بودجه ما کجا می رود؟!

بودجه ما کجا می رود؟! به گزارش سام فیلم، سیروس همتی می گوید که چند نمایشنامه آماده اجرا دارد، ولی فعلاً نمی توان در رابطه با هیچ کاری صحبت کرد و باید منتظر بود.


این فعال تئاتر که در سه حوزه نویسندگی، کارگردانی و بازیگری فعالیت می کند، در گفتگو با ایسنا توضیحاتی در رابطه با فعالیتهای خود ارائه می دهد و تاکید می کند وقتی از تئاتر هیچ حمایتی نمی گردد، امید ما پس از خدا به تماشاگر است.
او با انتقاد از کم توجهی دولت به تولید تئاتر می گوید: وقتی بودجه تئاتر صرف تولید اثر نمایشی نمی گردد، باید پرسید پس این بودجه کجا می رود؟!
همتی اضافه می کند: تفکر بسیار غلطی است که تئاتر باید از گیشه پول دربیاورد. همه جای دنیا دولت ها و شهرداری ها از تولید تئاتر حمایت می کنند اما در کشور ما مدتی است که کمک هزینه تولید تئاتر حذف شده. در چنین وضعیتی یک گروه نمایشی باید هزینه های خویش را از راه فروش گیشه تأمین کند. ازاین رو طبیعی است که به سمت آثاری کشیده شود که مخاطب بیشتری را جذب نماید که معمولاً این آثار طنزهایی درجه دو و سه هستند. یعنی دولت خودش ما را به این سمت و سو می کشاند.
او در رابطه با برنامه هایش برای اجرای تئاتر می گوید: دو سال پیش نوبت اجرا داشتم که به علت همه گیری کرونا آنرا لغو کردم. فعلاً هم برنامه ای برای اجرا ندارم چون شرایط برای کار کردن فراهم نیست و فعلاً باید منتظر بود. اما علاقه مندم یکی از دو نمایشنامه ای را که تازه نوشته ام، نمایشنامه خوانی کنم.
همتی در رابطه با این دو نمایشنامه توضیح می دهد: دو نمایشنامه «رو به رو» و « یک روز از زندگی علامه دهر هد هد» را آماده دارم که نمایشنامه دوم را به پیشنهاد آقای قاسم زارع نوشته ام و مقرر است ایشان آنرا کارگردانی کند. طبیعتا اگر قرار بر نمایشنامه خوانی هم باشد، باید با هماهنگی ایشان صورت گیرد. البته تا جایی که خبر دارم، آقای زارع هم برای اجرای این اثر زمان دقیقی در نظر نگرفته است. فعلاً صحبتی برای اجرا در سال آینده در تماشاخانه ایرانشهر داشته ایم.


همتی که علاوه بر نمایشنامه نویسی در حوزه داستان نویسی هم فعالیت دارد، از اتفاقی صحبت می کند که دور از انتظارش بوده و معادلات ذهنی او را به هم ریخته است.
او در اینباره توضیح می دهد: مجموعه داستان «ننه کاراته» با استقبال خوبی رو به رو شد و با این که شمارگان آن ۱۱۰۰ نسخه است، در آستانه چاپ سوم قرار دارد که این برایم بسیار خوشحال کننده و دور از انتظار است. پس از این اتفاق حس کردم این مجموعه داستان می تواند ادامه داشته باشد. بنابراین دو داستان از نوشته های پسر دایی ام، تقی همتی نیا را که در مسابقات رتبه آورده بودند، به 9 داستان از نوشته های خودم اضافه کردم که در مجموع 11 داستان شد و آنرا با عنوان «یزله» برای انتشار ارائه کردم.
همتی می گوید: «یزله» رقصی عربی با خنجر است که در زمان عزا، شادی یا پیشواز از یک چهره مورد وثوق یا داماد یا عزیزی از دست رفته صورت می گیرد. دو داستان این مجموعه بشدت انتقادی هستند و برایم جای شادمانی است که انتشار یافته اند. بویژه که این داستان ها با شرایط اجتماعی امروز بسیار هماهنگی دارد.
وی با ارائه توضیحاتی در رابطه با روند صدور مجوز این کتاب که از جانب نشر نیستان انتشار یافته است، می افزاید: نخستین بار که این کتاب را برای دریافت مجوز ارائه کردیم، مجوز نگرفت ولی پس از اصلاحیه و کم کردن بعضی شاخ و برگ هایی که حساسیت شورای ممیزی را تحریک می کرد، مجوز چاپ گرفت.
همتی در رابطه با انتشار نمایشنامه های تازه اش هم می گوید: برنامه ای ندارم چون همیشه ترجیح می دهم اول نمایشنامه ام را روی صحنه بیاورم و پس از مشخص شدن نقاط ضعف و بازنویسی متن، آنرا برای انتشار ارائه دهم.1401/10/05
11:22:38
5.0 / 5
933
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , چاپ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال