تهران نارنجی شد

سینماها باردیگر تعطیل شدند

سینماها باردیگر تعطیل شدند به گزارش سام فیلم رئیس انجمن سینماداران با تایید خبر تعطیلی سینماها به دنبال نارنجی شدن تهران، از بخش دولتی گله کرد که به جای پشتیبانی از فعالیتهای فرهنگی، مدام بر سر راه این امور سنگ اندازی می کند.


محمد قاصد اشرفی در این حوزه به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه سینماها همچنان جزو مشاغل گروه سه محسوب می شوند و بر مبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، در وضعیتی که شهرها به حالت نارنجی قرار بگیرند، مشاغل این گروه به صورت خودکار تعطیل می شود. از آنجاکه وضعیت تهران هم به لحاظ شرایط کرونا به رنگ نارنجی درآمده، سینماها به صورت خودکار از فردا، ۹ فروردین ماه در تهران و دیگر شهرهای نارنجی تعطیل می شوند.
او با انتقاد از قرار گرفتن سینماها در مشاغل گروه سه، افزود: سینماها جزو امن ترین مکان ها هستند که تمام پروتکلهای بهداشتی را کاملا رعایت می کنند و در حیرتم که چرا ستاد ملی مقابله با کرونا این مورد را به صورت کارشناسی بررسی نمی کند؛ در حالیکه خیلی از مکان های پرتردد همچنان در شرایط خطرناک، به فعالیت خود ادامه می دهند. دولت به جای کمک کردن به سینماها مدام مشکلی به مشکلات آنان اضافه می کند.
مدیر سینما ماندانا تصریح کرد: هیچ چیزی برای ما مهم تر از جان و سلامت مردم نیست. از وزارت بهداشت و کادر درمان بسیار قدردانی می کنم که برای حفظ سلامت مردم جانفشانی می کنند ولی قرار گرفتن سینماها در مشاغل گروه سه نادرست است و بعنوان یک شهروند از این تعطیلی گله مندم چونکه کارشناسی شده نیست. امیدوارم به این مورد توجه نمایند تا تغییر گروه اتفاق بیفتد. اگر کارشناسان، ناامنی سینماها را تایید کنند، ما هیچگاه راضی نیستیم جان مردم به خطر بیفتد ولی حالا گله بزرگ ما این است که این تعطیلی ها، کارشناسی نشده است.
اشرفی با ابراز تاسف از شرایط دشوار سینماها در دوران کرونا اضافه کرد: در وضعیتی که حیات سینماها به نابودی کشیده شده، دولت نه تنها کمکی نمی کند بلکه موانع تازه ای مانند مالیات و ارزش افزوده را هم بوجود آورده است. چرا فعالیتهای فرهنگی آن هم در وضعیتی که به نابودی کشیده شده اند، باید ملزم به پرداخت مالیات شوند؟! این چنین است که خیلی از همکاران ما درخواست تغییر کاربری سینماهای خویش را داده اند چون واقعا نمی توان با این وضعیت به فعالیت ادامه داد.
او توضیح داد: هرچند بار ارزش افزوده بر دوش مخاطب است ولی در این وضعیت سخت اقتصادی مخاطب چقدر می تواند برای دیدن یک فیلم هزینه کند و طبیعی است که استقبال تماشاگران از این هم کمتر شود.
این سینمادار یادآوری کرد: هرچند وزارت ارشاد متولی امور سینماهاست ولی برای پشتیبانی از آنها بودجه ای ندارد و دولت باید خودش بودجه ای برای این امر در نظر بگیرد.
اشرفی تشریح کرد: وقتی یک سینما تعطیل می شود، معیشت چندین خانواده نابود خواهد شد چونکه کارکنان سینما منبع درآمد دیگری ندارند و از حمایت دولتی هم که برخوردار نیستند، ازاین رو چگونه باید گذران زندگی کنند.
رییس انجمن سینماداران درباره تغییر گروه سینماها توضیح داد: چنین درخواستی مطرح و پیگیری شده ولی هنوز هیچ اتفاقی در این حوزه نیفتاده است. این در شرایطی است که این روزها پنج فیلم در حال اکران بودند که از فردا به ناچار اکران شان متوقف می شود. با این توصیف، یک سرمایه گذار چگونه برای تولید فیلم بعدی، مجاب شود.
اشرفی در انتها یادآوری کرد: الگوی سینماداری از غرب آمده و خوب است که همچون کشورهای غربی مالیات را بر سینماها ببخشیم و در شرایطی که همه کشورها از فعالیتهای فرهنگی حمایت می کنند، ما هم از این بخش حمایت نماییم نمی گردد که همیشه همه فشارها بر دوش بخش فرهنگی سنگینی کند.1400/01/10
00:47:39
5.0 / 5
854
تگهای خبر: اكران , خانواده , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال