سبب اینکه نیاز بوده سینماگران کار کنند و معیشت شان به خطر نیفتد به تعدادی زیادی فیلم مجوز داده اند. گاهی در صدور این مجوزها آسان گیری زیادی شده است. پیش از صدور مجوز می توانستند مجوز بشوند چنین متنی با خط قرمزهایی که می شکند به مشکل می خورد. یکی از اشکالات ما این بود که با حجم زیادی فیلم مواجه شدیم. به اندازه سه سال تولید سینمای ایران فیلم وجود داشت که پشت در اکران مانده بودند. سختی های زیادی برای سرمایه گذاران و مالکان فیلم ها مثل خواب سرمایه و کاهش ارزش پول ملی وجود داشت. این ها در بدو شروع دولت جزو چالش های ما بود. باید تلاش می کردیم. تا جایی که می شود، تعداد بیشتری فیلم اکران بشود.
در چند سال قبل آمار تعداد فیلم های اکران شده و تعداد مخاطبان چه میزان بوده است؟
در سال ۱۴۰۲ تا الان ۲۸ فیلم اکران شده است. سال ۱۴۰۱ بغیر از فیلم های گروه هنر و تجربه۵۰ فیلم اکران شد. اگر آن اتفاقات اغتشاشات نبود، در سال ۱۴۰۱ تعداد فیلم ها به رقم معقول ۷۰ تا ۸۰ فیلم می رسید. امسال امیدوار هستم به رقم ۷۰ فیلم برسیم. تعداد سالن ها دارد اضافه می شود. تعداد سالن های فعلی فعال کشور ۶۰۰ سالن است که امیدواریم تا پایان کار دولت به ۱۰۰۰ سالن برسد. آن موقع می شود زمان اکران را کمتر و تعداد فیلم ها را بیشتر کرد.
امسال تعداد مخاطبان سینما به ۹ میلیون و ۴۵۵ هزار نفر رسیده که عدد بدی نیست. پیش بینی ما این است که تا انتهای سال به ۲۰ میلیون نفر برسد
البته خیلی از فیلم هایی که ایجاد می شود، مناسب پرده نیست و برای نمایش خانگی مناسب می باشد. خیلی ها فیلم را جهت شرکت در جشنواره ها و تجربه کردن می سازند. بعضی ها هم به سبب هزینه ها دنبال اکران نیستند. ارزیابی سرمایه گذاران فیلم خائن کشی این بوده که اگر بصورت مینی سریال در پلت فرم برود بهتر است. این یک فرصت برای سینماگران است. اتفاقا می تواند یک راهی را باز کند که پلت فرم ها پولی بابت فیلم ها بدهند.
امسال تعداد مخاطبان سینما به ۹ میلیون و ۴۵۵ هزار نفر رسیده که عدد بدی نیست. پیش بینی ما این است که تا انتهای سال به ۲۰ میلیون نفر برسد. در ژانرهای مختلف فیلم های خوبی تولید شده است. سال قبل باتوجه به آن شرایط ۱۴ میلیون و ۲۵۷ هزار نفر مخاطب داشتیم. سال ۹۸ یعنی سال ماقبل کرونا سینما حدود ۲۸ میلیون تماشاگر داشت. نیمه دوم امسال اکران خوبی را خواهیم داشت.
پخش فیلم های سینمایی از تلویزیون می تواند به وضعیت اکران کمک کند؟
صداوسیما به دلایلی در همه این سال ها برخی از فیلم های سینمای ایران را پخش نکرده است. شاید اگر صداوسیما بودجه مناسبی را برای تامین نیازهای نمایشی خودش کنار می گذاشت و در بدو شروع فیلم پیش خرید می کرد، می توانست نظرات و دیدگاه های خودش را راجع حجاب بازیگران و مضمون به تهیه کننده ها بگوید. در دهه هفتاد ما در سیمافیلم این کار را برای صداوسیما انجام می دادیم. سیمافیلم بر روی تعداد زیادی فیلم سینمایی سرمایه گذاری کرد. پیش از تولید نکات را می گفتیم و انجام می شد. پس از تولید و اکران دست مان خالی نبود.
علاوه بر این شاهد می باشیم که صداوسیما تیزر برخی فیلم ها را هم پخش نمی کند.
ما نمی توانیم این چندگانگی را داشته باشیم. درست است که صداوسیما نگاه رسمی را دارد و در سینما نگاه عرفی وجود دارد. ولی می توانیم به یک هماهنگی بهتری برسیم. توقع ما این است که صداوسیما از سینمای ملی حمایت کند. حتما سینما بخش زیادی از نیازهای صداوسیما را می تواند تامین کند. صداوسیما همان اندازه که روی فیلم های خارجی انرژی می گذارد، اگر برای سینمای ایران هم همین کار را بکند، می تواند از تولیدات داخلی حمایت کند. چون فیلم های خارجی را می خرد و برایشان تبلیغات می کند.
درباره سیاست شناورسازی قیمت بلیط توضیح دهید. این تصمیم چه کمکی به افزایش تعداد سینماروها خواهد کرد؟
قیمت بلیط یکی از موارد چالش بین ما و سینماداران بوده است. هزینه های سینماداری به شدت بالا رفته است. در همه جلساتی که با صنوف داریم، از پایین بودن قیمت بلیط گلایه می کنند. الان هزینه های یک فیلم سینمایی که حداقل ها را داشته باشد به ۱۵ میلیارد تومان رسیده است. ۶ سال پیش این هزینه ها حدود ۲ میلیارد تومان بود. هزینه نگهداری سینماها و نیروی انسانی هم بالا رفته است. برای آنها خیلی به صرفه نیست که با بلیط حداکثر ۶۰ هزار تومان سینماداری کنند. مردم هم مشکلات معیشتی دارند و شاید سینما را کنار بگذارند. باید تلاش نماییم تا تعداد مخاطبان بیشتر با قیمت کمتری به سینماها بیایند. در یک سال قبل در شورای صنفی بحث شناور شدن بلیط های سینما را داشتیم. در ساعات کم مخاطب نرخها را کاهش دادیم. در روزهای آخر هفته و ساعات پیک هم قیمت سقف را تعیین کردیم. برخی فکر می کنند قیمت بلیط همه جا ۶۰ هزار تومان شده است. ولی در همه سالن ها حتی سالن های مدرن، سانس هایی با قیمت پایین تر داریم.
245245منبع:

1402/06/06
09:52:59
5.0 / 5
838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال