جشنواره تئاتر خیابانی مریوان تمام شد

معرفی چند برگزیده تئاتر خیابانی مریوان به فجر

معرفی چند برگزیده تئاتر خیابانی مریوان به فجر سام فیلم: اختتامیه سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با معرفی ۱۰ اثر به جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی اداره كل هنرهای نمایشی، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان چهارشنبه ۱۴ شهریورماه در سالن نشاط شهر مریوان و با حضور مدیران فرهنگی هنری، مدیران شهر و استان كردستان و هنرمندان تئاتر و تئاتر خیابانی برگزار گردید.
در این مراسم، قطب الدین صادقی بیانیه هیات داوران را خواند و توجه به چند نكته را از هنرمندان تئاتر خیابانی خواست؛ تئاتر خیابانی تئاتری است كه به طرف مردم می رود بر عكس تئاتر های صحنه ای كه مردم آن را انتخاب می كنند. تئاتر خیابانی اقدامی شگفت انگیز است، فرصت نزدیك شدن هنرمندان به مردم را می دهد و سبب می گردد كه لذت دیدن تئاتر را لمس كنند.
وی ارتباط با مردم را یك اصل اساسی در تئاتر خیابانی معرفی نمود و اظهار داشت: دیدیم كارهایی را كه بسته در تئاتر ذهنی خودشان اجرا می شدند. فضای باز مملو از پارازیت های صوتی و تصویری است، برای تمركز گوش و چشم باید شرایط فنی و فردی برای گذشتن از این پارازیت ها را به دست آورد.
این كارگردان تئاتر نقد، نقد اجتماعی و بیان حقایق را از خصوصیت های هنر تئاتر خیابانی دانست و تصریح كرد: جوهره این كار نقد و آگاهی است. اگر انتقاد را از تئاتر خیابانی بگیرید یعنی هیچ. باید مسائل را بیان كنید و دنبال چاره باشید. هنر یعنی خوشبینی ومعرفی چاره آگاهی بخش.
وی تقلید از رسانه های دیگر و تلویزیون را یكی از عوامل ضربه زننده به تئاتر خیابانی عنوان نمود كه باید به شدت از آن پرهیز شود و اظهار داشت: حاصل تقلید كشتن خلاقیت در شماست. هیچ راهی ندارید كه از خصوصیت های تئاتر خیابانی استفاده كنید.
دكتر صادقی در انتها خاطرنشان كرد: مسئله كمبود بودجه وجود دارد. این نوع كارها خرج دارد اگر دولت و مسئولان به فكر تقویت این هنر هستند و دنبال یك نشان ملی در سطح جهان هستند باید پول خرج كنند تا بتوانیم از هنر هنرمندان بیشتر بهره ببریم و هم فرصت برابری با میهمانان خارجی را به دست آوریم.
اعلام نتایج و معرفی برترین های جشنواره
در بخش آیینی نمایش داول كشی به كارگردانی مرتضی اسدی مرام از كرمانشاه و دعای آفتاب به كارگردانی علی صادق حسنی از لاهیجان به جشنواره بین المللی تئاتر فجر عرضه شدند.
با رای هیئت داوران در بخش آزاد سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی فجر نمایش های صعود به ارتفاعات بالا به كارگردانی غنچه شكوهیان از آمل، سال به سال به كارگردانی سوران حسینی، یخچال به كارگردانی سعید خیراللهی، مستطیل، دایره، مربع به كارگردانی افشین خدری، درباره یك توپ به كارگردانی موسی هدایتی از قروه، چمدان به كارگردانی مختار محمدی از مریوان، تیك تاك به كارگردانی نازیلا امینی از بوكان، صعود به ارتفاعات به كارگردانی نرگس خاك كار از تهران به جشنواره تئاتر فجر عرضه شدند.
بخش آیینی سنتی
موسیقی نمایش های آیینی سنتی: با رای هیئت داوران از آهنگساز نمایش شاختا بابا از آذربایجان تقدیر و مهدی محمد نژاد و نوید لاهیجی آهنگ ساز ونوازنده نمایش دعای آفتاب از لاهیجان بعنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
با رای هیئت داوران از طرح فضای سیمین بختیار غفاری طراح فضای نمایش دعای افتاب از لاهیجان تقدیر و طراح فضای نمایش داول كشی از كرمانشاه برگزیده این دوره از جشنواره شد.
در بخش تحقیق و پژوهش نمایش های آیینی سنتی هم با رای هیئت داوران پژوهشگر نمایش داول كشی از كرمانشاه انتخاب|شد.
در بخش كارگردانی نمایش های آیینی سنتی هیئت داوران ازعلی صادق حسنی كارگردان نمایش دعای آفتاب قدردانی نمود و مرتضی اسدی مرام كارگردان نمایش دال كشی از كرمانشاه بعنوان اثر برگزیده تجلیل شد.
برگزیدگان بخش آزاد:
پوستر و بروشور: هومن رحیمی از رشت رتبه اول طراح پوستر و بروشور نمایش دروازه های جهنم، سامان رستمی پور از قروه رتبه دوم طراحی پوستر نمایش درباره توپ و رتبه سوم طراحی پوستر و بروشور نمایش بیگانگی از آمل.
بخش موسیقی
آهنگساز: نمایش بیگانگی از آمل تقدیر گردید. رتبه نخست این بخش احمد الفتی آهنگساز ونوازنده نمایش اگر در بند درمانی از آستان اشرفیه، رتبه دوم فرید امام جمعه آهنگساز ونوازنده نمایش تیك تاك از بوكان و رتبه سوم مهرداد موسویان آهنگساز نمایش زلزله.
طراحی لباس
رتبه نخست طراحان لباس: نمایش مربع، دایره، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج، رتبه دوم ساریه امینی از بوكان طراح لباس نمایش تیك تاك و رتبه سوم طراح لباس نمایش یخچال سعید خیراللهی از ایلام.
طراحی فضا
هیئت داروران از طرح نمایش درباره توپ از قروه قدردانی نمود.
رتبه اول این بخش طراح فضای نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان، رتبه دوم طراح نمایش صعود به ارتفاعات مهدی حبیبی و رتبه سوم دایره، مربع، مستطیل ئه ژین عبدالله زاده و افشین خدری از سنندج.
بازیگران كودك و خردسال
السا كلهر بازیگر نمایش خون از الوند، بیتا شهبازیان درباره توپ از قروه، الین محمدی بازیگر نمایش چمدان از مریوان و آرتین امجدی برای بازی در نمایش مستطیل، مربع، دایره از سنندج.
بازیگری بانوان
رتبه اول بازیگری زن نازیلا امینی برای نمایش تیك تاك از بوكان، رتبه دوم نرگس خاك كار برای بازی در نمایش صعود به ارتفاعات بالا از تهران و دو برگزیده رتبه سوم هم مرجان قاسمی برای نمایش یخچال از ایلام و مرجان اقا نوری برای نمایش سال به سال.
تمام بازیگران گروه نمایش های بیگانگی و نمایش مستطیل، مربع، دایره مورد تقدیر قرار گرفتند.
هیئت داوران جایزه ویژه خویش را در بخش بازیگری مردان را به بازیگر نمایش چمدان مختار محمدی از مریوان اهدا كردند.
بازیگران مرد
رتبه اول بازیگر: نمایش های صعود به ارتفاعات و چهار دیواری اختیاری مصطفی كولیوندی، رتبه دوم به صورت جداگانه هاوری رضایی بازیگر نمایش تیك تاك از بوكان، احمد جعفری تیك تاك از دهلران و رتبه سوم هم به صورت جداگانه مالك آبسالان بازیگر نمایش چهار دیواری اختیاری از دهلران، سیوان فتاحی بازیگر نمایش سال به سال از مریوان
طرح وایده
با رای هیئت داوران رتبه اول موسی هدایتی فرد طراح نمایش درباره یك توپ از قروه، رتبه دوم هم دو نفر برگزیده دارد شامل افشین خدری برای نمایش دایره، مربع، مستطیل از سنندج و چمدان مختار محمدی از مریوان و رتبه سوم هم دوبرگزیده داشت نرگس خاك كار طراح نمایش صعود به ارتفاعات از تهران وسوران حسینی طراح نمایش سال به سال از مریوان.
كارگردانی
از كارگردان نمایش صعود به ارتفاعات بالا نرگس خاك كار تقدیر گردید.
رتبه اول افشین خدری كارگردان نمایش مستطیل، دایره، مربع از سنندج، رتبه دوم دو برگزیده نمایش بیگانگی غنچه شكوهیان از آمل، یخچال سعید خیراللهی از دهلران و رتبه سوم به صورت جداگانه دو كارگردان؛ سوران حسینی از مریولن و تیك تاك نازیلا امینی از بوكان.1397/06/15
12:52:49
5.0 / 5
4426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال