تحلیل فیلم ساز و گردشگر هلندی

آیا سفر به ایران واقعا بد است؟

آیا سفر به ایران واقعا بد است؟ به گزارش سام فیلم «ایران كشوری با برنامه هسته ای بحث برانگیز و مردمی متحجر است؛ به نظر می آید سیاستمداران غربی به خاطر منافع شان تمایل دارند چنین تصویری از ایران عرضه كنند. اما دولت ایران می تواند این كلیشه های اشتباه را افشا كرده و تصویری واقعی از این كشور نشان دهد.»


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، «رینر ون اورسوو»، فیلم ساز و عكاس هلندی است كه علاقه زیادی به سفر دارد. او بیشتر از مكان هایی دیدن می كند كه برای مردم معمولی ناشناخته باقی مانده اند. «اورسوو» در یك مستند پنج اپیزودی به بررسی این سوال پرداخته كه «آیا سفر به ایران واقعا بد است؟» او جنبه هایی از زندگی در ایران را نشان داده است كه از دید مخاطب خارجی معمولا پنهان و در سایه باقی مانده است.
این توریست هلندی می گوید: زمانی كه در اخبار از ایران سخن گفته می شود، معمولا همراه با سیاه نمایی است. این مساله من را گرفتار شك و تردید می كرد كه آیا كشوری می تواند تا این حد سیاه باشد؟ ازاین رو تصمیم گرفتم بررسی كنم كه آیا ایران كشوری است كه می تواند پذیرای توریستهای خارجی باشد یا خیر؟ من می خواستم تجربیات خویش را با جهان به اشتراك بگذارم.
او معتقد است: ایران كشوری با فرهنگ غنی است اما واقعیت این است كه افرادی كه از راه جریان رسانه ای غرب با ایران آشنا می شوند، تصویری تك بعدی و كلیشه ای از آن در ذهن خود ثبت می كنند: كشوری ضدغربی با منابع انرژی و برنامه هسته ای بحث برانگیز. این تصویرسازی خاكستری خیلی از مردم جهان را برای سفر به این كشور دلسرد كرده است. با این وجود جهانگردان خبره ای كه ایران را دیده اند با شگفتی ها و مشاهیر آن آشنا شده اند.
این فیلم ساز و عكاس هلندی ادامه می دهد: در ایران بیشتر بازخوردها مثبت بود و آنها از عرضه تصویر واقعی كشورشان به جهان استقبال می كنند. بیشتر ناظران بین المللی از تجربیات من در ایران شگفت زده شده بودند. حتی به من افترا می زدند كه از جانب دولت ایران استخدام شده ام كه تصویر مثبتی از این كشور نشان دهم.
اورسوو درباره كلیشه های شكل گرفته در مورد ایران بیان می كند: تصور می شود ایران كشوری ناامن و زیر سایه جنگ است اما این تنها نوعی پیش داوری است. تصویرسازی رسانه ای از ایران در غرب تنها نوعی بازی سیاسی است كه تلاش می كند این تصویر را در ذهن مخاطب ایجاد كند كه مردم ایران متحجر هستند. تجربیات من در كشور ایران خلاف این مورد بود. البته ایران هم مانند هر كشور دیگری در دنیا، متعصبان و تندروهای افراطی دارد.
این عكاس و توریست می گوید: من به جای توجه به كلیشه ها درباره ایران، هر روز در خیابان ها با مردم هم صحبت می شدم و عموما به منزل آنها دعوت می شدم. به نظر من برجسته ترین خصوصیت عمومی مردم، این روحیه میهمان نوازی آنها بود. بنابراین است كه می گویم سفر به ایران بهترین تجربه من بوده است.
اورسوو بیان می كند: به نظر می آید سیاستمداران غربی به خاطر منافع شان تمایل دارند تصویری منفی از ایران عرضه كنند یا آن تصویر را دنبال كنند. دولت ایران می تواند نقش خویش را ایفا كند؛ كلیشه های اشتباه را افشا كرده و تصویری واقعی از ایران عرضه نماید.1398/07/30
10:34:56
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: سفر , فیلم , مستند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال