کیارستمی و اصغر فرهادی پیشروان درخشش جهانی

کیارستمی و اصغر فرهادی پیشروان درخشش جهانی سام فیلم: در تقویم کشورمان ۲۱ شهریور، روز ملی سینما نام گذاری شده است و به بهانه این روز به فیلم هایی که در نیم قرن گذشته در جشنواره های بین المللی درخشیدند نگاهی می اندازیم.


محبوبه ابوالحسنی: در تقویم کشورمان ۲۱ شهریور، روز ملی سینما نام گذاری شده است. سینمایی که کارگردانان بزرگانی چون عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی اصغر فرهادی، فریدون جیرانی، سیروس الوند، مرضیه برومند، مجید مجیدی، کامبوزیا پرتوی، کمال تبریزی، جعفر پناهی، محسن امیریوسفی و بزرگان بی شماری که سینمای ایران را تا حد بسیار قابل قبولی بالا بردند و سبب شدند پای سینمای ایران به جشنواره ها و رویدادهای بین المللی باز شود و حتی نخل طلای کن و خرس نقره ای ونیز و اسکار را به ایران بیاورند.
به بهانه روز ملی سینما جشنواره های سینمایی مهم و فیلم هایی از سینمای ایران که در ۵ دهه اخیر موفق به دریافت جوایز از آکادمی اسکار، جشنواره ونیز، فستیوال فیلم کن و جشنواره برلین شده اند و خوش درخشیده اند نگاهی انداختیم که در ادامه می خوانید. لازم یه ذکر است که فیلمهای نامزد شده را بررسی نکردیم و فقط آنهایی که موفق به کسب جایزه شده بودند را در این گزارش آوردیم.
اسکار و ایرانی هایی که به آن رسیدند در سال ۱۹۲۹ مراسم اهدای جوایز علوم و حرکات متحرک شروع شد و حدود ۱۰ سال بعد با نام اسکار شهرت پیدا کرد. کارگردانان، فیلم نامه نویسان و تدوین گران و... زیادی در این آکادمی عضویت دارند. از میان فیلم هایی که درجشنواره شرکت می کنند فیلم هایی که عامل های مورد نظر آکادمی را داشته باشند میان اعضای آکادمی به داوری گذاشته می شود و سپس برای محاسبه به یک شرکت فرستاده می شود و درنهایت از میان ۵ اثر برگزیده در هر بخش و ۱۰ فیلم برتر، داوری نهایی صورت می گیرد. ازمیان آثار سینمای ایران، دو فیلم از اصغرفرهادی موفق به دریافت جایزه اسکار شدند.
«فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی و با بازی شهاب حسینی، ترانه علیدوستی در سال ۱۳۹۴ تولید شد و توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، جایزه بهترین فیلم نامه جشنواره کن را به خود اختصاص دهد.
رعنا و عماد زن و شوهر جوانی هستند که به خاطر اینکه خانه اشان در در معرض تخریب است؛ مجبور می شوند که از به یک خانه جدید نقل مکان کنند. ولی ظاهرا رد پای ناخوشایندی از فردی که قبلا درهمان خانه زندگی می کرده باقی مانده است که دردسرهایی را برای رعنا و عماد به همراه دارد.

«جدایی نادر از سیمین» روایتی است از داستان زندگی سیمین و نادر. تمام مقدمات مهاجرت خانوادگی سیمین و تادر و دخترشان ترمه فراهم می شود؛ ولی نادر به خاطر مراقبت از پدر بیمارش که آلزایمر دارد راضی نمی شود که او را تنها رها کند. اختلافات سیمین و نادر تاجایی ادامه پیدا می کند که سیمین درخواست طلاق می دهد. اما دادگاه درخواست سیمین برای گرفتن حضانت دخترش را نمی پذیرد. این فیلم اصغرفرهادی که در سال ۱۳۸۹ تولید شد. لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی از بازیگران این فیلم بودند. «جدایی نادر از سیمین» بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان گلدن گلوب، اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کرده است.
وقتی نخل طلای کن طعم گیلاس گرفت در سپتامبر ۱۹۳۹ در شهرکن در جنوب فرانسه، برای نخستین بار جشنواره کن افتتاح شد. بعدها چندین بار این جشنواره متوقف و از سرگرفته شد. در سال ۱۹۵۱ برای نخستین بار، نخل طلایی بعنوان اصلی ترین جایزه جشنواره کن ارائه شد. از میان فیلمهای ایرانی، طعم گیلاس توانسته این جایزه را از آن خود کنند.
«طعم گیلاس» روایتی است از مردی میانسال به نام آقای بدیعی. وی در کنار درختی برای خودش قبری کنده و می خواهد که با خوردن قرص های خوابش خودکشی کند و در قبرش بخوابد. اما می خواهد که کسی را پیدا کند که پس از مرگش روی او خاک بریزد. ولی او در راه جست وجو برای اینکه شخص مورد نظرش را پیدا کند با آدم های مختلفی روبرو می شود. کارگردان «طعم گیلاس» عباس کیارستمی محصول سال ۱۳۷۶ است و موفق شده نخل طلایی جشنواره ی کن، بهترین فیلم خارجی زبان انجمن منتقدان فیلم بوستون، جایزه ی ویژه ی جشنواره ی بین المللی فیلم استانبول را کسب کند
برندگان ایرانی خرس نقره ای در جشنواره کن خرس نقره ای جشنواره برلین یکی از قدیمی ترین جشنواره های معتبر سینمایی جهان است. این جشنواره در ۶ بخش اصلی برگزار میشود و دومین جایزه معتبر آن خرس نقره ای است. که در بین آثار سینمایی، ۴ فیلم موفق شده اند که در این جشنواره خرس نقره ای را به دست بیاورند.
«پرده» داستان مردی است که با چند مامور درگیر می شود. و جفتِ سگش در این درگیری کشته می شود. او سگ دیگرش را با خود به ویلایی در شمال می برد. در آن جا دختری از او می خواهد که پناهش دهد. اما در ادامه مشخص می شود همه این ها زاییده ذهن فیلم نامه نویس هستند. کارگردانان این فیلم کامبوزیا پرتوی، جعفر پناهی هستند و در سال ۱۳۹۲ تولید شد. بازیگران فیلم «پرده» کامبوزیا پرتوی، مریم مقدم، هادی سعیدی هستند. فیلم نامه«پرده» خرس نقره ای بهترین فیلم نامه از برلین، برده است.

«آفساید» به کارگردانی جعفر پناهی داستان دخترانی است که حاضرند به هر قیمتی شده بازی ایران_بحرین را برای ورود ایران به جام جهانی ببیند. هرکدام از آنها تلاش می کنند تا با لباس مبدل وارد ورزشگاه شوند. سیما مبارک شاهی، شایسته ایرانی، محسن تنابنده در این فیلم بازی کرده اند. پرده محصول سال ۱۳۸۴ است. خرس نقره ای جشنواره ی برلین، منتخب هیأت داوران جشنواره ی تورنتو، منتخب هیأت داوران جشنواره ی نیویورک همچون جوایزی است که این فیلم به خود مختص کرده است.
فیلم «آواز گنجشک ها» روایت داستان مردی ساده و میانسال به نام کریم است که در مزرعه پرورش حیوانات کار می کند. او شیفته شترمرغ هاست. ولی بر اثر اتفاقی، یکی از شترمرغ هایش فرار می کند. کریم موفق نمی شود پیدایش کند و از کار اخراج می شود. این فیلم را مجید مجیدی کارگردانی کرده و تولید سال ۱۳۸۶ است. خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد، جایزه ی ویژه ی هیأت داوران جشنواره ی فیلم دمشق، بهترین بازیگر مرد جشنواره ی آسیا پاسیفیک همچون جوایزی است که فیلم«آواز گنجشک ها» دریافت کرده است.
«درباره الی» داستان مسافرت تفریحی چند خانواده برای چندروز تعطیلشان به شمال کشور است. همه آنها با هم دوستانی قدیمی هستند که در تلاشند برای احمد که تازه از آلمان به ایران برگشته همسری بیابند. برای همین دختری به نام ترانه را هم همراه خود به سفر می برند. در جریان این سفر ترانه ناپدید می شود. در جست وجوی پیدا کردن ترانه، همه آنها با مشکلات زیادی درگیر می شوند. «درباره الی» را اصغرفرهادی کارگردانی کرده است. گلشیفته فراهانی، پیمان معادی و صابر ابر از بازیگرانی است که در این فیلم بازی کرده اند. این فیلم تولید سال ۱۳۸۷ است. خرس نقره ای بهترین کارگردان، جایزه ی بهترین فیلم جشنواره ی ترایبکا، جایزه ی بهترین فیلم نامه ی جشنواره ی آسیا پاسیفیک را به خود مختص کرده است.
عباس کیارستمی و قدیمی ترین جشنواره سینمایی جهان جشنواره فیلم ونیز، قدیمی ترین جشنواره فیلم در جهان و یکی از بزرگترین جشنواره های سینمایی جهان به شمار می آید. عباس کیارستمی، تنها کارگردان ایرانی است که موفق به دریافت جایزه از جشنواره فیلم ونیز شده است.
«باد مارا خواهد برد» داستان بهزاد، کیوان، علی و جهان اعضای یک گروه فیلم سازی هستند که برای ساخت فیلمی با مبحث مراسم عزاداری محلی، از تهران به روستایی کردنشین می روند و در آن جا منتظر مرگ پیرزنی در حال احتضار می مانند. عباس کیارستمی کارگردان «باد ما را خواهد برد» را کارگردانی کرده است. بهزاد دورانی، فرزاد سهرابی و مسعود منصوری بازیگران این فیلم بودند. این فیلم محصول سال ۱۳۷۷ است.: برنده ی جایزه ی سنبله ی طلایی جشنواره ی بین المللی فیلم والادولید، برنده ی جایزه ی بزرگ هیأت داوران و جایزه ی فیپرشی جشنواره ی فیلم ونیز، برنده ی جایزه ی سینما ونیز جشنواره ی فیلم ونیز را کسب کرده است.
۲۴۵۲۴۵منبع:

1402/06/22
08:17:10
5.0 / 5
617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال