وزیر ارشاد به جشنواره ی تئاتر فجر رفت

صالحی: تئاتر خوب كم نداریم

صالحی: تئاتر خوب كم نداریم سام فیلم: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه در تئاتر نمایش های زیادی برای اشباع كردن سلیقه های مختلف اجرا می شود، اظهار داشت: وقتی من به همراه خانواده ام به تماشای تئاتر می روم به این مفهوم است كه حتما نمایش های خوبی بر صحنه سالن های تئاتری اجرا می شوند.به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی عصر دوم بهمن ماه و همزمان با پنجمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر به تماشای نمایش «دریازدگی» از شهر كرج نشست و بعد از آن درباره تئاتر و بودجه آن و هم هجمه هایی كه به تازگی به تئاتر وارد می شود، صحبت كرد.

او در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینكه در توئیت خود هنگام شروع جشنواره تئاتر فجر فقط به عرضه یكسری آمار بسنده كرده و این می تواند نگاه كمی او را نشان دهد در حالیكه مباحث كیفی همواره بیشتر مدنظر بوده اند، حال چه تلاشی برای حمایت و گسترده كردن تئاتر به لحاظ كیفیت انجام خواهد داد، اظهار داشت: كمیت نه بد است و نه خوب و نمی گردد صرفا نگاه ارزشی به آن داشت اما یك معنایش می تواند این باشد كه ما در مسیری حركت می نماییم كه فرصتی برای رقابت وجود دارد. البته طبیعتاً آنهایی كه به جشنواره راه پیدا كرده اند همه آن كمیتی كه می دانیم نبوده اند چه در بخش استانی و چه در تهران. اما با این حال فرصتی پیدا كرده اند كه در جشنواره باشند.

او ادامه داد: همینطور این صحبت به این مفهوم نیست كه مجموعه تئاترهایی كه اجرا می شوند همه كیفی هستند چراكه تئاتر كیفی هم كم نداریم اما هنوز مسیری طولانی برای كیفی تر شدن آن وجود دارد. آنچه در توئیت خود منتشر كردم این بود كه نوعی رغبت افزایی برای طرح این فرصت پیش آید چون كه آثاری داریم كه می توانند سلیقه های متعددی را اشباع كنند.

وی تصریح كرد: فضای امروز تئاتر ما در سبك های مختلف نمونه هایی دارد كه در بخش تجربه های اولیه ممكن است هنوز احتیاج به پیشرفت داشته باشند و برخی هم به بلوغ رسیده اند. بنابراین تاكید می كنم همه آنها را باید با هم دید. هم راه های رفته را و هم راه های نرفته را.

صالحی در ادامه درباره هجمه هایی كه در ایام گذشته و همینطور مدتی پیش از جشنواره تئاتر فجر ضد تئاتر به راه افتاده و به شكلی بولتن نویسی تبدیل گشته به صورتی كه هر نمایش روی صحنه بیشتر تخریب می گردد تا تحلیل و اینكه آیا می خواهد در مقابل این فشارها ایستادگی یا رایزنی كند، پاسخ داد: چون جزو خوشبین ها هستم، فكر نمی كنم این اتفاقات به گونه ای باشد كه فضا را به فضای تهدید تصویر كند و حتما همانطور كه اشاره شد كه در حوزه كتاب و موسیقی اقداماتی انجام شده است و تلاش هایی صورت گرفته در تئاتر هم حتما این اتفاق رخ خواهد داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور اظهار داشت: اینكه من به همراه خانواده ام برای دیدن تئاتر می آیم نشان داده است با عنایت به خصوصیت های سنتی خانواده ما، تئاتر خوب كم نیست كه من با خانواده ام می آیم.

وی همینطور در پاسخ به اینكه با عنایت به گستردگی حوزه های تحت پوشش در وزارتخانه تئاتر اولویت چندم اوست، بیان كرد: اگر بعنوان شخص حقیقی بخواهم پاسخ بدهم باید بگویم كه از قدیم به چند حوزه تعلق داشته ام مثل كتاب و تئاتر. چون از پیش از انقلاب تئاتر می دیدم و خانواده ام هم باآنكه سنتی بودند ولی تئاتر بازی می كردند. الان هم بچه ها علاقه مند به تئاتر و سینما هستند. بنابراین این سه حوزه یعنی كتاب، تئاتر و سینما برایم تعلقات اولیه شخصی بود اما از جایگاه شخصیت حقوقی طبعا همه حوزه های مسئولیتم را بعنوان وظیفه اصلی تلقی می كنم.

سیدعباس صالحی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگاران درباره بودجه تئاتر كشور كه هر سال بخش كمی از آن تخصیص می یابد و به تازگی هم مشكلات زیادی را به وجود آورده بود، اظهار داشت: شرایط و مشكلاتی را كه در ارتباط با اعتبارات محدود و تخصیص آن در كشور وجود دارد می دانیم. این در شرایطی است كه وقتی همان اعتبار محدود هم تخصیص می یابد مراحل مختلفی باید در بخش پرداخت حوزه فرهنگ و هنر طی شود چون كه بودجه فرهنگ و هنر به لحاظ عمومی و تئاتر به لحاظ خاص خیلی محدود است و وقتی در سازمان برنامه و بودجه می آید، محدودیت ها بیشتر هم می گردد.

او اضافه كرد: با این حال تلاش داریم كه این شرایط بهتر شود و در همین ایام جشنواره هم تلاش هایی صورت گرفت تا در حدی تعهداتی كه مدنظر بود اجرایی شود. البته از شرایطی كه می گذرد راضی نیستم ولی همه تلاش می نماییم تا نگاه بهتری به حوزه فرهنگ و هنر وجود داشته باشد.


1396/11/03
13:36:28
5.0 / 5
4650
تگهای خبر: تئاتر , جشنواره , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال