آخر راه سینما حقیقت پانزدهم

آخر راه سینما حقیقت پانزدهم برگزیده های پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت مشخص شدند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، آیین پایانی پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت) از ساعت حدود ۱۹ عصر امروز پنجشنبه ۲۵ آذرماه در تالار وحدت و با اجرای محمد سلوکی و همینطور حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع شد.
در این مراسم محمد حمیدی مقدم - دبیر جشنواره - با اشاره به اینکه «اگر نام شهید سید مرتضی آوینی روشنایی بخش جشنواره سینما حقیقت است، دلیلش پایمردی ها و حقیقت طلبی هاست» اظهار داشت: بر این باوریم که نوبت درخشیدن سینمای مستند فرا رسیده است، بنابراین با کرونا، از میدان به در نرفتیم و در حالیکه خیلی از فعالیتهای فرهنگی و رویدادهای هنری به علت همه گیری کرونا، تاخیر و تعویق و تعطیلی را تجربه کردند، سینمای مستند در تمام صحنه ها حاضر و ناظر بود.
او با تکیه بر این که طراحی شیوه نمایش آنلاین و پیشگامی در تبدیل تهدید کرونا به فرصت افزود: مرور کردن مسیر جشنواره سینما حقیقت در دوران نوین خود، می تواند راهگشا و نشان دهنده گام هایی باشد که در آینده باید برداریم. با استفاده از همه تجربه های پیشین، پوست اندازی جریان اصلی سینما حقیقت شروع شده است. گام هایی که در این جشنواره برای استانداردسازی برداشته شده، فرصت های برابر و شرایط مناسب تری را برای شرکت کنندگان فراهم نموده است. بهینه سازی ارائه خدمات به تماشاگران، احترام به مخاطب، بهره گیری بهتر از فضای جشنواره، بلیت فروشی و پرداخت سهم فروش به فیلمسازان برای اولین بار و خیلی از برنامه های مرتبط دیگر در شکل جدید جشنواره انجام شده است.



حمیدی مقدم ضمن اشاره به برگزاری برخط چهاردهمین دوره جشنواره سینما حقیقت اظهار داشت: جشنواره پانزدهم گام تازه ای برداشت و برای اولین بار یک ضابطه مهم را با هدف اعتبار بخشیدن، به مقررات جشنواره افزود. شرط اولین نمایش، نتیجه دو سال برنامه ریزی است و به مرور همگی با این پدیده همراه شدند. این یعنی هر فیلمی که قصد حضور در بخش مسابقه ملی سینما حقیقت را دارد، باید برای نخستین نمایش خود در داخل کشور در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآید. بدین سان در واقع، سال تحویل مستندسازی با جشنواره سینما حقیقت شروع می شود. گام بعدی هم کوشش برای رسیدن به این جایگاه است که فیلمهای بخش بین الملل جشنواره، نخستین نمایش آسیایی یا بین المللی خویش را در جشنواره سینما حقیقت آغاز کنند. البته این اعتباربخشی به جشنواره باید پله پله طی شود و ما برای تحقق آن مصمم هستیم. این حرکت طی سه گام طراحی شده که گام اول سال جاری اجرا شد و گام های بعدی در آینده برداشته خواهند شد.

رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی افزود: وقتی از مستند حرف می زنیم، باید به تنگناهای مالی و دشواری های کار در شرایط کرونا هم اشاره کنیم؛ شرایط سخت دو سال قبل مستند را نحیف تر کرد و کمبودها و کاستی ها، از تعداد تولیدات کاست و مستندسازان را ناگزیر کرد با دستان خالی و امکانات محدود به تولید بپردازند. این جاست که حمایت نهادهای فرهنگی در همه سطوح می تواند راهگشا باشد و ظرفیت های این سینما را تقویت کند.

حمیدی مقدم در قسمتی دیگر ضمن اشاره به این که «برای بیان حرف های ملی خود با دستور زبان بین المللی نیازمند مهارت و تجربه بیشتری هستیم تا بتوانیم فرهنگ پرارزش مان را بشکلی برجسته در حوزه بین الملل بیان کنیم» اظهار داشت: در فرهنگ ما، همیشه سخت کوشی و صلابت و صبر تشویق می شود و یاس و ناامیدی پسندیده نیست. داشتن جسارت و ذکاوت واکاوی صدمه ها در سینمای مستند یک ارزش ستودنی است، ولی فیلمساز چشم و چراغ جامعه برای رسیدن به یک نقطه امیدبخش و رهیافت واقعی است. راهکار و پیشنهاد و توان جامعه را برای ایستادگی در مقابل مشکلات تقویت می کند. سنگین شدن کفه ترازو به سمت تولید مستندهای اجتماعی یکی از دلایلی است که چنین فیلم هایی حضور خویش را بیشتر به رخ می کشند. باید با تفکر راهبردی و جامع نگر، سرمایه گذاری در زمینه تولید گونه های دیگر مستند را تقویت کرد تا طیف متنوعی از گونه ها را به مخاطب ارائه نماییم و تصویر جامع تری از فرصت ها و ظرفیت های جامعه ارائه دهیم.

دبیر این دوره از جشنواره سینماحقیقت، ضمن اشاره به جایزه سرباز وطن که با نگاه عمق بخشیدن به الگو مکتب شهید سردار حاج قاسم سلیمانی طراحی شده است، اظهار داشت: این جایزه فراتر از پرداختن به دلاوری های این شهید بزرگوار در عرصه مقاومت، به همه ستارگان درخشانی می پردازد که در این کهکشان فکری و فرهنگی می شود رصد کرد؛ مفاهیم ارزشمندی که جامعه ما و دنیای معاصر به آن نیازمند است.
در قسمتی دیگر از این مراسم رئیس سازمان سینمایی هم تصریح کرد که عرضه و دیده شدن مستند نباید به جشنواره ختم شود.
محمد خزاعی به حضور زینب سلیمانی که میهمان ویژه مراسم اختتامیه بود اشاره نمود و از برنامه های کمک کننده سینما اظهار داشت که در بخش تولید، توزیع و نمایش بزودی اجرا خواهد شد.
از چپ: مهدی اسماعیلی، زینب سلیمانی، هاشم میرزاخانی، رمضانعلی حیدری خلیلی


منبع:

1400/09/26
23:26:39
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال