ماجرای قاتل عنکبوتی از ایران تا کن

ماجرای قاتل عنکبوتی از ایران تا کن به گزارش سام فیلم کارگردان فیلم «عنکبوت» می گوید: در صورتیکه کشورهای پیش رو در قانون کپی رایت سختگیری زیادی در حفظ اطلاعات آثار هنری خود دارند، به دور از انصاف و عدالت است که فیلمسازان ایرانی قبل از ساخت یک فیلم مجبورند همه اطلاعات خودرا کامل ارائه نمایند و تازه بعد نظاره گر نمایش آثاری مشابه در خارج از کشور و بدون مجوز باشند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در ایام گذشته فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی در جشنواره کن رونمایی گردید و بازتاب های مختلفی را هم به همراه داشت. داستان این فیلم برگرفته از ماجرای سعید حنایی و قتل های زنجیره ای وی در چند دهه قبل در مشهد است که قبل تر سوژه فیلم ابراهیم ایرج زاد نیز در فیلمی با نام «عنکبوت» شده بود.
برخی حرف های عباسی در کنفرانس خبری فیلمش در کن واکنش ایرج زاد را به دنبال داشت و وی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به علی عباسی انتقاد کرده و در قسمتی از آن نوشته است: « ای کاش در آنجا می گفتی که تاریخ ثبت فیلمنامه ت ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ (شب بلند - نام اول فیلم عنکبوت مقدس) در بانک فیلمنامه اختلاف چند ماهه دارد با تاریخ ثبت فیلم من ابراهیم ایرج زاد ۱۳۹۷/۰۶/۰۴ (اتاق شرعی - نام اول فیلم عنکبوت).
ایرج زاد در گفت وگویی با ایسنا با تاکید براینکه حرفش بر سر این نیست که چون او درباره این مساله کار کرده کسی دیگر نباید کار کند، بیان کرد: اتفاق هایی در این ماجرا پیش آمده که نمی توان بسادگی از کنارشان عبور کرد، بطورمثال عجیب است که ۲۰ سال بعد از ماجرای سعید حنایی من تصمیم بگیرم فیلم بسازم و ناگهان شش ماه بعد یک نفر دیگر هم دقیقا روی همین موضوع کار کند. من در سال ۹۷ به استناد تاریخ ثبت در بانک فیلمنامه درگیر ساخت فیلم «عنکبوت» شدم و منتظر پروانه ساخت بودم. پس از چند ماه شنیدم یک نفر از دانمارک آمده و روی این قصه مشغول کار است و بخش عجیب این بود که شنیدم از ساخت فیلم توسط من هم آگاه است.
او تصریح کرد: در تماسی با او صحبت کردم و گفتم که شیوه کار در ایران و اروپا فرق دارد و اینجا باید پروانه ساخت بگیریم و اگر امکان ساخت بدون مجوز بود، من خیلی زودتر فیلم را در مشهد ساخته بودم، اما او معتقد بود که هر دو می توانیم بسازیم و مشکلی نیست منتها مسئله اینجا بود که من نمی توانستم به آسانی بسازم، چون باید فیلمنامه را ارائه می کردم و مجوز می گرفتم و طبق قوانین ایران بر طبق ثبت تاریخ فیلمنامه و پروانه ساخت اولویت تولید با کسی است که زودتر مجوز گرفته و پس از نمایش آن فیلم، نفر بعدی می تواند اقدام نماید. البته در نهایت من مجبور به شکایت رسمی درباره این مساله شدم و برخلاف آنچه گفته که وزارت ارشاد اجازه ساخت به او نداده و به فیلمی از ایران مجوز دادند، باید بگویم که در حقیقت شکایت من مانع شد، ضمن این که من با اندیشه و بودجه مستقل خودم فیلم ساختم.
او با این ادعا که دو سال قبل «عنکبوت» در فهرست کوتاه جشنواره فیلم کن بود ولی بعد ایمیلی دریافت کرده که «بعد از بحث و گفتگوی طولانی حول محور فیلم عنکبوت در نهایت تصمیم بر این شده که جشنواره هیچ انتخابی از سینمایی ایران نداشته باشد»، اظهار داشت: جای فیلم مرا به فیلم دیگری که پس از «عنکبوت» ساخته شد، دادند و فکر می کنم اگر یکسری پیگیری ها را در طول تحقیقاتم برای فیلم انجام نمی دادم، خبر ساخت چنین فیلمی پخش نمی شد و این اتفاق ها هم نمی افتاد.
کارگردان «تابستان داغ» که یکسری حذف شدن های فیلم «عنکبوت» از جشنواره های اروپایی را اتفاقی نمی داند، افزود: فیلمسازی مثل تارانتینو با همه عظمتش در کشوری مثل آمریکا با همه قدرتی که در بحث کپی رایت دارد، وقتی می خواهد فیلمی را بسازد به دی کاپریو یک نسخه دست نویس می دهد تا همانجا بخواند. با برد پیت هم همین کار را می کند چون مسئله مراقبت از اطلاعات اینقدر مهم می باشد، اما منِ فیلمساز داخل ایران در همان بدو امر مجبورم مُشتم را باز کنم و به شورای پروانه ساخت، به رسانه ها و... خبر دهم که می خواهم بر روی چه موضوعی کار کنم. در این میان ممکنست افرادی حق مطلب را سوغاتی از ایران ببرند، آن هم در صورتیکه خود من در جشنواره های داخلی ایران هم بلاک می شوم.
فیلم «عنکبوت» ساخته ابراهیم ایرج زاد با بازی محسن تنابنده در نقش سعید حنایی، ساره بیات، شیرین یزدان بخش، ماهور الوند و... ساخته و در ایران اکران شد. «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی هم که قبل تر فیلم «مرز» را کارگردانی کرده بود، با بازی مهید بجستانی در نقش سعید حنایی و زهرا امیرابراهمیمی در نقش خبرنگاری که ماجرا را روایت می کند در کشور اردن تولید شده است.
منبع:

1401/03/03
15:10:13
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال