طلسم ۹۱ ساله آكادمی اسكار شكست

طلسم ۹۱ ساله آكادمی اسكار شكست سام فیلم: فیلم «آنگل» به كارگردانی «بونگ جون هو» نخستین فیلم خارجی در تاریخ این جوایز سینمایی نام گرفت كه جایزه اسكار بهترین فیلم را از آن خود می كند.


به گزارش سام فیلم به نقل از نیویورك تایمز، این فیلم كه با نخستین نمایش جهانی خود در جشنواره فیلم كن ۲۰۱۹ نخستین نخل طلای سینمای كره جنوبی را كسب كرده بود با درخشش در فصل جوایز سینمایی به ایستگاه پایانی یعنی جوایز اسكار رسید و توانست ركوردی تاریخی را از خود بر جای بگذارد.
«آنگل» نخستین فیلم غیرانگلیسی زبان است كه سرانجام توانست جایزه اصلی بهترین فیلم جوایز سینمایی اسكار را كسب كند. این فیلم جوایز بهترین كارگردانی، فیلم بین المللی و فیلمنامه اصلی را نیز به خانه برد.
انتخاب «اَنگل» بعنوان برنده شاخه بهترین فیلم اسكار از افزایش تنوع در بین اعضای آكادمی حكایت دارد كه بعد از چند سال اعتراض به برگزاری اسكار سفید روی داده است و ظاهرا هالیوود سرانجام در تلاش است كه وابستگی خودرا به داستان روایت شده از طرف سینماگران سفیدپوست كم كند.
قبل از این هیچ فیلمی از محصولات سینمای كره جنوبی به جمع نامزدهای شاخه های مختلف جوایز اسكار راه نیفتاده بود و «كوواك سین» تهیه «آنگل» نیز بعد از كسب جایزه اسكار بهترین فیلم عنوان نمود كه احساس می كنم لحظه ای تاریخی در حال شكل گرفتن است.
اسكار_سفید در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، هالیوود را ناگزیر كرد كه حاشیه راندن سیستماتیك اقلیت های نژادی را مورد بازنگری قرار دهد و بعد از عدم نامزد شدن بازیگران غیرسفیدپوست در شاخه های بازیگری برای دو سال پی در پی در نهایت آكادمی تصمیم گرفت تا شمار اعضای خود، از اقلیت های نژادی را دو برابر نماید. سال قبل آكادمی علوم و هنرهای سینمایی اسكار ۸۴۲ نفر از فعالان سینمایی را از ۵۹ كشور جهان برای عضویت در این نهاد سینمایی دعوت كرد.
«اَنگل» قبل از این از طرف گلدن گلوب و بفتا بعنوان بهترین فیلم خارجی سال معرفی گردید و همین طور نخستین فیلم آسیایی نام گرفت كه موفق به كسب جایزه بهترین تیم بازیگری از انجمن بازیگران آمریكا می شود.
این فیلم هفتمین ساخته بلند «بونگ جون هو» و روایتگر داستان خانواده چهار نفره «كیم» از طبقه كارگر جامعه است كه یك به یك به درون خانواده بسیار ثروتمند «پارك» نفوذ می كنند. درابتدا پسر خانواده بعنوان معلم خصوصی انگلیسی وارد خانواده «پارك» می شود و بعد از آن زمینه آمدن خواهرش را بعنوان یك درمانگر فراهم می آورد. پدر و مادر خانواده «كیم» نیز در چارچوب راننده و آشپز به تدریج قسمتی از زندگی این خانواده متمول می شوند.
«بونگ جون هو» قبل از این فیلم های «برف شكن» (۲۰۱۳) و «اوكجا» (۲۰۱۷) را به زبان انگلیسی ساخته بود اما فیلم «اَنگل» بطور كامل در كره جنوبی اتفاق می افتد و هیچ دیالوگ انگلیسی در فیلم وجود ندارد و بنا بر این این فیلم در شاخه بهترین فیلم بین المللی (غیرانگلیسی) جوایز اسكار نیز نامزد است، نامزد شدن در دو شاخه بهترین فیلم و بهترین فیلم بین المللی نیز دستاوردی بزرگ برای این فیلم آسیایی است.
در طول تاریخ ۹۱ ساله برگزاری جوایز اسكار تنها ۱۲ فیلم غیرانگلیسی توانسته بودند به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم راه یابند اما هیچ یك موفق به كسب جایزه نشده بودند.
منبع:

1398/11/21
16:22:52
5.0 / 5
4133
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال