مدیرعامل بهمن سبز پاسخ داد

لزوم افتتاح 65 سینما در ایام كرونایی چیست؟

لزوم افتتاح 65 سینما در ایام كرونایی چیست؟ به گزارش سام فیلم مدیرعامل موسسه بهمن سبز درباره افتتاح ۶۵ سینمای تازه تاسیس از جانب حوزه هنری و لزوم ایجاد آن در شرایط فعلی سینماها اظهار داشت: این طرح نتیجه یک مطالعه فنی و تحقیقاتی و اساس آن بر تبدیل سالن های فرسوده و تک پرده قدیمی به پردیس های چندمنظوره و چندپرده مجهز است تا علاوه بر احیای سینماهای ماندگار سالن های سینمایی برای دوران پساکرونا بازطراحی شوند.


حوزه هنری اخیرا از شروع به کار ۶۵ سالن سینمایی جدید اطلاع داده است که از روز شنبه، ۹ مرداد بعنوان آخر اولین مرحله طرح توسعه به ناوگان اکران می پیوندند.
سیدمصطفی حسینی - مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» - که کار توسعه سینماهای حوزه هنری را برعهده دارد، درباره لزوم افتتاح ۶۵ سینمای تازه تاسیس در شرایط کرونایی و رکود سینماها به ایسنا اظهار داشت: این طرح از پس یک مطالعه فنی و تحقیقاتی بیرون آمده است. اساس این طرح بر تبدیل سالن های فرسوده و تک پرده قدیمی به پردیس های چندمنظوره و چندپرده مجهز است، تا در این راه ضمن حفظ و احیای سینماهای ماندگار در کشور، سینماها را برای دوران پساکرونا بازطراحی کرد.
وی در پاسخ به اینکه وضعیت پیش آمده از پاندمی چه افقی را پیش روی سینماداران خواهد گذاشت توضیح داد: سینماداری در ایران احتیاج به تحول دارد. از سال ها پیش به علل مختلفی نظیر ضرورت تنوع اکران همزمان چند فیلم و برخورداری سالن ها از امکانات روز مطابق نیاز مخاطبان، به مرور سینماهای قدیمی تک سالنه متروکه و از مدار اقتصادی اکران خارج شدند. بنابراین اتفاقا به علت همین احتیاج به تحول برای دوران پساکرونا که مخاطب دیگر به سادگی و صرفاً برای تماشای فیلم به سینما نخواهد آمد، مدلهای جدید توسعه و روندهای آتی سینماها در دنیا اقتضا می کند تا سینماها در چارچوب یک مجموعه فرهنگی- تفریحی به پردیس های مجهز چندمنظوره تبدیل شوند. این سیاست کلی حوزه هنری است که بعنوان یک نهاد با مأموریت فرهنگی، با برنامه ریزی برای مخاطب خانواده و کودک، زیرساخت های فرهنگی را در سرتاسر کشور توسعه دهد.
حسینی درباره زمان شروع طرح یاد شده اظهار داشت: این طرح قبل از کرونا و در شهریور ۱۳۹۸ کلید زده شد، اما وقتی با بحران کرونا روبه رو شدیم تلاش کردیم اتفاقا از آن بعنوان یک فرصت، نهایت استفاده را ببریم و طی همین مدت با سرمایه گذاری بخش خصوصی و قراردادهایی در چارچوب BOT اتفاقا به شهرهای کم برخوردار و فاقد سینما توجه جدی نماییم. امروز به جز یک سینما، تمامی ۶۵ سالن احیا و ساخته شده در فاز یک طرح توسعه ما، در شهرستان ها واقع شده اند. بنابراین افزایش سرانه فرهنگی استان ها و بهره برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی سیاست کلی ما بوده است.
او افزود: حقیقت آن است که ما در ایران با حجم انبوهی از مردمی روبه رو هستیم که سالن در دسترس شان نیست. تهران را نگاه نکنید؛ در ایران به ازای هر ۲۰۰ هزار نفر یک سالن داریم، در حالیکه این عدد در دنیا به ازای هر ۲۰ هزار نفر است. ما حالا برای اولین بار در شهر سقز در استان مرزی کردستان، نخستین سینما را بعد از انقلاب در چارچوب یک پردیس با سه سالن راه اندازی کرده ایم.
این مدیر حوزه هنری در مورد آینده این سالن ها و احتمال بازگشت رونق به سینما اظهار داشت: این اقدامات اتفاقا در جهت احیا و بازگشت سینما به چرخه رونق است. ما طی یک سال و نیم اخیر تنها در حوزه های سخت افزاری متمرکز نبودیم، بلکه به قدر توان خود برنامه های نرم افزاری زیادی برای زنده نگه داشتن سینماها و بازگشت باردیگر رونق به آنها را اجرا کرده ایم. ما در حوزه هنری در تمام یک سال و نیم گذشته با روشن نگه داشتن چراغ سینماهای خود در سخت ترین شرایط علیرغم تعطیلی سینماهای بخش خصوصی، عرضه طرح «بازگشت به سینما» برای تأمین و پخش فیلمهای جدید، اقدامات صنفی بسیار با مکاتبات و طرح مطالبات سینماداران در جلب حمایت دولت و ستاد ملی کرونا برای تغییر گروه شغلی سینما، تسویه دیون صاحبان فیلمها از فروش، نمایش عمومی فیلم خود یعنی «دیدن این فیلم جرم است» برای تزریق روح تازه به سینما و پخش فیلم هایی نظیر «آبادان یازده ۶۰»، «مدیترانه» و بزودی «پوست» نشان دادیم احیای سینما از دغدغه های ماست.
حسینی در انتها بیان نمود: همه می دانیم کار سختی در پیش داریم، اما امیدواریم با تلاش و همدلی خود اهالی سینما، بتوانیم با تزریق واکسن و ریشه کن کردن ویروس کرونا بزودی به شرایط عادی بازگردیم. لازمه این کار این است که برای آن روز برنامه داشته و آماده باشیم. سینما برای ما شغل و یک دغدغه فرهنگی است و نگاه ما به آن با هدف افزایش گستره نفوذ این هنر، توسعه مخاطبان آن و ارتقای سطح خدمات دهی است.


منبع:

1400/05/08
12:24:45
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال