درگذشت حمیدرضا صدر در ۶۵سالگی

سوت اختتام برای مرد فوتبال و سینما و ادبیات

سوت اختتام برای مرد فوتبال و سینما و ادبیات سام فیلم: حمیدرضا صدر که امروز درگذشت مفسر شناخته شده فوتبال بود که البته کتاب می نوشت، ترجمه می کرد و نقدهایش در زمینه سینما نیز مورد توجه بود.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، حمیدرضا صدر، نویسنده، منتقد سینما و مفسر ورزشی بعد از یک دوره مبارزه با بیماری سرطان در روز جمعه (۲۵ تیرماه) و در سن ۶۵سالگی از دنیا رفت. او متولد ۳۰ فروردین ماه ۱۳۳۵ در شهر مشهد بود.
صدر دانش آموخته رشته برنامه ریزی شهری در دانشگاه تهران و لیدز انگلستان بود. وی در کنار کارهایی که به آنها شناخته می شود تجربه شاعری و عکاسی را هم در فعالیت هایش دارد.
درآمدی بر تاریخ سیاسی سینمای ایران، پیراهن های همیشه، نیمکت داغ (از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو)، روزی روزگاری فوتبال ( فوتبال و جامعه شناسی)، پسری روی سکوها (وقایع نگاری چهاردهه ای فوتبال ایران)، تو در قاهره خواهی مرد (رمان تاریخی درباره محمدرضا پهلوی)، یه چیزی بگو (نوشته لاوری هالس اندرسن) و سیصدوبیست وپنج (رمان تاریخی درباره حسنعلی منصور) همچون کتاب های منتشرشده او به شمار می روند.
صدر در برنامه های زنده فوتبالی زیادی در شبکه سوم سیما حضور داشت. او همین طور در برنامه آن سوی نیمکت در شبکه ورزش بعنوان کارشناس شرکت می کرد. این کارشناس ورزشی در تفسیرهایش خاصیت ها و لحن خاص خودرا داشت و از اطلاعات تاریخی اش بهره می برد.
اولین یادداشت سینمایی که از صدر به چاپ رسید، نقدی بود بر یکی از فیلم های جان فورد که شروع همکاری او با مجله فیلم را رقم زد.
او همین طور درباره تجربه اش در مجله هفت اظهار داشته بود: هفت مجله ای بود که قصد مردمی شدن نداشت و برای اقلیت می نوشت، روی جلدش را نمی فروخت و مصاحبه هایش انتخاب شده بودند. در سالهای همکاری ام با «هفت»، یک مصاحبه با سهراب شهید ثالث، فیلمساز فقید ایرانی در شیکاگو و همین طور یک مصاحبه با فرخ غفاری، سینماگر ایرانی در پاریس داشتم. تعطیلی ناجوانمردانه مجله «هفت» آن قدر برایم تلخ بود که دیگر در مورد سینما ننوشتم و در هیچ مجله و برنامه سینمایی به فعالیت مداوم نپرداختم.
او در عین حال می گفت «نقد فیلم در دنیا تمام شده است و مخاطبان خودشان صاحب نظرند، چونکه نسل جدید این امکانات را دارند که فیلمی را بارها ببینند و در موردش صحبت کنند».
صدر همین طور درباره ترجمه کتاب "Speak" (یه چیزی بگو) اظهار داشته بود: در دوره ای که برای درمان همسرم که به سرطان مبتلا شده بود به امریکا رفته بودیم این کتاب را در کتابخانه یکی از اقوام همسرم که روانشناس اجتماعی است پیدا کردم. Speak موشکافانه به نقد جامعه امریکایی می پردازد.
او معتقد بود کتاب هایی را ترجمه کرده که دوست شان داشته و خودش را در زمینه ترجمه و دیگر حوزه هایی که واردشان شده بود، آماتور می دانست.
حمیدرضا صدر همین طور درباره اینکه چگونه اقتصاد، شهرسازی، سینما و فوتبال را در کنار هم ادامه داده اظهار داشته بود: شاید در ظاهر متفاوت باشند اما اگر تاریخ را پایه و اساس قرار دهیم، همه به هم متصل اند.


منبع:

1400/04/25
21:11:05
5.0 / 5
603
تگهای خبر: چاپ , سینما , سینمایی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال