اسماعیل عفیفه:

مشکل آهوی من مارال، جیران نیست

مشکل آهوی من مارال، جیران نیست به گزارش سام فیلم اسماعیل عفیفه ـ تهیه کننده سریال «جیران» ـ در گفت وگویی با ایسنا به اظهارات و ادعاهای سازندگان مجموعه دیگری با مبحث ناصرالدین شاه با عنوان «آهوی من مارال» پاسخ داد و توضیحاتی را در چند بند در این حوزه ارائه نمود.


عفیفه در ابتدای این گفتگو تایید می کند که سازندگان «آهوی من مارال» برای تهیه کنندگی این سریال در بدو امر به وی پیشنهاد داده بودند که او نپذیرفته است و در ادامه ماجرا را این گونه تشریح می کند: در مهر ماه ۱۳۹۶ آقای غفارزاده سه طرح فیلمنامه برای من ارسال کردند. سپس جلسه ای حضوری با ایشان داشتم که در آن جلسه گفتند برای یکی از طرح ها (آهوی من مارال) سرمایه گذار پیدا کرده اند و بنا شد جلسه ای با سرمایه گذار مذکور داشته باشیم. چون دیدم ماجرا دارد جدی می شود و چون طرح مورد نظر آقای غفارزاده به نظرم ضعیف می آمد تصمیم گرفتم یکی از فیلم های آقای غفارزاده را ببینم و متاسفانه فیلمی که دیدم حتی از طرح مارال، هم ناامیدکننده تر بود. به نظرم با سیاق فیلمسازی ایشان و با طرح به شدت ضعیفی که داشتند امکان نداشت بتوانند سریال قابل عرضه ای بسازند؛ بدین سبب در جلسه بعدی به نماینده سرمایه گذار اعلام کردم که تمایلی برای همکاری در این پروژه تحت هیچ سِمَت و عنوانی ندارم و خیلی روشن گفتم که این طرح با این کارگردان به سرانجام نمی رسد چون نمی گردد هم فیلمنامه ضعیف باشد و هم فیلمساز.
این تهیه کننده اظهاراتش را این گونه ادامه می دهد: تمام این جلسه ها و جلسات ظرف کمتر از یک ماه انجام شد (از دریافت طرح ها تا اعلام انصراف بنده کلا حدود بیست و پنج روز). ضمنا من این عدم تمایل برای حضور در پروژه را مستقیما به اطلاع آقای غفارزاده هم رساندم. بعدتر ایشان یک مرتبه هم در بهمن ماه همان سال (۹۶) به من گفتند یک سرمایه گذار خارجی برای «آهوی من مارال» پیدا کرده اند و از من خواستند تهیه کنندگی کار را بپذیرم که باز بنا به علل پیش گفته نپذیرفتم.
عفیفه تاکید می کند که ارتباطش با طرح «آهوی من مارال»، فقط منحصر به سه جلسه ای بوده است که با افراد فوق الذکر داشته و ابدا قراردادی با هیچکس نبسته است و اضافه می کند: یعنی شفاهی آغاز شد و شفاهی به اتمام رسید. باید در نظر داشت مطالعه و بررسی فیلمنامه های مختلف یک روند معمول در حرفه تهیه کنندگی است و صِرف مطالعه این فیلمنامه ها من و هیچ تهیه کننده ای را متعهد به ساختن آنها نمی کند.
تهیه کننده سریال «جیران» که سابقه همکاری با حسن فتحی را در سریال هایی چون «میوه ممنوعه»، «زمانه» و «در مسیر زاینده رود» دارد، در ادامه این گفتگو به سریال «جیران» و روند ساخت این پروژه اشاره می کند و یادآور می شود: «مدتی بعد، از آنجا که آقای فتحی از ساخت سریال «شهرزاد» فارغ شده بودند و من سرمایه گذاری علاقمند برای تولید یک سریال نمایش خانگی پیدا کرده بودم، تصمیم گرفتیم دنبال فیلمنامه باشیم. بعدتر و در آبان ماه سال ۱۳۹۷ بود که فیلمنامه سریال «جیران» نوشته احسان جوانمرد که در همان ایام سریال موفق «بانوی عمارت» را درحال پخش داشت به دستم رسید که مورد تایید آقای فتحی و من قرار گرفت.»
عفیفه سپس با اعلان اینکه «طبعاً من آگاه بودم «طرح آهوی من مارال» که یک سال و اندی قبل تر به من عرضه شده هم به مقطعی از زندگی ناصرالدین شاه می پردازد اما به علل زیر ارتباطی بین این دو پروژه نمی دیدم که بخواهم به خاطر آن سابقه (یعنی آن سه جلسه ای که برای ارزیابی کار آهوی من مارال گذاشته بودم) از تولید سریالی جذاب و پرارزش به نام «جیران» صرف نظر کنم»، سپس این دلایل را چنین برمی شمارد:
«۱ـ خلاصه طرح «آهوی من مارال» به زندگی ناصرالدین شاه در سنین پیری می پرداخت، در صورتیکه سریال «جیران» به زندگی ناصرالدین شاه و سوگلی محبوبش جیران در اوایل سلطنت او می پردازد.
۲- سریال «جیران»، بر مبنای وقایع، شخصیت ها و مستندات تاریخی نوشته شده و شخصیت های تخیلی کار هم ربطی به آنچه که در خلاصه طرح «آهوی من مارال» آمده بود ندارند. در مقابل «آهوی من مارال» اساساً داستانی تخیلی دارد.
۳- همه نویسندگان از حق برابر جهت استفاده از شخصیت ها و وقایع تاریخی در نگارش داستان و نمایشنامه و فیلمنامه برخوردار می باشند.
۴- طرح مفصل «جیران»، در سال ۹۱ نوشته شده و در سال ۹۳ به آقای مجید مولایی برای تولید سریال ایمیل شده که ضمن موجود بودن مستندات موثق همچون مکاتبات ایمیلی، شخص آقای مجید مولایی و افرادی دیگر هم بعنوان شاهد این حقیقت روشن را تایید کرده و می کنند.
نکته حائز اهمیت دیگر فاصله زمانی است که بین مطالعه طرح آقای غفارزاده و عرضه سریال «جیران» به وزارت ارشاد توسط اینجانب وجود دارد. همانگونه که پیش تر اشاره کردم خلاصه طرح «آهوی من مارال» مهر ۹۶ به دست من رسید و پروانه ساخت «جیران» اواخر تیر ۹۸ صادر شد. یعنی چیزی حدود ۲۱ ماه بعد از آن که من خلاصه طرح آقای غفارزاده را مطالعه کردم. حالا پرسش من این است که مطالعه خلاصه طرح یک قصه درباره فلان شاه مرا تا چند سال گرفتار و آلوده می کند و تا کی حق ندارم قصه ای درباره آن شاه کار کنم؟ تا آخر عمر؟ تا دو سال؟ تا یک سال؟ تا شش ماه؟ دقیقا چقدر؟ پاسخ این سوال و قوانین مربوط به حقوق مولف و مصنف در مورد منابع تاریخی مورد استفاده نویسندگان روشن است.
فارغ از مسائل پیش گفته آقای غفارزاده شکایتی ضد پروژه «جیران» به شورای داوری آیفیک عرضه کردند. رایِ شورا به من ابلاغ گردید که بنا بر آن پروژه جیران می بایست دو مورد مشخص را مراعات کند. اول این که تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ سریال جیران را منتشر نکند و دوم شباهت های احتمالی بین فیلمنامه ها را حذف نماید. ما به هر دو بند رای داوری عمل کردیم. سریال تا اردیبهشت سال جاری منتشر نشد و کارشناس پرونده آقای فرهاد توحیدی هم پس از مطالعه کامل و مقایسه دو فیلمنامه صریح و روشن و قاطع اعلام نمود که هیچ شباهتی بین آنها وجود ندارد.
بنا بر این هر دو سریال به کار ادامه دادند و باتوجه به کوتاه تر بودن فیلمنامه پیش بینی می شد سریال «آهوی من مارال» زودتر از «جیران» برای پخش آماده شود. همین اتفاق هم افتاد. چندین ماه است بنا به ادعای خود سازندگان سریال مذکور، هفتاد درصد از پانزده قسمت کار آماده است؛ اما چرا پخش نمی شود؟ پاسخ همانی است که بنده در سال ۹۶ پس از ارزیابی فیلمنامه و توانایی کارگردانی آقای غفارزاده پیش بینی کرده بودم. همان زمان به نماینده سرمایه گذار اعلام کردم که باتوجه به متن ضعیف و عدم توانایی کارگردان و کم تجربگی وی در سریال سازی این پروژه با این کارگردان عاقبت خوبی ندارد. هم اکنون هیچ پلتفرمی حاضر نشده است «آهوی من مارال» را عرضه نماید. مشکل آقای غفارزاده و تهیه کننده محترمشان شباهت داستان «جیران» به فیلمنامه آنها نیست بلکه مشکل این است که سریال بی کیفیتی ساخته اند که روی دستشان مانده و حالا با هزینه گزافی که مدعی آنند و با بدهی انباشته ای که به عوامل کار دارند می خواهند با متهم کردن سریال «جیران» فضا را آلوده کرده، و به رسانه ها آدرس اشتباهی داده و از پذیرش مسئولیت شکستشان در ساخت یک سریال ضعیف شانه خالی کنند. اگر قصه آقای غفارزاده خوب بود و ارزش کار کردن داشت چرا من باید حداقل دو بار جواب رد به اصرار ایشان برای تهیه کنندگی این سریال در نمایش خانگی بدهم؟ آن هم در سال ۹۶ که خیلی از تهیه کنندگان به دنبال چنین فرصتی بودند. سریال «جیران» پخش و این ماجراها تمام می شود اما به فرض حتی اگر سریالی به نام «جیران» وجود نداشته باشد، باز هم مشکل سریال «آهوی من مارال» حل نخواهد شد چون مشکلات این سریال درونی است و ربطی به «جیران» ندارد.»
به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، سریال «جیران» به کارگردانی حسن فتحی قرار بود جمعه ـ ۲۴ دیماه ـ منتشر شود اما به دلایلی که از جانب پلت فرم پخش کننده (فیلیمو) «ملاحظات ممیزی از جانب ساترا» اعلام شد، حداکثر تا هفته آتی ـ اول بهمن ماه ـ پخش آن به تاخیر افتاد.
منبع:

1400/10/26
21:11:21
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال