برای تولد فرهاد ناظرزاده كرمانی

استادی كه خاطرش برای اصغر فرهادی عزیز است

استادی كه خاطرش برای اصغر فرهادی عزیز است سام فیلم: فردا روز تولد استادی است كه با وجود گذر سالیان، همچنان در چشم و دل دانشجویانش ستودنی است؛ فرهاد ناظرزاده كرمانی.


او نزد اهالی تئاتر چهره ای محترم و برای دانشجویانش معلمی محبوب است. استادی آراسته با کت و شلوار سورمه ای که واژگانش اساطیری است، صبر و حوصله اش کم نظیر و بخشش در علم و دانش، بی دریغ.
به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، فرهاد ناظرزاده کرمانی متولد 12 آذر سال 1326، ثمره ازدواج پدر و مادری ادیب است. پدرش احمد ناظرزاده کرمانی استاد ادبیات فارسی و شاعر و نویسنده بوده است و مادرش فرح انگیز هرمزی، دانش آموخته زبان فرانسه و علوم تربیتی.
او هم راه پدر و مادر را ادامه داده و مدرک دیپلم خویش را در رشته ادبیات فارسی از مدرسه دارالفنون گرفته است و پس از آن در رشته ادبیات و علوم اجتماعی دانشگاه تهران دانشجو شده و در دانشکده هنرهای دراماتیک هم در رشته تئاتر تحصیل کرده است.
اما دانشجویی او تا سالهای بسیار طولانی ادامه داشته. ناظرزاده کرمانی در فرانسه و آمریکا درس تئاتر، تاریخ و مدیریت بازرگانی خوانده و مدرک دکترای خویش را در رشته سینما تئاتر با تمرکز بر نمایشنامه نویسی از آمریکا دریافت کرده است.
فرهاد ناظرزاده کرمانی، هم نمایشنامه نوشته است، هم نمایشنامه های گوناگونی را به فارسی برگردانده است و هم شمار زیادی کتاب پژوهشی دارد ولی آنچه او را در تئاتر ما بیشتر از هر چیزی ماندگار کرده، آموزش شماری از هنرمندان بنام کشور است و شاید بهترین راه معرفی این چهره فرهنگی، نام بردن از دانشجویانی همچون اصغر فرهادی، حمید فرخ نژاد، علیرضا نادری، پانته آ بهرام، جلال تهرانی و... باشد.
او که از سال 1356 کار تدریس را در دانشکده هنرهای دراماتیک و دوره فوق لیسانس صدا و سیما آغاز کرده، از اوایل دهه شصت و پس از انقلاب فرهنگی، در دانشکده هنرهای زیبا به آموزش چندین نسل از دانشجویان تئاتر پرداخته است.
دانشجویان وی در مقاطع گوناگون قدردانی خویش را از استاد نشان داده اند. مجید سرسنگی که سال ها پیش مدیریت تماشاخانه ایرانشهر را بر عهده داشت، یکی از سالن های این مجموعه را به نام فرهاد ناظرزاده کرمانی نامگذاری کرد. پیش از این هم سالن دیگری در دانشکده هنرهای زیبا به نام او شده بود.
نامگذاری جایزه پژوهش جشنواره تئاتر دانشگاهی به نام استاد فرهاد ناظرزاده کرمانی، دیگر اقدام دانشجویان سابق برای قدردانی از این چهره دانشگاهی است.
ما در این نوشتار که به انگیزه سالروز تولد این معلم منتشر می شود، دوست داشتیم با خود او هم صحبت شویم ولی سفرش به خارج از کشور، فرصت این هم کلامی را گرفت و در اینجا بخشی از سخنان دانشجویان او را که پیشتر در مراسم نامگذاری سالن وی در تماشاخانه ایرانشهر بیان کرده اند، یادآوری می نماییم.
حمید فرخ نژاد، او را یادآور خاطراتی شیرین می داند و از ناظرزاده بعنوان استادی یاد کرده که همواره آموزه های تازه ای برای دانشجویانش داشته است.
محمدرضا اصلانی، کارگردان سینما، اما اعتقاد دارد اگر ناظرزاده و چند استاد دیگر نبودند، تئاتر ایران پس از انقلاب به فرودست ترین حالت خود می رسید. ولی ناظرزاده نه تنها به آموزش دانشجویان پرداخت بلکه واژگانی به تئاتر ما بخشید که فرهنگستان از خلق آن ناتوان است.


علیرضا نادری، نمایشنامه نویس، کارگردان و مدرس تئاتر هم که یکی دیگر از شاگردان او بوده، درباره استاد خود گفته است: «من از جنگ برگشته و از فضای خشن آن جا به دانشگاه رفته بودم که با شخصیت برجسته، فرهیخته، زیبا، خطیب، سخنور و طناز استاد ناظر زاده آشنا شدم. آدمی در طول سفر نطفه به عقل، یا نیازمند قهرمان است یا باید عاشق باشد. دکتر ناظرزاده قهرمان نسل ما نبود ولی عاشقانه دوستش داشتیم.»
اصغر فرهادی دیگر دانشجوی این استاد هم در کتابی که همزمان با نامگذاری این سالن انتشار یافت، نوشته است:
«آقای ناظرزاده عزیز؛ در زندگی هر کدام از ما کسانی هستند که برای همه عمر خاطرشان در گوشه دنجی از ذهن بی آنکه رنگ ببازد و یا غبار فراموشی بگیرد محفوظ می ماند، تعدادشان زیاد نیست و دیر به دیر و هر از گاه کسی به این جمع اضافه می شود، حتما شنیده اید که می گویند: «فلانی خاطرش عزیز است»، شما یکی از آنها هستید. گاه گاهی که در خلوت گوشه های ذهنم را می گردم شما آنجائید. با کت و شلوار سرمه ای تیره رنگ، پیراهن یقه بلند سفید و کفش های سیاه تازه واکس خورده، یک دست در جیب شلوار و دست دیگر از شکاف بالای دگمه بسته شده کت روی سینه، با لبخندی که نه رنگ باخته و نه به خنده نشسته و موهایی که هنوز جو گندمی اند. من دانشگاه را با شما آغاز کردم و این آغاز از عزیزترین خاطرات من است.»
فرهاد ناظرزاده کرمانی، نگارش نمایشنامه هایی همچون «کنار شیر آتش نشانی»، «نی لبک و بهمن»، «افق در استانبول»، «قفس دریده گان»، «گدابازیگران پل سرنوشت» و کتاب هایی مانند «پیش درآمدی بر شناخت هنرهای نمایشی در مصر»، «سبک های اجرایی در تئاتر معاصر جهان»، «نمادگرایی در ادبیات نمایشی»، «گزاره گرایی در ادبیات نمایشی»، «ادبیات نمایشی در روم»، «پیدایش ادبیات نمایشی نو در ایرلند» و... را در کارنامه نوشتاری خود دارد. ترجمه نمایشنامه مشهور «جنایت در کلیسا» نوشته تی اس الیوت در کتابی با نام «تی اس الیوت و نمایشنامه های منظوم و مذهبی»، دیگر اثر پرارزش این چهره دانشگاهی است.
در ادامه بخشی از نمایشنامه «کنار شیر آتش نشانی» را که سال ها پیش انتشار یافته، را در این لینک بخوانید.

منبع:

1399/09/12
13:19:30
5.0 / 5
896
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال