کدام سینماگران تا حالا در حقیقت تجلیل شدند؟

کدام سینماگران تا حالا در حقیقت تجلیل شدند؟ سام فیلم: در دوره های مختلف جشنواره سینماحقیقت از برخی بزرگان سینمای مستند به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر شده؛ بزرگانی چون ناصر تقوایی، منوچهر طیاب و خسرو سینایی که همیشه نامشان بر سر زبان ها بوده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، جشنواره سینماحقیقت به پانزدهمین دوره برگزاری خود نزدیک می شود و در این دوره هم همچون دوره های پیشین در قالب نکوداشت یا بزرگداشت از برخی چهره های شناخته شده سینمای مستند تقدیر خواهد شد.
با نگاهی به چهارده دوره پیشین سینماحقیقت متوجه خواهیم شد که به غیر از اولین دوره در باقی دوره ها مستندسازان مختلفی مورد تجلیل قرار گرفتند.
در دومین جشنواره سینماحقیقت نشان افتخار سینماحقیقت به ریچارد لیکاک قدیمی ترین فیلمساز مستند جهان اهدا شد اما از سومین دوره نشان فیروزه به فیلمسازان ایرانی اختصاص یافت و منوچهر طیاب برای یک عمر فعالیت مستمر و موثر در زمینه سینمای مستند این نشان را از آن خود کرد.
خسرو سینایی و مرتضی شعبانی دو مستندسازی بودند که در چهارمین جشنواره سینماحقیقت به پاس فعالیت هایشان مورد تجلیل قرار گرفتند. در پنجمین دوره از حسین ترابی و فرهاد ورهرام تقدیر گردید و ششمین دوره سینماحقیقت بخشی بعنوان نکوداشت یا بزرگداشت نداشت.
ناصر تقوایی و سیّدحسن بنی هاشمی دو فیلمسازی بودند که در هفتمین جشنواره سینماحقیقت به پاس یک عمر فعالیت هنری خود مورد تقدیر قرار گرفتند. در هشتمین دوره هم نکوداشتی برای زاون قوکاسیان، رضا مُهیمن و محمود کیانی فلاورجانی انجام شد.
و اما در نهمین دوره آیین بزرگداشتی برای محمدرضا مقدسیان و مرتضی ندایی دو مستندساز فقید که مدتی قبل از جشنواره سینماحقیقت درگذشته بودند، اجرا شد. البته در هشتمین دوره و هنگامی که مرتضی ندایی در بستر بیماری بود بخشی برای تقدیر از این فیلمساز در نظر گرفته شد. صبا ندایی پسر او روی صحنه رفت و قطعه ای از ابوالحسن خان صبا هنرمند مورد علاقه ی پدرش نواخت که با ابراز احساسات حاضران همراه بود.
حمید اسلامی و منوچهر عسگری نسب به همراه تعدادی از مستندسازان کرمانی تقدیر شدگان دهمین جشنواره سینماحقیقت بودند. البته در مراسم اختتامیه از پروفسور فرایلینگر هم که در دوران جنگ ایران و عراق به مجروحان شیمیایی کمک کرده بود، تقدیر گردید.
در یازدهمین جشنواره سینماحقیقت بزرگداشتی برای مصطفی رزاق کریمی و سعادت علی سعیدپور اجرا شد. در بخش نکوداشت دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت هم که در آستانه ی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود نشان فیروزه جهت تقدیر از کارهای هنری به حسین ترابی و منوچهر مشیری اعطا شد.
بزرگداشت های سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به احمد ضابطی جهرمی و منوچهر طیاب اختصاص داشت. در این دوره دبیر جشنواره از ناصر زوری کاراکتر فیلم «مهمانشهر»، محسن اسلام زاده کارگردان فیلم مستند «زندگی میان پرچم های جنگی» و شخصیت اول فیلم «بانو عصمت» که مادر 5 شهید است هم قدردانی نمود.
سه مستندساز پیشکسوت سینمای مستند ایران شامل کامران شیردل، مهوش شیخ الاسلامی و فرشاد فدائیان در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت مورد تقدیر قرار گرفتند. همین طور در این دوره چند مراسم نکوداشت برای مستندسازان تازه درگذشته منوچهر طیاب، اکبر عالمی، خسرو سینایی و حمید سهیلی انجام شد.
منبع:

1400/08/30
11:49:51
5.0 / 5
86
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال