چرا خزاعی به وزارت خارجه رفت؟

چرا خزاعی به وزارت خارجه رفت؟ به گزارش سام فیلم، رئیس سازمان سینمایی کشور به منظور تبادل نظر در مورد گسترش تعاملات بین المللی و همکاریهای فرهنگی و سینمایی، با حضور در محل وزارت امور خارجه با سخنگوی وزارت امور خارجه و بعضی از سفرای ایران در کشورهای مختلف به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.


به گزارش سام فیلم به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ این نشست مشترک با حضور ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، علیرضا دلخوش مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و سفرای ایران در کشورهای چین، هند، اندونزی، لبنان، تونس، آفریقای جنوبی و برزیل برگزار شد.

محمد خزاعی در این جلسه ضمن اشاره به جایگاه و دستاوردهای بین المللی سینمای ایران اظهار داشت: سینما بعنوان یکی از دریچه های مهم شناخت فرهنگ یک جامعه و ملت از ابزارهای مهم دیپلماسی عمومی در دنیاست و خوشبختانه، سینمای ایران از مطرح ترین محصولات فرهنگی کشور برند شناخته شده ای دارد.

به نقل از ایشان، این وضعیت البته به معنای وضعیت مطلوب و ایده آل نیست و هنوز سینمای ما در دیپلماسی عمومی و فرهنگی جایگاه و شانیت خودش را پیدا نکرده است. هنوز کارهای بر زمین مانده بسیاری در قسمت بین الملل سینمای ایران داریم.

خزاعی افزود: متاسفانه به علل مختلف سطح نفوذ سینمای ایران در کشورهای منطقه نسبت به سایر کشورها خیلی کم است که علت های مختلفی دارد و طبعا بخشی از این علت ها به عملکرد خودمان و قسمتی دیگر به ساختار فرهنگی آن کشورها مربوط می شود. سفرا هم در این سال ها حوزه های اقتصادی و سیاسی را بر اولویت های فرهنگی ترجیح داده بودند.

او ضمن اشاره به این که فعالیت ها و حرکت های فرهنگی باید سبب تقویت و توسعه مناسبات با دیگر کشورها شود، افزود: آن چه در سینما مانند سایر عرصه ها اهمیت دارد بحث عرضه و تقاضا است و اگر فیلمی این توانایی را داشته باشد که بتواند مورد استقبال قرار گیرد و به فروش خوبی برسد قطعا، از سوی کشورهای مختلف و شرکتهای سینمایی مورد توجه قرار می گیرد. صنعت انیمیشن و بعضی از تولیدات سینمایی ما در بازارهای محدودی که حضور پیدا کرده اند موفق ظاهر شدند. در این حوزه میتوان از آثار انیمیشن با عنایت به شاخصه های ساختاری و محتوایی فراگیر آنها و نیز، اکران برخی فیلمهای سینمایی در بازار کشورهای مختلف بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از محصولات سینمای ایران مبتنی بر کلان ارزش های انسانی و خانواده است خاطرنشان کرد: بعنوان مثال سینمای ایران با چین، هند، اندونزی، لبنان، تونس و خیلی از کشورها از جهات متعدد ظرفیتهای مشترک بالقوه دارد.

وی با تکیه بر این که سینمای ایران به بازارهای منطقه ای و بین المللی نیاز دارد، اضافه کرد: میتوان در چارچوب تفاهمنامه همکاری بین سازمان سینمایی و مراکز ملی فیلم یا کمپانی های پخش سینمایی و یا از راه دستگاههای اداری و دولتی این کشور به تعریف های مشخصی برسیم. نمایش و عرضه تجاری آثار با عنایت به ظرفیتهای موجود، تسهیل شرایط حضور سینماگران در جشنواره ‏ها، هفته ‏های فیلم، مشارکت نیروهای تخصصی دو کشور در پروژه‏ های سینمایی، فراهم کردن شرایط انجام پروژه ‏های تولید مشترک آثار سینمایی همچون بسترهای این همکاری ها می تواند باشد و لازم است زیرساخت مناسبات از راه وزارت امور خارجه و رایزنی های فرهنگی فراهم گردد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه هم در این جلسه با اشاره به اینکه سینما، ابزاری قدرتمند و دریچه ای هنرمندانه برای گفتگوی مردم یک کشور و ملت های جهان با یکدیگر است. خاطرنشان کرد: امروزه جایگاه سینما و سینماگران جمهوری اسلامی ایران در زمینه جهانی، جایگاهی بلند و قابل احترام است.
وی افزود: سینما ابزار قدرتمند دیپلماسی عمومی کشورمان است که می تواند قوی تر و بلیغ تر از گذشته، باورها و آرمان های انسانی، اخلاقی، دینی، مذهبی و انقلابی مردم ایران را به بهترین شکل در منظر جهانیان به تصویر کشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، هنر هفتم را زبانی گویا و جهانی برای تبیین گفتمان فرهنگی - تمدنی ایران اسلامی دانسته و جهت کمک به تجلی بیشتر آن همچنان در کنار سینماگران هنرمندمان است.

در این جلسه مشترک، حسین قریبی، سفیر ایران در برزیل، مهدی آقاجعفری سفیر ایران در آفریقای جنوبی، محسن بختیار سفیر ایران در چین، ایرج الهی سفیر ایران در هند، بروجردی سفیر ایران در اندونزی، محمدرضا رئوف شیبانی سفیر ایران در تونس و مجتبی امانی سفیر ایران در لبنان به صورت جداگانه محورها و مواردی را در جهت تقویت و توسعه همکاریهای سینمایی و اکران فیلم در کشورهای مورد نظر مطرح نمودند.

منبع:

1402/03/17
09:53:20
5.0 / 5
789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال