راه حل لیلی رشیدی برای پیش گیری از یك وحشت زدگی

راه حل لیلی رشیدی برای پیش گیری از یك وحشت زدگی سام فیلم: لیلی رشیدی معتقد می باشد اجرای نمایش در فضای باز راه حل خوبی برای از سرگیری کارهای نمایشی است چون در این شیوه تماشاگر و بازیگر هیچ یک، گرفتار ترس و وحشت نمی شوند.


هر چند سالن های تئاتر باز شده اما این بدان معنا نیست که گروه های نمایشی آمادگیِ رفتن روی صحنه را داشته باشند و اعتماد تماشاگران هم برای حضور در سالن، جلب شده باشد. بنابراین ظاهرا همچنان باید به ظرفیت های دیگری برای اجرای نمایش بیندیشیم. اجرای نمایش در فضای باز یکی از همین ظرفیت هاست که قبل از این هم گروه های نمایشی، از آن بهره برده اند.
لیلی رشیدی یکی از بازیگران حرفه ای تئاتر است که سال قبل با بازی در نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی امیررضا کوهستانی، اجرای نمایش در فضای باز را تجربه نمود.
او که همچنان از چنین تجربه هایی استقبال می کند، در گفتگو با ایسنا از ضرورت اجرای نمایش در فضاهایی خارج از سالن های بسته سخن می گوید.
رشیدی در شروع توضیح می دهد: هر چند سالن های تئاتر باز شده ولی شاید اجرای تئاتر در داخل سالن، موفقیت آمیز نباشد. برای اینکه همچنان این احتمال وجود دارد که تماشاگران برای حضور در سالن گرفتار وحشت باشند و آثار نمایشی از نظر اقتصادی شکست بخورند.
او ضمن اشاره به اجرای قطعات نمایشی در فضای مجازی ادامه می دهد: اجرا در فضای مجازی حس تئاتر را ندارد و بیشتر از سر ناچاری است. بدین سبب بهترین راه، اجرای تئاتر در فضای باز است برای اینکه هم حس زنده بودن تئاتر را دارد و هم گروه و تماشاگر، با آرامش نسبی حضور پیدا می کنند و از بودن در یک مکان بسته هراس ندارند.
این بازیگر، تجربه اجرای نمایش «در انتظار گودو» در فضای باز باغ کتاب را که سال قبل انجام شد، بسیار موفقیت آمیز می داند و می گوید: هم برای ما بعنوان بازیگران کار، تجربه خوبی بود و هم برای تماشاگران چون هیچ کدام مان ترس و وحشت نداشتیم بلکه احساس امنیت می کردیم.
رشیدی در عین حال از هزینه های بالای اجرای نمایش در فضای باز هم سخن می گوید و اضافه می کند: چنین اجراهایی مستلزم کمک نهادهایی مانند مرکز هنرهای نمایشی، شهرداری و دیگر ارگان هاست برای اینکه اجرا در فضای باز به مفهوم اجرای تئاتر خیابانی نیست بلکه مثل این است که در فضایی باز، سالن تئاتر بسازیم. بدین ترتیب لازم است جایگاهی درست نماییم تا تماشاگران به آسانی بنشینند و علاوه بر آن امکانات نور و صدا را هم باید ایجاد نماییم و همه اینها هزینه هایی دارد که گروه اجرائی به تنهایی، نمی تواند آنرا تامین کند.
این بازیگر با اشاره به اینکه در چند ماه پیش رو شرایط آب و هوایی برای اجرای تئاتر در فضای باز مساعد است، اضافه می کند: در پنج شش ماه آتی که شرایط آب و هوایی اجازه اجرای تئاتر در فضاهای باز را می دهد، خوب است نهادهای مرتبط بجای دست دست کردن، زمان را غنیمت بدانند و هر چه زودتر خودشان برای تجهیز یکسری از فضاهای باز وارد عمل شوند و گروه های نمایشی را دعوت به کار کنند.
رشیدی می افزاید: در این صورت می توانیم امیدوار باشیم در چند ماه آتی فعالیتهای تئاتری از سر گرفته شود و باتوجه به شروع واکسیناسیون، می توان امیدوار بود که شاید از پاییز و زمستان، وضعیت بهتری داشته باشیم.
او البته معتقد می باشد اجرای تئاتر در فضای باز نه فقط در دوران کرونا بلکه در زمان های دیگر هم می تواند بعنوان یک امکان نمایشی مورد توجه قرار بگیرد.
لیلی رشیدی در پاسخ به این پرسش که ایا باز هم تمایل دارد بعنوان بازیگر در اجراهای فضای باز حضور داشته باشد، می گوید: با کمال میل کار می کنم همچنانکه سال قبل هم نمایش ما زمانی اجرا شد که سالن های تئاتر باز بودند. با این وجود اجرای ما هم از نظر کیفی و هم از نظر جذب تماشاگر، اجرای موفقی بود.


منبع:

1400/02/21
10:36:58
5.0 / 5
654
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال