ضرر بازار سوخت جت عربستان از محدودیت حج

ضرر بازار سوخت جت عربستان از محدودیت حج برنامه عربستان سعودی برای محدود كردن شمار زوار در مراسم سالانه حج به چند هزار نفر احیانا موجب كاهش تقاضا برای سوخت جت در این كشور می شود كه سال قبل پذیرای دو میلیون زائر بود.به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، عربستان سعودی بمنظور مقابله با انتشار ویروس کرونا، تنها به شمار محدودی اجازه خواهد داد در مراسم امسال حج شرکت نمایند.

این کشور در سال منتهی به اوت ۲۰۱۹، میزبان حدود دو میلیون زائر سعودی و خارجی در موسم حج بود. عربستان سعودی سال قبل از آن ۷.۵ میلیون زائر سعودی و خارجی داشت که حج عمره را بجای آوردند.

ژووی وانگ، تحلیلگر اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس در این زمینه اظهار داشت: مصرف سوخت جت طی پنج سال قبل در ماه حج حداقل ۳۰ درصد افزایش ماه به ماه داشته است اما بعید است در حج امسال که شمار زوار به سبب اقدامات بهداشتی احتیاطی محدود شده است، مصرف سوخت جت در عربستان سعودی افزایش پیدا کند.

تقاضا برای سوخت جت در عربستان سعودی احیانا امسال ۴۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا خواهدنمود و حدود ۲۰ درصد از تقاضا برای سوخت جت در خاورمیانه را تشکیل می دهد.

بخش هواپیمایی عربستان سعودی حتی قبل از اعلام محدودیتهای حج گرفتار ضرر و زیان شده بود و طبق پیش بینی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)، صنعت هواپیمایی این کشور امسال بزرگترین ضرر را در بین کشورهای منطقه خواهد داشت.

یاتا برآورد کرده که صنعت هواپیمایی خاورمیانه به سبب محدودیتهای سفر و قرنطینه که موجب کاهش ۵۶ درصدی تقاضای مسافر شده است، در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۴.۸ میلیارد دلار ضرر خواهدنمود.

عربستان سعودی در اواخر مارس بیشتر پروازهای مسافری را معلق کرد و تنها پروازهای باری و پروازهای بازگشت شهروندان سعودی برقرار ماند. پروازهای داخلی این کشور در ژوئن از سرگرفته شد اما پروازهای بین المللی متوقف مانده است.

این کشور قبل از شیوع ویروس کرونا تحت برنامه اقتصادی افق ۲۰۳۰، افزایش شمار زوار به ۳۰ میلیون نفر را هدف گذاری کرده بود.

بر اساس گزارش پلاتس، گردشگری مذهبی عمده سفرها به عربستان سعودی را تشکیل می دهد و طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، این کشور ۱۳.۶ میلیون توریست بین المللی در سال ۲۰۱۹ داشته است.
1399/04/12
16:37:27
5.0 / 5
2552
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال