اكران فیلم خارجی در سینماها محقق می شود؟

اكران فیلم خارجی در سینماها محقق می شود؟ سام فیلم: حبیب اسماعیلی درباره اكران فیلم خارجی در سینماها اظهار داشت: اگر قرار باشد برای اكران یك فیلم خارجی آن را قلع و قمع كرد تا امكان نمایش آن فراهم گردد، مخاطبان زیادی را در سینما به خود جلب نمی نماید.به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، با عنایت به انتشار اخیر نظام نامهی اكران سراسری سینمای ایران در قسمتی از این نظام نامه به اكران فیلم های خارجی اشاره شده است. درباره جزئیات این بخش از نظام نامه اكران اینگونه آمده است كه نمایش فیلم خارجی بعد از دریافت پروانه نمایش و حواله اكران بر مبنای شرایطی مانند اكران در سانس های فوق العاده، در پردیس های سینمایی مجاز است و تامین و توزیع فیلم خارجی در اختیار موسسه رسانه های تصویری است و سهم این موسسه از فروش جهت كمك به هزینه های درمانی و نیازهای ضروری دست اندركاران سینما به حساب ویژه ای كه به همین منظور توسط خانه سینما افتتاح می گردد، واریز می گردد اما وضعیت اكران فیلم خارجی و موافقان، مخالفان همیشه جای بحث داشته است.محمدقاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به نظام نامه جدید اكران و پخش فیلم های خارجی در سینماها بیان كرد: سینماهایی كه تعداد سالن های زیادی دارند مانند پردیس های سینمای، این امكان برای آن ها بوجود آمده است كه بتوانند در سانس فوق العاده فیلم خارجی نمایش بدهند اما چون این فیلم ها در سانس های فوق العاده اكران می گردد فكر نمی كنم مخاطب زیادی را به خود جلب كنند، اما می گردد با تبلیغات آن را جا بیاندازند.

او در ادامه اضافه كرد: باز هم جای شكر دارد كه این امكان سنجی را بوجود آورده اند تا فیلم خارجی در سینماها اكران شود. خواسته ما این بود كه سانس های بیشتری به فیلم خارجی اختصاص داده شود ولی این به آن معنا نیست كه جای تولیدات ایرانی را بگیرد بلكه از این طریق مشتریان جدید به سینما آورده می شوند و این شیوه به تولیدات داخلی ضرر نمی رساند بلكه سبب رونق آن ها هم خواهد شد. این مثل زمانی است كه برای اجرای تئاتر در سینماها هم مخالفت می شد اما در نهایت هم سبب رونق سینما و هم تئاتر شد.

اشرفی در انتها درباره سهم بندی ای كه از فروش فیلم های خارجی عاید سینمادار و موسسه رسانه های تصویری می شود، بیان كرد: بطور قطع این سهم بندی به نفع سینما نیست اما نكته اینجاست كه این مقدار سهم از فروش فیلم خارجی مقرر است به اهالی خانه سینما اختصاص داده شود و برای كارهای درمانی و نیازهای ضروری آن ها در نظر گرفته شده است ازاین رو در نهایت مشكلی تولید نمی گردد و به خود سینمای ایران برمی گردد.

در ادامه حبیب اسماعیلی تهیه كننده و پخش كننده سینمایی درباره اكران فیلم های خارجی در سینما اظهار نمود: ما چون تولیدكننده سینمای ایران هستیم بطور قطع اولویت مان بر روی فیلم هایی است كه ساخت كشور خودمان باشد اما مشكلی كه با آن مواجه هستیم به خصوص در شش ماهه دوم سال كمبود سالن ها، تك سالن بودن سینماها، چرخشی شدن زمان اكران فیلم ها و فیلم سوزی هایی است كه صورت می گیرد. این نشان داده است كه عرضه و تقاضا در سینمای ایران تناسب ندارد و با این وجود اكران فیلم های خارجی چگونه خواهد بود؟

او ادامه داد: پیش بینی شده كه فیلم های خارجی در سانس های محدود و یا فوق العاده اكران شوند. ما بعنوان سینماگر دلمان می خواهد همیشه چراغ سینما روشن باشد و شرایطی بوجود نیاید كه با حضور فیلم های خارجی احاطه بر سینمای ایران تولید شود. در نهایت این كمبود سالن هاست كه سبب دلواپسی ما شده است.

این پخش كننده با تاكید بر اینكه "قرار است چگونه فیلم های خارجی را با عنایت به معیارهای سینمای ایران به نمایش دربیاورند"، اظهار داشت: اكنون فیلم های داخلی به عناوین مختلف دچار تغییر می شوند، با عنایت به اینكه مردم امكان دسترسی به انواع فیلم های خارجی را دارند، آیا اصلا از اكران این فیلم های خارجی در سینما استقبال می شود؟ در ظرف یكی دو سال قبل هم این روش چند بار تكرار شده ولی من ندیدم كه از این فیلم ها استقبال شود.

اسماعیلی در انتها اظهار داشت: اگر قرار باشد برای اكران یك فیلم خارجی آن را قلع و قم كرد تا امكان نمایش آن فراهم گردد، بطور قطع مخاطبان زیادی را به خود جلب نمی كند و این را هم باید ذكر نماییم كه ما تهیه كننده ها با سینماداران رابطه نزدیكی داریم و اگر سینما تماشاگر كمی داشته باشد بطور قطع دغدغه ما هم هست. این سهمی هم كه از فروش این فیلم ها به موسسه رسانه های تصویری تعلق پیدا می كند، راهكار مثبتی است كه در نهایت مقرر است به وضعیت اهالی خانه سینما كمك نماید.
1396/12/28
20:06:31
5.0 / 5
4562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال