پراگ میزبان پوسترهای سینمای ایران می گردد

پراگ میزبان پوسترهای سینمای ایران می گردد به گزارش سام فیلم شهر پراگ در كشور چك میزبان پوسترهایی از تولیدات سینمایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان می گردد.


به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، در حاشیه برگزاری هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی (ÍRÁN: CI) و با همكاری مركز سینمای فارسی (FCC) مجموعه پوسترهایی از تولیدات سینمایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در گالری سینمایی «تری پوستر» به نمایش در آمده و تا اختتام ماه ژانویه سال آتی میلادی در این مجموعه قابل دیدن است. این پوسترها گزیده آثاری است كه توسط هنرمندانی همچون مرتضی ممیز، عباس كیارستمی، فرشید مثقالی و ابراهیم حقیقی در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان از آغاز كار تا سال ۱۳۷۰ تولید شده است. علی بختیاری كیوریتور این مجموعه با اشاره به اینكه برمبنای علاقه شخصی از اوایل دهه ۱۳۸۰ آغاز به گردآوری این مجموعه كرده است، اظهار داشت: در طول این سال ها، این مجموعه بزرگ تر و بزرگ تر و كم كم به سبب پوشش های تاریخی- فرهنگی قابل مطالعه شد. تا به امروز از دل این مجموعه بسیاری نمایشگاه، كتاب، مقاله و پایان نامه بیرون آمده است اما همچنان در حال گسترش آن هستم. بختیاری كه تابحال قطعاتی از این مجموعه شخصی را به سبب اهمیت تاریخی شان به موزه ها اهدا كرده است در ادامه توضیح داد: مجموعه ای كه با همكاری فستیوال فیلم ایرانسی به نمایش در آمده، شامل ۵۷ پوستر از تولیدات سینمایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان از ابتدا تا میانه دهه ۱۳۷۰ شمسی است. میراث گرافیكی كانون یكی از مهمترین نقاط تاریخ طراحی گرافیك در ایران است و با هر چه بیشتر دیده شدن آن، فرصت مطالعه و بازنگری آن بالا می رود.
او در آخر درباره آثاری كه در این مجموعه به نمایش درآمده است، عنوان كرد: در این مجموعه پوستر فیلم هایی مانند «لباسی برای عروسی»، «هفت تیرهای چوبی»، «سیاه و سفید»، «كلید»، «مشق شب»، «زندگی و دیگر هیچ» از طراحانی چون فرشید مثقالی، ابراهیم حقیقی، عباس كیارستمی... به نمایش در آمده است. «تری پوستر» پلتفرمی است كه در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط تری گیلیام فیلمساز آمریكایی در شهر پراگ كشور چك و در سینمای اسویتوزور راه اندازی شد. این سینما زیرمجموعه سالن های نمایش آیروفیلم است. دوره هشتم جشنواره ایرانسی از تاریخ پانزدهم تا بیست و ششم ژانویه ۲۰۱۹ برابر با ۲۵ دی ماه تا ششم بهمن ماه سال جاری در ۲ كشور جمهوری چك و اسلوواكی با همكاری مركز سینمای فارسی (FCC) برگزار می گردد و بیشتر از سی اثر از سینمای مستقل ایران در بخش های گوناگون جشنواره در ۱۰ سینما و در سه شهر به نمایش در می آیند.

1397/10/03
18:29:59
5.0 / 5
4918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال