تکلیف تئاتر شهر تا آخر سال مشخص می شود؟

تکلیف تئاتر شهر تا آخر سال مشخص می شود؟ به گزارش سام فیلم سر و سامان دادن به فضای پیرامونی مجموعه تئاتر شهر مسئله روز گذشته و امروز نیست. سال هاست که هنرمندان و مدیران تئاتر از شرایط پیرامونی این مجموعه گله دارند ولی آنچه امروز اهمیت این مسئله را بیشتر کرده، گسترش ناامنی در فضای کلی شهر و طبیعتا این نقطه پرتردد تهران است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، بارها در نشست های خبری شنیده ایم که هنرمندان به وضعیت اطراف مجموعه تئاتر شهر انتقاد کرده اند. در سالهای گذشته بیشتر این انتقادات متوجه شرایط ظاهری و تمیزی اطراف این مجموعه بود. آنان اغلب گله داشتند که فضای پیرامون تئاتر شهر در خور یک مکان فرهنگی هنری که در لیست میراث ملی کشور به ثبت رسیده، نیست و این فضا باید با فعالیتهای فرهنگی که درون این مجموعه رخ می دهد، تناسب داشته باشد ولی در یکی دو سال گذشته این اعتراض ها سویه دیگری پیدا کرده و دیگر فقط مسئله زیبایی یا تمیزی اطراف این مجموعه مطرح نیست بلکه تأمین امنیت رجوع کنندگان به این مجموعه، بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
طبیعتا شرایط دشوار اقتصادی، ناامنی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و حالا در نظر بگیرید در محدوده پرترددی مانند چهارراه ولیعصر، این مسئله چقدر می تواند دردسرساز شود.
مجموعه این شرایط سبب شده تا در یکی دو سال گذشته، تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر بعنوان مطالبه ای جدی از جانب بخشی از هنرمندان و مدیران هنری پیگیری شود.
در همین راستا، جلسات گوناگونی میان مدیران تئاتری، مدیران شهری و سازمان میراث فرهنگی برگزار شده است و اخیرا هم مدیران تئاتری با مدیران شهری و اعضای شورای شهر تهران دیدار و گفتگوی دیگری در این حوزه داشته اند و در این نشست مقرر شده تصمیم گیری های نهایی برای تعیین حریم فضای پیرامونی مجموعه تئاتر شهر تا آخر سال جاری انجام و این طرح در ابتدای سال آینده اجرایی شود.
روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی اطلاع داده است که عصر روز چهارشنبه اول دی ماه، جلسه ای با مبحث تعیین فضای پیرامونی مجموعه تئاترشهر و کاهش صدمه های موجود مجموعه، با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، علی رضا نادعلی عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، سیداحمد علوی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، سیدمحمد موسوی شهردار منطقه 11 شهر تهران، مرتضی ادیب زاده سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران و تعدادی از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی همچون رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، مهدی ابدالی معاون اداره کل هنرهای نمایشی و ابراهیم گله دارزاده مدیرمجموعه تئاترشهر و مدیران و معاونانی از شورای شهر و شهرداری تهران در مجموعه تئاترشهر برگزار شده است.


در این نشست قادر آشنا، توضیح داده است که با عنایت به گسترش بزهکاری هایی مانند قمه کشی، فروش و مصرف مواد مخدر و هم سرقت در اطراف این مجموعه، تعیین حریم برای تأمین امنیت کسانی که بعنوان هنرمند یامخاطب و یا کارمند به این مجموعه تئاتر شهر رفت و آمد دارند، الزامی است و تاکید کرده که تعیین حریم، هیچگونه قصد و نیتی برای جداسازی شهروندان از تئاتر ندارد و تصمیم بر این است تا با اجرای آن، شرایط امن تری برای شهروندان و مخاطبان تئاتر رقم زده شود.
علی رضا نادعلی، عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، هم عنوان کرده که با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری، در پیشبرد برنامه های جمهوری اسلامی ایران، شورای شهر جدید هیچ چیزی را متوقف نمی کند بلکه تلاش دارد با سرعت بیشتری برای معضلات، چاره پیدا کند.
او البته ابراز تاسف کرده که آنچه در اطراف تئاتر شهر شهر رخ می دهد، وضعیتی است که در کل شهر وجود دارد و تعیین حریم تا حدی می تواند از معضلات موجود جلوگیری نماید.
نادعلی خاطرنشان کرده که شورای شهر و شهرداری تهران به آخرین دستاوردها در این حوزه نیاز دارند و اگر به این نتیجه برسند که باید حریمی برای اطراف مجموعه تئاترشهر تعیین شود، باید برای آن طراحی مناسب و در خور داشته باشیم و در صورتی که طراحی درست باشد، نیاز است تا دستگاههای مختلف شامل انتظامی و امنیتی را هم برای این مورد بسیج نماییم.
او خواهان بررسی هرچه زودتر طرح های مناسب برای انجام این کار شده و تاکید کرده که کمیته ای مشترک باحضور نمایندگانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل هنرهای نمایشی، شورای شهر، سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری منطقه 11 به منظورر بررسی طرح ها تشکیل گردد.
به قول نادعلی، تمام تلاش شورای اسلامی شهر تهران بر این است تا تصمیم گیری های نهایی به منظور تعیین حریم فضاهای پیرامونی مجموعه تئاتر شهر تا آخر سال جاری انجام و این طرح در ابتدای سال آینده اجرایی شود.
سیداحمد علوی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران هم یادآوری کرده است طی دو هفته گذشته بازدیدی از مجموعه تئاترشهر انجام شده و نتیجه بررسی ها به سازمان زیباسازی سازی شهر تهران عرضه شده است.
به قول او، مسیر روشن است و باید فضای مطالعات در این حوزه هم ایجاد شود ضمن این که خوشبختانه در این حوزه برای تعیین اعتبار، مشکلی وجود ندارد و تنها باید در این حوزه مطالعات بیشتری صورت گیرد تا به نتیجه نهایی برسیم.
سیدمحمد موسوی، شهردار منطقه 11 هم اطلاع داده که بررسی تعیین حریم برای فضاهای پیرامونی مجموعه تئاترشهر در سازمان زیباسازی شهر تهران به جریان افتاده اما همچنان طرحی بدین منظور تائید نشده است.
به اعتقاد او، عجله برای به جریان افتادن این مورد شاید چندان به صلاح نباشد چونکه این مساله موقعیت خاصی است و باید با تعامل بیشتر، طرحی مناسب تائید و تصویب شود.1400/10/04
22:38:09
5.0 / 5
211
تگهای خبر: تئاتر , فروش , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال