خبرهایی از جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

خبرهایی از جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به گزارش سام فیلم آثاری كه در مجموعه ای با عنوان «یادگار رهایی» بعنوان نمایشنامه های برگزیده بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر چاپ خواهند شد، معرفی گشتند.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، شش اثر در مجموعه ای با عنوان «یادگار رهایی»، مجموعه نمایشنامه های برگزیده بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر را تشكیل خواهد داد.
این آثار از جانب هیئت داوران مسابقه نمایشنامه نویسی بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، امیر محمدیاراحمدی، محمد چرم شیر و نادر برهانی مرند برای چاپ به دفتر انتشارات و پژوهش اداره كل هنرهای نمایشی معرفی شده اند و اسامی آنها به این شرح است:
۱- «بیتوته» به نویسندگی كیان مرادی از استان همدان
۲- «دو سرباز در سیاهچال زمان» به نویسندگی زهرا قلی زاده از استان بوشهر
۳- «دست هایت كو مم حسن» به نویسندگی رضا گشتاسب از استان كهگیلویه و بویراحمد
۴- «غراب شیطان» به نویسندگی رضا گشتاسب از استان كهگیلویه و بویراحمد
۵- «روزهای اوج یك فوتبالیست محلی» به نویسندگی محمدعلی دستان از استان فارس
۶- «قهرمانان» به نویسندگی علی میرزا عمادی از استان تهران

پیام مدیركل هنرهای نمایشی به بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

شهرام كرمی، مدیركل هنرهای نمایشی همزمان با آغاز بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در پیامی نوشت: جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ادای دین است به تاریخ غرورآمیز و یاد شهدا و مقاومت كه قصه بلندِ بودن را با خط سرخ نوشتند.
«برای قهرمانان این سرزمین باید صحنه ای به وسعت زندگی را تجسم كرد. یادمان رزمنده ها و سربازان و مردمان كوچه های عشق.
خرمشهر روایت لحظه های مقاومت است. بار دیگر محفل هنرمندان صحنه و تئاتر بهانه می شود برای یادآوری روزهای همیشه روشن این شهر.
روزگاری مردمان این شهر خرم بودند به صفای زندگی و یكباره جنگ بر این خانه آوار شد. فتح بزرگ نام خونین شهر را با نثار جان هزاران رزمنده عاشق و باایمان یادگار گذاشت و حالا وقت دیگری برای روایتگری صحنه های زندگی است. مقاومت و آزادی طعم شیرین باور مردمان این سرزمین شده برای امروز و فردا.
جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ادای دین است به تاریخ غرورآمیز و یاد شهدا و مقاومت كه قصه بلند بودن را با خط سرخ نوشتند. این روایت همچنان باقی خواهد بود تا روزگار دیگر. اینجا خرمشهر است. شهر باعزت و مقاومت ایران.
درود فراوان نثار شما خانواده هنرمندان تئاتر كه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر را در ستایش اندیشه و ایمان و سلحشوری مردمان این سرزمین برگزار می كنید.»


پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
اسماعیل زمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در پیامی در آستانه برگزاری بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، نوشت: این رویداد زحمت، كوشش و تلاش یك ساله هنرمندانی را روایت می كند كه دغدغه خویش را با پژوهش، مطالعه و تجربه به كار بسته اند تا نام خرمشهر تا ابد همچون نام شهید سردار محمد جهان آرا كه برای هر ایرانی مایه غرور است، زنده و نكو نگاه داشته شود.
«هنرهای نمایشی در میان مردمان اروند و خوزستان جایگاه خاص و باارزشی دارد. همه ساله محفلی جهت پاسداشت یاد رشادت های دلیرمردان دوران دفاع مقدس با خلاقیت و نوآوری در همه زمینه های هنری و فرهنگی دست در دست هنرمندان ایجاد می شود تا یاد دوران فتح و هشت سال مردانگی شكوفا بماند.
هنرمندان از گوشه گوشه این كشور با تمرین و ممارست، هنر خویش را روی صحنه می آورند تا هم آموزش دهند و هم در كنار یكدیگر آموزش ببینند و ناشناخته های شخصیت انسانی را كشف كنندو با خلاقیت و نوآوری در همه زمینه های هنری گام های بهتری برای آینده خود بردارند.
بهره گیری از آموزش صحیح، با تاكید بر نوآوری و تجربه گرایی و استفاده بهینه از آداب، رسوم و آیین های اقوام در مناطق مختلف ایران اسلامی، می تواند هنر نمایش را بارورتر ساخته و شور و نشاطی تازه تر همراه با امید را به دوستداران و علاقه مندان به هنر تزریق كند.
بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، زحمت، كوشش و تلاش یك ساله هنرمندانی را روایت می كند كه دغدغه خویش را با پژوهش، مطالعه و تجربه به كار بسته اند تا نام خرمشهر سرافراز كه سمبل آزادی، مقاومت، ایستادگی و پیروزی یك ملت است تا ابد همچون نام شهید سردار محمد جهان آرا كه برای هر ایرانی مایه غرور است زنده و نكو نگاه داشته شود.
بر خود فرض می دانم از تلاش ها و پیگیری های مجدانه دبیر جشنواره، ستاد جشنواره، مدیران و كارشناسان فرهنگی هنری، گروه ها و هنرمندان خوب این دیار كهن كه در اعتلای فرهنگ غنی تئاتر كوشا هستند تقدیر و تشكر كنم.
در انتها مقدم همه استادان، فرهیختگان و هنرمندان تئاتر را كه از سراسر كشور در بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر حضور پیدا كرده اند گرامی می داریم و موفقیت روز افزون آنان را در همه عرصه ها به خصوص عرصه نمایش بر بلندای رفیع هنر ایران اسلامی خواستار و خواستاریم.»
بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در بخش های مسابقه نمایش های صحنه، مسابقه نمایش های كوتاه، مسابقه نمایشنامه نویسی و نمایش های محیطی و میدانی، از ۱۵ تا ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸ در منطقه آزاد اروند به دبیری حمیدرضا آذرنگ برگزار می شود.1398/08/15
20:33:18
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , جشنواره , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال