اسماعیلی:

وزارت فرهنگ نمی خواهد تصدی گری کند

وزارت فرهنگ نمی خواهد تصدی گری کند به گزارش سام فیلم وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت که برخی دوست دارند دولت در عرصه فرهنگ موجودی ناتوان و بی اختیار باشد که ما آنرا قبول نداریم. عرصه فرهنگ در نظام اسلامی عرصه ولنگاری و سهل اندیشی نیست.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، محمد مهدی اسماعیلی در جلسه علنی عصر امروز سه شنبه در مقام دفاع از برنامه های خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن قدردانی از نمایندگان مجلس اظهار داشت: جمهوری اسلامی در طلیعه گام دوم فرصت های طلایی پیش رو دارد.
وی همینطور از اصحاب رسانه، عکاسان و تصویربرداران قدردانی نمود که این چند روز جلسات صحن علنی مجلس را در معرض دید مردم گذاشتند. جلساتی که نمایش پایمردی و جلوه بی نظیر از مردم سالاری دینی است. مدعیان مردم سالاری ببینند که خمینی کبیر و خامنه ای عزیز جمهوری اسلامی را در یک شرایط عالی و آرمانی پدید آوردند و موافقان و مخالفان ناصحانه و مشفقانه روبروی هم نشسته و حرف ها بزنند و گفتگو کنند.
اسماعیلی افزود: خیلی از بزرگان اهل اندیشه و تفکر به من لطف داشته و دوستان زیادی نکات و پیشنهادات و انتقاداتی را بیان کرده که آنها را شنیده و احترام می گذارم. فرهنگ مقوله ای با تعاریف مختلف است. فرهنگ مجموعه ای از گرایش ها، بینش ها، عادات، آداب، سنت ها و سبک زندگی انسان هاست اما آنچه به دل ما می نشیند تمثیل رهبری از فرهنگ است که فرهنگ را مثل هوا خواندند.
وی اضافه کرد: فرهنگ فضای تنفسی جامعه ماست که وقتی پاک و پاکیزه باشد جامعه با نشاط و پویا بوده و با آلودگی طور دیگری شرایط را رقم می زند. فرهنگ ریشه عظیم انقلاب بوده، اهداف بلند انقلاب نظیر آزادی، استقلال، اجرای عدالت، رفع محرومیت، مبارزه با مستکبران نشان از آن دارد.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه همه ارزش ها و آرمان های ما در فرهنگ نهفته است، اظهار داشت: همه قیل و قال های «ایسم» های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ریشه فرهنگی دارد. اصل انقلاب ما امری فرهنگی بود. دفاع مقدس و تمامی مجاهدت ها از عرصه علم و فناوری تا سلامت و سازندگی در فرهنگ ریشه دارد. بنابراین امروز منبعث از تقابل فرهنگ ها همچون تقابل فرهنگ جهاد مقابل خدمت و خودخواهی، فرهنگ امید و نشاط در مقابل الحاد و پوچ گرایی نمونه آن است. تمام مستضعفان عالم و شهیدان و خانواده های آنها در صف مقابل این تقابل فرهنگی و تاریخ ساز قرار دارند، البته که پیروزی از آن مریدان و مستضعفان است.
اسماعیلی اضافه کرد: در اثر تقابل فرهنگ و تمدن در عرصه مدیریت فرهنگ، هنر، سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی سنگرهای مهم راهبردی و مقدسی برای ما شکل گرفته است. امروز جنگ اصلی در دنیا جنگ شناخت ها و تبلیغاتی و رسانه ای است. تمدن شیطانی با موسیقی، ادبیات و سینما تلاش می کند در باور جهان بینی و گرایش، اراده و رفتار انسان ها را به نفع اهداف استعماری و سلطه خواهانه خود دستکاری کنند. همینطور به زور پول و تزویر و رسانه های جهنمی شان ملت ها را از فرهنگ و هویت خود خالی، منصرف و حتی منزجر کنند.
وی اضافه کرد: پس تمام هنرها، رسانه ها و صنایع فرهنگی برای ما بسیار با اهمیت و عزیز است. هنرمند، شاعر، نویسنده، نوازنده، خواننده، فیلمساز، بازیگر، ناشر و عنصر فرهنگی در رسانه ای با کمترین امکانات در مبارزه با تمدن تفصیل یافته دست و پنجه نرم کرده و ریش و گیس سفید می کنند. پس این عرصه عرصه نبرد است و مبارزه فرهنگی و مهم ترین مبارزه هاست. بنابراین این عناصر برای من در حکم مجاهدان سخت انقلاب در این کارزار تمدنی هستند و حمایت و پشتیبانی از آنها وظیفه من است.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: هنرمندی که برای آرمانش، خدمت به مردم و درد جامعه و مبارزه با دشمنان دین و آئین می نویسد، می سراید، می سازد و می پردازد، حق ستایش بر گردن ما دارد.
وی اضافه کرد: در دولت مردمی کار اصلی بر عهده مردم است. همین که دولت موانع را مرتفع و سیاستگذاری را مدیریت کند بیشتر کارها اصلاح می شود. بار اصلی کارزار ما بر دوش پر توان اصحاب اندیشه، فرهنگ و هنر و رسانه خواهد بود. من تمام تلاش خویش را برای پشتیبانی از تولیدات پرارزش و تولید کنندگان به کار می برم.
وی تصریح کرد: بعضی ها دوست دارند دولت در عرصه فرهنگ یک موجود ناتوان، بی اختیار و صرفاً ناظر بی طرف و منفعل باشد. این رویکرد را قبول نداریم. عرصه فرهنگ در نظام اسلامی عرصه ولنگاری و سهل اندیشی نیست. البته این که وزارت ارشاد کارهای موسسات و انجمن ها و صنوف فرهنگی می توانند بر عهده بگیرند تا تصدی کند، قبول نداریم. ما می توانیم از ظرفیت های بزرگ انجمن های علمی استفاده نماییم. امروز کشور ما از دانشمندان در حوزه های مختلف آکنده است. وزارت فرهنگ نمی خواهد تصدی گری کند بلکه می خواهد انجمن ها را بکار گیرد.
اسماعیلی در بیان چالش های حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: مشکلات معیشتی بخش قابل توجهی از اصحاب هنر را به خود مشغول کرده، انتشار کرونا بلای همه گیر بوده اما بیشتر به حوزه اصحاب فرهنگ و هنر رسیده، امروز تعطیلی سینماها، سالن های نمایش، کنسرت ها، کتابفروشی و مشاغل فرهنگی را مشاهده کردیم که ضربه های سختی به حوزه فرهنگ کشور وارد کرد. دولت مردمی در نخستین اقدامش به رفع مشکلات آنها کمک می نماید.
اسماعیلی افزود: فقدان نظارت بر گرانی افسارگسیخته سبب کاهش قدرت خرید شده است، در کاهش قدرت خرید هم نخستین چیزی که حذف می شود محصولات فرهنگی می باشد که در دولت سیزدهم برای آن چاره اندیشی کرده ایم، مساله دیگر مبحث توزیع غیرقانونی محصولات فرهنگی است، ناشر و تولیدکننده محصولات هنری و فرهنگی تلاش می کنند برای مثال تا کتابی به خوبی فروش می رسد اما بدون توجه به حق ناشر یا نویسنده کتاب به صورت غیر قانونی توزیع می شود که نیازمند توجه می باشد.
وی اضافه کرد: نکته دیگر فقدان تناسب الگوی حکمرانی در عرصه فرهنگ با گسترش فضای مجازی و گسترش فناوری نوین می باشد، خیلی از موضوعات حوزه فرهنگ را تغییر داده است که باید برای آن تدبیر نماییم، ما باید تکنولوژی های جدید را به رسمیت بشناسیم و به آن در ساختار وزارت خانه وزن بدهیم، همینطور متناسب با آن تغییرات وزارت خانه را چابک نماییم، وزارت ارشاد امروز ما یک وزارت خانه منفعل و کم اثر شده است، نمایندگان گله می کردند که وضعیت ادارات ارشاد سبب تاسف است و از حوزه سیاستگذاری خارج شده است، این یک چالش جدی است.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مبحث دیگر مساله دسترسی عادلانه همه مناطق به امکانات فرهنگی است، سبب تاسف است حوزه تولید آثار فرهنگی عموما متمرکز در تهران است و بیشتر از ۹۰ درصد آثار نمایشی در تهران رخ می دهد، مناطق دیگر ما مگر استعداد ندارند؟ ایران مثل رنگین کمانی درخشان از اقوام می باشد.
وی در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت های فرهنگی و هنری غنی اقشار و اقوام مختلف ایرانی در بخش دیگر بیان نمود: این اقوام و استان ها سبب افتخار هستند، فرهنگ یعنی به رسمیت شناختن اقوام و قومیت ها، همه این ها ایران عزیز ما است، ما در حوزه فرهنگ باید عرضه داشته باشیم و بستر فضای رشد و تعالی فرهنگ را برای این کشور ۷ هزار ساله فراهم نماییم، امروز تلاش است در دولت مردمی همه این ظرفیت ها را به فعلیت برسانیم.
اسماعیلی اظهار داشت: در حوزه محتوا و نظارت نیازمند قدرت بیشتری هستیم، در کمیسیون و فراکسیون ها دوستان نسبت به این مورد گله داشتند، اینجانب بیشترین سابقه را در نهادهای خارج از دولت داشته و ۲۳ سال در نهادها و مجموعه های فرهنگی کوشیده ام، احیای نقش فرهنگ عمومی رشد اخلاق اجتماعی، موفقیت دستگاه ها بر اساس رصدهای مستمر و پایش های معتبر همچون برنامه های من می باشد.
وی بیا بیان این که شورای فرهنگ عمومی یک ظرفیت مهم برای کشور می باشد، اظهار داشت: بطور قطع این حوزه باید ارتقا پیدا کند، در بعضی استان ها دو یا سه سال است این شورا جلسه نداشته است که باید برای این امر تدبیر نماییم دولت مردمی برای همین تدبیرها آمده است.
وزیر پیشنهادی فرهنک با تکیه بر اهمیت باز طراحی آرایش رسانه ای کشور اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب در مراسمم تنفیذ حکم رئیس جمهور اشاره داشتند که آرایش رسانه ای کشور احتیاج به تقویت دارد، اینجانب چند سال است که قرارگاه جریان سازی رسانه را راه اندازی کرده ام، مشاهده کرده ام که هرجایی درمقابل رسانه های دشمن ایستاده ایم آنها با عدد بالایی موفقیت داشته اند، بر همین مبنا این آرایش را باید تغییر دهیم. از موضع پدافندی به موضع آفندی برسیم و این مهم شدنی است.
اسماعیلی اظهار داشت: ایران عزیز آنقدر استعداد فرهنگی و هنری دارد که اگر در حوزه فرهنگی و صنعت فرهنگی سرمایه گذاری نماییم نیازی به صادرات نفت نداریم. قدرت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بی نظیر است.
اسماعیلی در بخش دیگر بیان نمود: ۹۰ درصد کاغذ و جوهر، دستگاههای تکثیر وارداتی است، حوزه های دانش بنیان و صنعت ما توان سرمایه گزاری در این عرصه ندارد؟ اگر اینکار صورت گیرد اقدامات مطلوبی انجام می شود، سال هاست که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی وظیفه نشر کتاب های فرهنگی و دینی را برعهده دارم و شاهد هستم که تیراژها متاسفانه به۵۰۰ یا ۲۰۰ رسیده است.
وی در انتها افزود: در این جایگاه بعنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد تلاش خواهم کرد تا بیانیه گام دوم انقلاب را بعنوان منشوری برای آگاهی ملت ایران و راهبردی برای نهادینه سازی انقلاب و نقشه راه فرهنگی کشور برای تحقق آرمان های اسلامی در صدر برنامه ریزی ها قرار دهم.1400/06/03
15:30:51
5.0 / 5
196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال