یك ارزیابی آماری درباره ی نمایش های روی صحنه

یك ارزیابی آماری درباره ی نمایش های روی صحنه سام فیلم: اداره كل هنرهای نمایشی در گزارشی با در نظر گرفتن چهار معیار به بررسی نمایش هایی كه در شهر تهران و در اسفندماه روی صحنه هستند، پرداخت.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی اداره كل هنرهای نمایشی، ۵۹ نمایش مخاطب بزرگسال و ۲۴ نمایش مخاطب كودك و نوجوان كه الان روی صحنه هستند از لحاظ چهار معیارِ نسبت متون ایرانی به خارجی، كارگردانان زن به مرد، دسته بندی شش گانه (تئاتر معیار، تئاتر آیینی، تئاتر تركیبی، تئاتر بدن، تئاتر مستند و تئاتر موزیكال) و همین طور پراكندگی جغرافیایی تماشاخانه ها در سطح شهر تهران بررسی شدند.
از میان ۵۹ نمایش حرفه ایِ مخاطبِ بزرگسالی كه الان در تماشاخانه های دولتی و خصوصی در تهران روی صحنه است، ۴۴ متن ایرانی و ۱۵ متن خارجی است. این ۵۹ نمایش توسط دو كارگردان زن و ۵۷ كارگردان مرد اجرا می شود.
بر طبق دسته بندی شش گانه ای كه سال قبل و در سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مبنای تقسیم شكلی آثار قرار گرفت، آثار حال حاضر را باز می توان تفكیك كرد. تئاتر معیار، تئاتر آیینی، تئاتر تركیبی، تئاتر بدن، تئاتر مستند و تئاتر موزیكال شش بخش این تقسیم بندی است و با این مبنا در مورد این ۵۹ اثر به این نتیجه می رسیم؛ ۵۴ نمایش تئاتر معیار، چهار نمایش تئاتر تركیبی و یك نمایش تئاتر موزیكال هستند.
هر یك از بخش های تقسیم بندی بالا اینگونه تعریف شده بود؛ تئاتر معیار: اجراهایی مبتنی بر نمایشنامه بعنوان فرم آغازین و رایج تئاتری كه بر اجرای كمابیش دقیق متن نمایشی با بهره مندی از قصه و جلوه های دیداری و شنیداری تكیه دارد. تئاتر آیینی: اجراهایی مبتنی بر قراردادهای نمایش های آیینی- سنتی. تئاتر تركیبی: عنوانی برای نمایش هایی كه از تركیب رسانه های مستقل با هم بهره می برد مانند تركیب تئاتر با ویدئو، پرفورمنس و… تئاتر بدن: عنوانی برای اجراهای متكی بر بدن. تئاتر مستند: عنوانی برای نمایش هایی مبتنی بر گزارشی خلاق از رویدادهای مستند در گذشته و حال و در نهایت تئاتر موزیكال: عنوانی برای نمایش هایی كه با بیشترین استفاده از موسیقی و گفتار آهنگین و آوازی ساخته می شوند.
فاكتور دیگر پراكندگی جغرافیایی است. اساس در این تقسیم بندی این است كه تهران را در چهار بخش شمال، جنوب، شرق، غرب و مركز در نظر بگیریم. براین مبنا تماشاخانه هایی كه حالا پذیرای نمایش های روی صحنه هستند، تعدادشان به عدد ۲۹ می رسد كه ۲۵ محل اجرا در مركز، سه محل اجرا در شمال و یك محل اجرا در جنوب تهران قرار دارند.
همین طور هر ۲۴ نمایش حرفه ای ویژه مخاطب كودك و نوجوانی كه الان روی صحنه است، بر طبق متون ایرانی و توسط ۱۸ كارگردان مرد و پنج كارگردان زن اجرا می شوند. یك نمایش باز به صورت مشترك، توسط یك كارگردان زن و یك كارگردان مرد روی صحنه می رود.
از لحاظ پراكندگی جغرافیایی باز در بین ۱۷ محل اجرای نمایش های ویژه كودكان و نوجوانان، شش محل اجرا در مركز، سه محل اجرا در شمال، شش محل اجرا در غرب و دو محل اجرا در شرق تهران واقع شده است.
فایل اجراهای روی صحنه نمایش های مخاطبِ بزرگسال و نمایش های مخاطبِ كودك و نوجوان به تفكیك نام نمایش، نویسنده / مترجم، كارگردان، مكان جغرافیایی و دوره اجرا پیوست این خبر شده است. در ضمن اجرای نمایش های كمدی شبانه (تئاتر آزاد) در بررسی بالا لحاظ نشده است.1397/12/15
22:10:54
5.0 / 5
5515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال