شانس قهرمان اصغر فرهادی برای معرفی به اسکار

شانس قهرمان اصغر فرهادی برای معرفی به اسکار به گزارش سام فیلم ایسنا نوشت: طیق قوانین جدید آکادمی اسکار، فیلمها در صورت اکران در کشوری غیر از کشور مبدا هم می توانند حائز شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم بین المللی جوایز سینمایی اسکار شوند.آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار تحت تأثیر همه گیری جهانی ویروس کرونا، در دو سال گذشته تغییراتی را برای تسهیل حضور آثار در این جوایز سینمایی بوجود آورده است و شاخه بهترین فیلم بین المللی هم به جهت حضور نمایندگان رسمی کشورهای دیگر، دستخوش تغییراتی شده است.
بر این اساس، سال جاری هم همچون دوره گذشته و به جهت تعطیلی سینماها در بعضی از مناطق جهان، فیلم هایی که از پیش برنامه اکران سینمایی داشته اند اما در نهایت در ابتدا از راه سامانه های نمایش آنلاین معتبر اکران شدند هم می توانند تحت شرایطی حائز شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم جوایز سینمایی اسکار شوند.
همچنین بر مبنای قوانین نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار و برای تسهیل حضور آثار سینمایی در این جوایز در شرایط کنونی، فیلمها برای معرفی رسمی برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی، الزاما احتیاج به اکران در کشور مبدا ندارند و در صورتیکه در یکی از کشورها (غیر از آمریکا و کشورهای تحت قلمرو آن) به مدت حداقل هفت روز پیایی اکران تجاری داشته باشند، در صورت داشتن دیگر شرایط، واجد معرفی بعنوان نماینده رسمی کشور معرفی کننده خواهند شد.
طبق قوانین معمول آکادمی، فیلمها برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۲، باید در حد فاصل بین اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۲ دی ۱۳۹۹ تا ۱۰ دی ۱۴۰۰) در کشور مبدا حداقل هفت روز اکران سینمایی داشته داشته باشند. در ایران تنها ۱۱ فیلم تابحال در این بازه زمانی اکران سینمایی شده اند که شامل «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۰/۱۶)، «این جا هم باران می بارد» به کارگردانی نادر طریقت (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۱/۲۲)، «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۰۶)، «لاله» به کارگردانی اسدالله نیک نژاد (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «تکخال» به کارگردانی مجید مافی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «خون شد» به کارگردانی مسعود کیمیایی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «هفته ای یک مرتبه آدم باش» به کارگردانی شهرام شاه حسینی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۲۷/۱۲)، «مدیترانه» به کارگردانی هادی حاجتمند (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۵/۰۴)، «قصه عشق پدرم» به کارگردانی محمدرضا ورزی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴۳۱)، «سیا باز» به کارگردانی حمید همتی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴/۳۰) و «دینامیت» به کارگردانی مسعود اطیابی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴/۱۰) می شوند.
فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی بعد از حضور موفق در جشنواره فیلم کن و کسب جایزه بزرگ هیات داوران این رویداد سینمایی، بخت نخست انتخاب بعنوان نماینده رسمی ایران در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار است.
هنوز تاریخ اکران «قهرمان» در ایران مشخص نشده اما این فیلم مقرر است از ۱۲ نوامبر در سوئد و از ۲۲ دسامبر در فرانسه اکران عمومی شود و در این صورت و طبق قوانین اسکار می تواند بدون اکران در ایران هم بعنوان نماینده کشورمان در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب گردد.
کمپانی آمازون، پخش فیلم «قهرمان» در آمریکا را در اختیار دارد و این فیلم برای اینکه بتواند در سایر شاخه های اسکار ۲۰۲۲، حائز شرایط رقابت شود باید در بازه زمانی تعیین شده در آمریکا اکران شود. اصغر فرهادی را بعنوان یکی از شانس های شاخه بهترین کارگردانی اسکار پیش رو هم معرفی کرده اند. تاریخ اکران «قهرمان» در آمریکا هم هنوز معلوم نیست.
آخرین مهلت معرفی نماینده رسمی کشورها برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار، ۱۵ دسامبر (۲۴ شهریور) است.
۵۷۵۷


منبع:

1400/05/12
12:52:54
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال