كمترین خلاقیت در انیمیشن مینیون ها:

ظهور گرو

ظهور گرو به گزارش سام فیلم، گرچه کارگردانان انیمیشن «مینیون ها: ظهور گرو» در سر سودای ساخت انیمیشنی داشتند که با اقبال روبه رو شود و باآنکه این اتفاق افتاد، اما در واقع کمترین خلاقیت را نسبت به سری های گذشته خود داشته است و تلاش آنها برای ایجاد فضای جدید بی نتیجه بود.


انیمیشن «مینیون ها: ظهور گرو» محصول کشور آمریکا در سال ۲۰۲۲ است که توسط یونیورسال پیکچرز توزیع شده است. این انیمیشن ادامه انیمیشن های «من نفرت انگیز» و «من نفرت انگیز۲» و «من نفرت انگیز۳» است. انیمیشن مینیون ها که در ژانر کمدی و فانتزی ایجاد می شود، پنجمین سری از کارتون هایی است که مینیون ها در آن حضور دارند. کایل بالدا و براد آبلسون و جاناتان دل وال بعنوان کارگردانان مشترک این انیمیشن هستند. «مینیون ها: ظهور گرو» اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن انسی در ژوئن ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و در ژوئیه ۲۰۲۲ اکران شد.
این انیمیشن ۹۳۹ میلیون دلار در سراسر دنیا در مقابل بودجه ۸۰ میلیون دلاری خود فروش داشته و به پرفروش ترین انیمیشن ۲۰۲۲ تبدیل گشته است. خلاصه داستان: گرو که حالا ۱۲ سال دارد در حومه شهر بزرگ می شود. او که یکی از طرفداران گروهی از ابرشرورها به نام «۶ شرور» (Vicious ۶) است، نقشه ای برای تبدیل شدن به یک شخص شرور می کشد تا به آنها بپیوندد. هنگامی که ۶ شرور، رهبر خود، مبارز افسانه ای وایلد ناکلز را برکنار می کنند، گرو وارد یک مصاحبه می شود تا عضو جدید آنها شود....
انیمیشن با معرفی ابر شرورها و رفتن آنها به پکن شروع می شود که قصد دارند سنگ جادویی را تصاحب کنند و در ادامه آرزوی گرو در مدرسه که می گوید می خواهد ابر شرور شود... «گرو» در این سری از انیمیشن ها شخصیت بامزه و شروری دارد؛ اما در عین حال قلب مهربانی دارد که در سری های بعدی اصلاح می شود. مینیون ها او را بعنوان رهبر شرور خود قبول دارند و به جهت اینکه او به آرزویش برسد هر کاری می کنند. این انیمیشن که بعد از سه سری از انیمیشن هایی ساخته شده که گرو در آن حضور دارد و با وجود این که از پرفروش ترین انیمیشن های سال قبل به شمار می رود؛ اما به لحاظ سوژه پردازی موفقیت سری های قبلی را نداشت و طرح داستان بسیار ضعیف بوده است. گرچه کارگردانان در سر سودای ساخت انیمیشنی داشتند که با اقبال روبه رو شود و باآنکه این اتفاق افتاد، اما در واقع کمترین خلاقیت را نسبت به سری های گذشته خود داشته است و تلاش آنها برای ایجاد فضای جدید بی نتیجه بود. قسمتهایی از این انیمیشن تداعی کننده ی سری های گذشته بوده است. کپی هایی از سری های پیشین خود که برای مخاطب جذابیت و تازگی نداشت. شاید اگر این قسمت، اول پخش می شد و سپس سری های دیگر ساخته می شد، مخاطب استقبال بیشتری از آن می کرد. اما وقتی مخاطب، پیش تر اثر فانتزی و کمدی «من نفرت انگیز» را تماشا کرده است، به مراتب توقع بالاتری دارد تا اثر بهتری را تماشا کند. با اینکه در این قسمت بار سرگرمی مخاطب به خاطر شخصیت های بامزه و دوست داشتنی مینیون هاست؛ به صورتی که اگر گرو هم نباشد آنها می توانند از عهده ی کار طنز خود و سرگرم ساختن مخاطب بر آیند. «گرو» بعنوان رهبر گروه نتوانست آنچنان که در سری های قبل موفق بود و نقش قابل ملاحظه ای داشت، ظاهر شود.
مینیون ها که پیش تر تک سلولی بودند و بعد تکامل یافتند؛ آنقدر بامزه و دوست داشتنی هستند که طرفداران آنها از تماشای آنها سیر نمی شوند. توجه آنها به رئیس شان و تلاش جهت کمک به او موقعیت های کمیکی را به وجود می آورد که مخاطب را جذب می کند. رفتار کودکانه و در عین حال ایده های عجیب و غریب آنها در سرگرم ساختن مخاطب حائز اهمیت می باشد. در دوبله این انیمیشن از ادبیات مردمی بهره می برد که در جذب مخاطب ایرانی اهمیت دارد و سبب بهتر دیده شدن آن می شود. شاید از نقاط قوت این انیمیشن دوبله اثرگذار آن به زبان فارسی باشد که آمیخته با طنز است. اما متأسفانه بخشی از این انیمیشن که مینیون ها آوازی غم انگیز می خوانند و با همان صدای فانتزی و آهنگ آنها جذابیت دارد، بخشی از آهنگ «سلام آخر» احسان خواجه امیری در آن جایگزین شده است که می خواند: «خداحافظ ای شعر شبهای روشن...» که با فضای داستان و شخصیت مینیون ها جور درنمی آید. رنگ پردازی و نورپردازی این انیمیشن قوی بوده و از نقاط قوت آن به حساب می آید. منتقدان، موسیقی متن فیلم و ارزش سرگرمی آنرا برای کودکان تحسین کردند، در حالیکه انتقادها بیشتر متوجه طرح داستان آن بود. آن چه که مشهود است تاکید سازندگان این دست انیمیشن های موفق برای ساخت سری های بعدی و بعدی است؛ اما جذب مخاطب و استقبال او نیازمند خلاقیت و طرح تازه است که متأسفانه در بعضی از آنها مشاهده نمی شود و صرفاً موفقیت ابتدایی دستاویزی برای ساخت سری های بعد می شود. پیش تر من نفرت انگیز در سال ۲۰۱۰ با محوریت «گرو» شخصیت شروری که طی سری های بعد تغییر می کند و اصلاح می شود توسط یونیورسال پیکچرز توزیع شده است. سپس «من نفرت انگیز۲» در سال ۲۰۱۳ و «من نفرت انگیز ۳» در سال ۲۰۱۷ اکران شد. ۵۷۲۴۹


منبع:

1402/03/04
12:42:52
5.0 / 5
716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال