اشاره یك كارگردان به آبروریزی بین المللی در گرجستان

اشاره یك كارگردان به آبروریزی بین المللی در گرجستان به گزارش سام فیلم یک کارگردان جوان تئاتر با تکیه بر ضرورت اولویت واکسینه کردن مشاغل جمعی، دیپورت شدن تیم پرورش اندام کشورمان را از گرجستان به علت واکسینه نشدن، یک آبروریزی بین المللی خواند.


صدرا صباحی که این روزها نمایش «اسطرلاب» را روی صحنه می برد، در گفتگو با ایسنا از لزوم واکسینه کردن گروه های تئاتری و پروژه های تصویری گفت و توضیحاتی درباره شکل و شمایل پشتیبانی از نمایش های روی صحنه ارائه کرد.
او در آغاز درباره دغدغه اش برای واکسینه کردن گروه اجرایی نمایش خود اظهار داشت: کاملا واضح است که در بحث واکسیناسیون باید میزان رویارویی مشاغل متعدد با افراد مختلف بعنوان مبنا در نظر گرفته شود. به این معنا که پس از کادر درمان که در اولویت نخست هستند، مشخص شود هر حرفه ای تا چه حد در ارتباط با گروه های مختلف مردم است.
صباحی ضمن اشاره به دیپورت شدن تیم پرورش اندام کشورمان از گرجستان به علت واکسینه نشدن اضافه کرد: این اتفاق یک آبروریزی بین المللی بود. معلوم بود که آنان را دیپورت می کنند و جای تعجب است که چرا چنین تیم هایی در اولویت واکسیناسیون قرار نمی گیرند.
او سپس از رویارویی ناگزیر گروه های تئاتری با تماشاگران گفت و توضیح داد: ذات کار تئاتر، رویارویی مستقیم با تماشاگر است. بنابراین گروه اجرایی در طول اجراهای خود با گروه های مختلفی از مردم رو به رو می شود بخصوص که تئاترها عمدتا در فضای سرپوشیده روی صحنه می روند و این مورد باید بعنوان یک اولویت در نظر گرفته شود.
این کارگردان که پیش از این هم در دوران کرونا نمایش اجرا کرده است، درباره انگیزه خود برای کار کردن در چنین دوره خاصی اظهار داشت: کار کردن در این دوره هم از نظر اقتصادی دشوار می باشد و هم به جهت وجود این ویروس منحوس. به این معنا که ما جان بر کف دست مان گذاشته ایم و کار می نماییم چونکه به این نقطه رسیده بودیم که نمی توانستیم کاری نکنیم و فشار روانی آنچنان آزارمان می داد که حاضر شدیم با جان خود بازی نماییم.
صباحی ضمن اشاره به این که برخی از فعالان تئاتر علاقه ای به کار کردن در این وضعیت ندارند، افزود: علل این دوستان برای کار نکردن، کاملا مشخص و محترم است ولی امیدوارم مسؤلان تئاتر، شرایط گروه هایی را که در این موقعیت روی صحنه می روند، در نظر بگیرند و حمایت های ویژه ای از آنان داشته باشند.او یادآوری کرد: متاسفانه وعده هایی که سال قبل برای پشتیبانی از گروه های اجرایی داده شده بود، به صورت کامل محقق نشد. گروه ما در تالار مولوی اجرا داشت و پس از آن هم به تئاتر مستقل آمدیم که پس از 5 شب، به علت مشکلاتی که رخ داد، اجرای ما متوقف گردید. وقتی پیگیر پشتیبانی از گروه مان شدیم، گفتند هر کارگردان فقط یک مرتبه در سال می تواند از شرایط حمایتی استفاده نماید. این قانون در شرایط عادی، خوب است ولی در وضعیت خاصی مانند مقطع کرونا، انتظار می رود مدیران، شرایط گروه هایی را که خطر می کنند تا چراغ تئاتر روشن بماند، در نظر بگیرند.
این کارگردان جوان تصریح کرد: امکان دارد بعضی گروه ها ناچار شوند در سال بیشتر از یک مرتبه روی صحنه بروند. این مسایل باید مورد توجه مرکز هنرهای نمایشی باشد چون در هر حال آنان دارند با جان خود بازی می کنند.
صباحی با ارائه توضیحاتی درباره میزان پشتیبانی از گروه های نمایشی در دوران کرونا اضافه کرد: متاسفانه خیلی از وعده های سال قبل اجرایی نشد. ابتدا متعهد به پرداخت هزینه نیمی از ظرفیت سالن شدند و قرار بود بر اساس بلیت 30 هزار تومانی، این اتفاق رخ بدهد ولی بعدا متوجه شدیم در این حوزه تبعیض هایی وجود داشته است. اما به گروه ما پس از یک سال مبلغی کمتر از 10 میلیون تومان پرداخته شد. ضمن این که بحث پشتیبانی از صندلی های خالی هم به وام تبدیل شد که ما هم شرایط دریافت آنرا نداشتیم.
این کارگردان افزود: سال جاری انجمن هنرهای نمایشی اعلام نمود به تعداد بلیت فروخته شده بر اساس قیمت 30 هزار تومان، متعهد به حمایت است که مبنای بدی نیست به شرط این که زود اتفاق بیفتد و کارگردان با بدهی راهی خانه نشود. خوشبختانه گروه ما رفاقتی داریم که اعضا، شرایط را به خوبی درک می کنند و می دانند حمایت های انجام شده از میزان هزینه های ما بیشتر است و انتظار دستمزد ندارند. بنابراین توانستیم برای بار چهارم روی صحنه برویم که امیدوارم در این دوره اتفاقات بهتری رخ بدهد.
صباحی درباره اعتمادسازی در تماشاگران برای حضور در سالن های تئاتر هم اظهار داشت: حتما فرایند زمان بری خواهد بود که با شعار و تبلیغات هم شدنی نیست. این اعتماد زمانی شکل می گیرد که تماشاگران فضای ایمن سالن های تئاتر و تلاش گروه های اجرایی را برای حفظ پروتکلهای بهداشتی ببینند و خودشان پیامبرانی شوند برای تماشاگران دیگر. امیدوارم تماشاگرانی که شاهد رعایت نکات بهداشتی در تئاتر بوده اند، همچون پیامبری این پیام را به دیگران برسانند.
او در انتها از بعضی گروه ها و سالن های نمایشی که در توجه به اصول بهداشتی سهل انگاری می کنند، درخواست نمود با رعایت این اصول، تماشاگران تئاتر را از جهت ایمن بودن فضای تئاتر، مطمئن سازند.
گفتنی است نمایش«اسطرلاب» هر شب ساعت 20 در تالار دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود.


منبع:

1400/04/08
12:32:18
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال